Léto, čas zahradních jezírek…

Vložil | 4.8.2015 | Žádné komentáře | VODA V ZAHRADĚ

 

S přibývajícími prázdninovými dny nabírá léto pozvolna na intenzitě a ruku v ruce s tím se zvyšuje se i nutnost starat se o zahradní jezírko. Na následujících řádcích si proto povíme něco o původu okrasných jezírek, o čisté vodě a škůdcích, kteří se jí snaží zaneřádit, a také se seznámíme s několika způsoby, jak s nepřáteli čisté vody zatočit.

oase_voda_jPojďme do Japonska

Přestože historie okrasných zahradních jezírek sahá až do časů antické Mezopotámie a Asýrie a i staří Řekové a Římané si často zkrášlovali své zahrady dekorativními rybníčky, pokud bychom chtěli začít pátrat po původu okrasných jezírek z českých zahrad, museli bychom své kroky nasměrovat až na dálný východ, kde má tento dekorativní zahradní prvek své kořeny a svůj původ. Zahradní jezírka jsou již po staletí neoddělitelnou součástí tradiční japonské zahradní architektury stejně jako třeba bonsaje nebo zakrslé borovice. Do českých zahrad se jezírka dostala poměrně nedávno, ale již si za tu dobu dokázala získat velkou popularitu mezi tuzemskými zahrádkáři. Z japonské zahradní architektury si čeští zahrádkáři osvojili také pěstování bonsají a zakrslých stromků či chov okrasných ryb.

oase_vodaMáte pěkné jezírko, sousede!

Není příliš složité vypátrat důvody, proč si čeští zahrádkáři tolik oblíbili import z japonské zahradní architektury. Malý rybníček s křišťálově průzračnou vodou pozvedne estetickou úroveň zahrady o několik stupňů výš. Nemálo zahrádkářů navíc jezírka po vzoru japonských kolegů zkrášlují dřevěnými lávkami, vysazením okrasných ryb nebo pěstováním vodních rostlin, zejména pak leknínů. Říká se, že Češi jsou národ zahrádkářů a pokud bychom si udělali menší exkurzi po tuzemských zahradách, jistě bychom obecně přijímanou pravdu potvrdili. Česká zahradní jezírka si svou estetičností a upraveností v ničem nezadají s těmi orientálními. V českých zahradách můžete narazit na velká i malá jezírka, rybníčky v nichž se vesele prohání karasové nebo pestrobarevní kapři Koi (podle japonské je tato ryba symbolem lásky), v jiných zase kvetou lekníny a další jezírka udivují průzračně čistou vodou.

oase_voda2Poznej svého nepřítele

Slova chvály a uznalé pohledy přátel, sousedů i kolemjdoucích nejsou ale zadarmo. Aby jezírko mělo neustále čistou vodu, je nezbytně nutné věnovat mu ustavičnou péči. Bez pravidelné údržby není možné uchovat vodu v jezírku v takovém stavu, aby i nadále budila u ostatních obdiv. A je třeba říci, že udržet vodu čistou není žádná legrace, protože činitelů, kteří mohou vodu znečistit, není rozhodně málo.

Tradičním nepřítelem zahradních jezírek jsou například vodní řasy, které mají pré hlavně během letních měsíců, kdy průměrná denní teplota dosahuje nejvyšších stupňů. Řasy pro svůj život potřebují teplo, světlo a přísun živin. Pokud mají tyto podmínky, začnou se velmi rychle množit a pokud se jim včas nepostavíte na odpor, vaše jezírko podlehne zkáze.

Velmi obvyklé bývá také znečištění vody rybím trusem. Čím víc ryb, tím více krmení a čím více krmení, tím více rybího trusu. Okrasné ryby a ryby obecně jsou v produkci trusu velmi čilé a dokážou vodu zaneřádit jedna dvě. Navíc neškodí vodě jen tím, že jí znečistí a zanesou do ní nežádoucí živiny, ale navíc okrádají vodu o zooplankton, bez kterého nemůže žádné zahradní jezírko řádně fungovat.

oase_voda1Braňte čistotu svého jezírka

Při čištění jezírka, pokud to situace umožňuje, preferujte spíše mechanický nebo přírodní způsob likvidace prznitelů čisté vody. Chemické čistící přípravky raději uložte k ledu a využijte je pouze v případě, že ostatní pokusy selžou. Vodu v jezírku je možné udržovat čistou pomocí výkonných filtrů, UV lamp nebo speciálních vysavačů a samozřejmě jezírku prospěje i pravidelná „ruční“ údržba. Samostatnou kapitolou čištění jezírek jsou potom bakterie. Ty se obvykle používají při zbudování jezírka, případně na začátku sezóny nebo v krizových situacích, kdy se například poškodí filtr nebo přestane fungovat UV lampa. Existuje sice klika zahrádkářů, která bazíruje na užívání bakterií po celou dobu fungování jezírka, ale ani důkladné analýzy a důkladné zkoušky neprokázaly, že by pravidelné celosezónní nasazování bakterií viditelně ovlivňovalo čistotu vody v jezírku. Šikovným a navíc neplaceným pomocníkem při likvidaci řas jsou žáby. Vzhledem k ubývajícím rybníkům a vysychajícím, jsou české žáby rády za každou volnou vodní plochu, kde se mohou usadit rozmnožit své příbuzenstvo. Krátce po zřízení jezírka (ovšem za předpokladu, že voda není chemicky upravována) se do něj nastěhují první žáby a je to už jen otázkou času, kdy se vylíhnou první pulci a začnou jezírko zbavovat řas ze stěn, z kamenů i ponořených vodních rostlin. Žabí rodinky také pomůžou s likvidací komárů, takže se výrazně sníží i počet štípanců schytaných při večerním posezení u jezírka.

oase_voda4   oase_voda3

Příjemné osvěžení v horkých prázdninových dnech vám přeje Vladeko s.r.o Tachlovice, specialista na problematiku zahradních jezírek. Spolupracujeme se společností OASE.

logovladeko

Komentáře