Sponzor rubriky

Blíží se doba likvidace rostlinných zbytků ze zahrady aneb víte jak správně založit kompost?

Vložil | 28.8.2023 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Chtěli byste mít k dispozici kvalitní kompost, ale nevíte jak na to? Poradíme vám jak začít a ukážeme vám klady, ale i některé zápory stále oblíbenějšího kompostování, které můžete bez problémů provádět i na balkóně.

Komposty si lidé zakládají již mnoho staletí. Před nástupem hnojiv, tak jak je známe dnes a jak si je kupujeme, byl kompost, společně s hnojem a mrvou zvířat a rostlinnými materiály, v podstatě jediným zdrojem živin a celkově obohacoval strukturu půdy.

Co do kompostu patří?

Do kompostu můžeme dávat zbytky organických materiálů, jako jsou: zbytky potravin, listy, posekanou trávu ze sekačky, částečně i trus zvířat (slepice, králíci), kávovou sedlinu a další. Určitě se však nedoporučují nerozložitelné materiály neorganického původu nebo vypletý plevel, který by v kompostu zanechal semena. Ta by se dále šířila při smíchání kompostu se zeminou. Stejně tak se na kompost nehodí trus lidí nebo nemocných zvířat a rostliny s příznaky chorob a infekcí.

Jak s kompostováním začít?

Založení kompostu není složité. Potřebujete jen místo a nádobu či již vyrobený kompostér, do kterých budete ukládat organické zbytky. Na dno kompostéru je vhodné dát písek či štěrk, aby přebytečná vláha mohla odtéci a nebyla zadržována v kompostu. Tím se omezilo činnostem mikroorganismů, které potřebují ke své práci vzduch. Kompost totiž vzniká aerobním procesem (za přístupu vzduchu) a činností mikroorganismů.

Poté přidáme trochu zeminy, na kterou již dáváme organické zbytky. Pro urychlení činnosti můžeme použít i aktivátory kompostu. Vrstvu zalijeme vodou, abychom dosáhli vlhké prostředí. Každý rok je potřeba kompost provzdušnit, a to několikrát. Pokud máme malý kompost, stačí načechrat hmotu třeba vidlemi, pokud však máme kompost velký, je nutné ho přeházet a tím doplnit potřebný vzduch. Spodní vrstvy kompostu můžeme použít dle rychlosti procesů kompostování na konci vegetačního období nebo případně příští rok.

300 300 2
Do kompostu můžeme přidávat posekanou trávu i zbytky potravin.

Jak je to s komposty na balkóně?

Kompostování je vhodné i na balkóny. Zde se využívá přeměny organických zbytků na hnojivo pomocí kalifornských žížal. Žížaly pozřou naše zbytky z kuchyně a přemění je na vermikompost, neboli trus žížal, který má vysokou hodnotu organických živin. Stačí jen kompostér – nádoba, která udrží zeminu, žížaly a zbytky pohromadě. Může to být dřevěná bedna nebo plastová nádoba. Do té vložíme zeminu, násadu žížal (cca. 0,5 kg – obsahuje různé stádia žížal a substrát) a zbytky potravy. Občas zalijeme vodou, aby měli žížaly dostatek vlhkosti, ale při tom nebyli v přemokřeném prostředí.

Jaké kompostéry jsou dnes k mání?

Komposty si buď vybudujeme sami, třeba pomocí dřeva nebo různých plechů a podobně, nebo si můžeme koupit již hotové kompostéry různých velikostí a tvarů. Nejčastěji bývají plastové a umožňují již hotový kompost odebírat ze spodních vrstev.

a6c814a329b3e27a116fb287cd118499--mmf250x250 shopping

Ilustrativní foto (heureka.cz)

Jaké jsou výhody a nevýhody kompostování?

Výhody:
a) poměrně levný materiál pro hnojení a vylepšení půdyzdroj živin, o kterém známe minulost a nemusíme se bát chemických zbytků
b) vznik obnovitelného materiálu pro další pěstování
c) úspora místa v popelnici

Nevýhody:
a) zdroj semen plevelů
b) možný zdroj chorob, pokud vkládáme napadený rostlinný materiál
c) možný zdroj chorob při vkládání trusu zvířat


Co může při kompostování pomoci?

rohovina_bilaJako důležitý zdroj dusíku do kompostů se dá skvěle využít Rohovina – organické hnojivo. Vlivem postupného uvolňování dusíku do půdy je při použití Rohoviny zaručeno její působení po celou dobu vegetace a zároveň dochází ke zvyšování biologické účinnosti půdy. Tohoto pomocníka pro kompostování si můžete zakoupit v e-shopu za 98 Kč, balení 1 kg.

Krásné chvíle na zahradě nebo zahrádce, a snad i trochu více sluníčka, vám přeje redakce magazínu.


Nejen při podzimním kompostování vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. S celou nabídkou se můžete seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře