Připravte se na podzimní hnojení, je stejně důležité jako to na začátku vegetace!

Vložil | 23.8.2023 | Žádné komentáře | HNOJENÍ NA ZAHRADĚ, UŽITKOVÁ ZAHRADA

Blíží  se doba, během níž se rostliny připravují na období klidu. I přesto je důležité věnovat zahradě náležitou péči a rostliny hnojit také v tomto období. Platí proto důležitá zásada – kolik živin rostlina odebere, tolik jich musíme dodat a tím si udržujeme půdu stále dobře zásobenou živinami. Důležité je proto odlišit hnojiva, která lze použít ke hnojení během vegetace a na podzim.

Podzim je nejen doba sklízení, ale také hnojení!Hnojiva pro podzimní výživu se vyznačují sníženým obsahem dusíku (N) a vyšším obsahem draslíku (K), který zvyšuje pevnost a odolnost rostlinných pletiv, čímž se eliminuje poškození mrazem v průběhu zimy a vytváří se tak dobré předpoklady pro úspěšné přezimování. Kromě toho vyšší obsah draslíku zvyšuje odolnost porostu proti původcům houbových chorob (např. plíseň sněžná). Tento typ hnojiva je možné rovněž použít v letním období, kdy vysoký obsah draslíku má vliv na lepší hospodaření s vodou a zajišťuje větší odolnost trávníku proti letnímu vysušování. Další nezbytnou složkou podzimních hnojiv je hořčík (Mg), který zabraňuje předčasnému žloutnutí listů a hnědnutí jehlic. Tento typ hnojiva (tzn. „podzimní hnojivo) je rovněž vhodný pro rostliny s vyššími nároky na draslík.

Obsah prvků v podzimních hnojivech: dusík (N) Je lepší použít nižší obsah dusíku a to pouze v amonné formě. Fosfor (P) Obsah fosforu nemá pro podzimní výživu stěžejní význam. Draslík (K) Obsah draslíku je pro podzimní typ hnojiv spolu s přídavkem železa (Fe) a hořčíku (Mg) velmi podstatný. Železo a hořčík mají příznivý vliv na obsah chlorofylu v rostlině.

Příprava půdy a podzimní hnojení: po sklizni je třeba půdu prokypřit a doplnit vyčerpané živiny. K tomuto účelu jsou vhodná organická hnojiva, např. koňský nebo kravský hnůj, slepičí hnůj, případně jejich kombinace a varianty. Tyto granuláty jsou snadno aplikovatelné a manipulace s nimi je obecně  velmi pohodlná. Hnojiva vytvoří v půdě potřebný humus a dodají nové živiny. Stačí pouze odměřené množství pohodit po záhonech, zapravit do půdy a zalít. Takto ošetřená půda je připravena na další zahrádkářskou sezónu. Při podzimním hnojení omezujeme dusíkatá a vícesložková hnojiva, neboť by se dusík vyplavil do spodních vrstev půdy. Podzimní hnojení má svá specifika, které je nutné respektovat. Rostliny potřebují v období vegetace dostatek dusíku (N) pro rychlý růst, ale na podzim je nutné růst omezit až zastavit a podpořit vyzrávání rostlinných pletiv. K tomuto účelu jsou zvlášť určená podzimní hnojiva.Například ovocné dřeviny hnojíme superfosfátem a draselnými hnojivy již na podzim, protože jarní hnojení je méně účinné.


Čím na podzim doplnit rostlinám živiny?

VH_0,5g_hortilonpremium_PODZIM_bHORTILON Premium PODZIMNÍ VÝŽIVA (NPK 6 – 12 – 36 + 2 MgO)
Podporuje vyzrávání rostlinných pletiv a usnadňuje přezimování rostlin. Hnojivo je 100% vodorozpustné a obsahuje všechny potřebné živiny včetně mikroprvků, které jsou pro rostliny přítomny ve snadno přijatelné a vysoce účinné formě. Hnojivo zajišťuje vyváženou podzimní výživu všech druhů trávníků a dalších víceletých rostlin. Nízký obsah dusíku a vysoký obsah draslíku podporuje ukončení růstu rostlin a vyzrávání rostlinných pletiv. To zajišťuje dobrou odolnost rostlin proti nepříznivým vlivům zimy a vytváří vhodné předpoklady pro úspěšné přezimování. Tento výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 77 Kč.

HNOJIVO PRO PODZIMNÍ VÝŽIVU / HortiCerit – je určeno pro podzimní přihnojení trávníků. Hnojivo pro podzimní výživu je v rámci celoroční výživy trávníků určeno pro podzimní přihnojení, ještě před ukončením vegetace (IX. – X. měsíc). Správná výživa v tomto období, zejména vyšší podíl draslíku zvyšuje odolnost porostu proti původcům houbových chorob a vytváří dobré předpoklady pro úspěšné přezimování trávníku. Použitím hnojiva na začátku léta (červen) se zvýší odolnost trávníku proti suchu v průběhu letních měsíců. Tento výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 122 Kč.

KRAVSKÝ HNŮJ – jedná se o čistě přírodní organické hnojivo. Obsahuje organické látky a základní živiny (N, P, K, Ca a Mg), ale i stopové prvky např. (Fe, Mn, Mo, Zn, Cu). Hnojivo se aplikuje na povrch zeminy rozhozem, a pak se mírně zapraví do půdy (ručním rytím apod.). Kravský hnůj je granulovaný (peletovaný), přičemž granule při styku s vodou bobtnají, a tak dochází k postupnému uvolňování živin. Hnůj přirozeně zvyšuje podíl humusu v půdě a přispívá k vyšší úrodnosti. Kravský hnůj se obzvláště hodí k vyhnojení půdy připravené pro pěstování zeleniny např. celeru, kapusty, zelí, květáku a plodové zeleniny (rajčat, paprik, okurek aj.). Dále před výsadbou okrasných zahradních rostlin.  Tento výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 99 Kč.

Koňský hnůjKOŇSKÝ HNŮJ peletovaný je organické hnojivo, vyrobené z koňského hnoje s obsahem podestýlky procesem sušení a následné peletizace. Obsahuje organické látky, základní živiny a stopové živiny. Dochází k postupnému uvolňování živin,  zlepšují se tepelné a vzdušné vlastnosti půdy a půdní struktura. To vše vede k dobrému prokořenění rostlin. Hnojivo má všestranné zahrádkářské a pěstitelské využití. Používá se především k základnímu hnojení před výsadbou rostlin. Hnojivo používáme především k základnímu hnojení před výsadbou zeleniny, rovněž je velmi vhodné pro vyhnojení květinových záhonů nebo při přípravě půdy před výsadbou stromů a keřů. Tento výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 163 Kč.

SLEPIČÍ HNŮJVN_Farmarsky_hnuj_3kg – farmářský hnůj slepičí je peletované organické hnojivo, které je vyrobeno z aerobně fermentovaného slepičího trusu a následně stabilizováno sušením. Používá se hnůj od slepic z volných chovů. Uvolňování živin je pozvolné a rovnoměrné v průběhu celého vegetačního období, čímž se omezuje jejich vyplavování. Hnojivo je vhodné pro rostliny vyžadující organické hnojení (především zelenina). Kromě toho je vhodné pro hnojení pokojových a balkónových rostlin nebo při přípravě půdy před výsadbou stromů a keřů či pro základní hnojení trávníků a sportovních hřišť. Hnojivo se používá především k základnímu hnojení před výsadbou rostlin. Farmářský hnůj slepičí se rovnoměrně rozhodí na plochu a zapracuje do půdy (ručně rytím či strojově zaoráním). Tento výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 93 Kč.

Nejen při přípravě na podzimní hnojení vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře