V letošním roce je vcelku dobrá úroda drobného ovoce a tak se pojďme podívat, jak s ním můžeme naložit. Nemusíme přece dělat každý rok pořád dokola jen vařené šťávy a marmelády…
Čerstvé ostružiny propasírujeme přes hustý cedník, je to docela náročná práce a tak si ji ulehčíme tím, že je nejdříve ponorným mixérem rozdrtíme a teprve potom lisujeme přes sítko. Do získané šťávy přidáme několik lžic krystalového cukru, důkladně promícháme a připravíme na zamrazení. A jak?
Šťávu nalijeme do mikrotenového sáčku, který vložíme do prázdné krabičky od mraženého dortu a po vysátí vzduchu uzavřeme kuchyňskou svářečkou, kterou už dnes doma má většina hospodyněk. I s krabičkou pak sáček vložíme do mrazničky. Po řádném zmrazení se krabička odstraní a můžeme ji použít na další tvarování mražených přebytků ze zahrádky.
Tvarovat a uchovávat se dá docela dobře takto i podušená kapusta, zelené fazolky a také předvařené houby. V mrazáku se takto připravené polotovary báječné skládají a když něco potřebuji vyjmout, jdou ostatní kostky opět snadno vrátit zpět, což se při sáčcích jen tak nacpaných do mezer mezi potravinami dobře nedaří.
Hmotu, zbylou po vymačkání ostružin, zalijeme několika skleničkami vody, promícháme a necháme trochu odstát.Vzniklou, krásně zbarvenou šťávu přecedíme a trochu osladíme. Chutná báječně! Zmrazenou směs lze použít na vynikající zmrzlinové poháry, stačí do ní zamíchat trochu šlehačky, nebo je výborná na mléčné koktejly. Stejným způsobem lze zpracovat i rybíz, popř. jiné drobné ovoce…
Autor příspěvku: Marta Kubicová
TIP RAŠELINA a.s.
Pro pěstování ostružin na zahrádce v bio kvalitě doporučujeme Organické hnojivo pro jahody a drobné ovoce. Jedná se o peletované organické hnojivo, které je vyrobeno z fermentovaného slepičího trusu, melasy a následně stabilizováno sušením. Používá se hnůj od slepic z volných chovů. Hnojivo si můžete zakoupit v e-shopu za 96 Kč, balení 2 kg.