Chybí vám na zahradě voda? Poradíme jak rychle a bez velkých nákladů vybudovat jednoduché okrasné jezírko!

Vložil | 13.7.2022 | Žádné komentáře | VODA V ZAHRADĚ

Každý, kdo plánuje výstavbu zahradní nádrže, stojí před rozhodnutím, zda najmout realizační firmu, nebo si vodní plochu vybudovat svépomocí. Pro ty, kteří si chtějí postavit okrasné jezírko sami, máme pár rad.

Vytvořit pěkné jezírko není zase tak těžké, jak by se na první podhled zdálo. Použijeme-li jako základ kvalitní komponenty (bohatý a prověřený sortiment zajištující plnou funkčnost nabízí např. společnost OASE), můžeme se následně soustředit hlavně na estetickou stránku. Samotná realizace by měla začít plánováním, kdy platí následující: koupací biotopy a zahradní jezírka s rybami je nejvhodnější stavět blízko terasy, abychom své miláčky mohli v klidu pozorovat. Pokud upřednostňujeme přírodní okrasné jezírko, ve kterém se zcela jistě budou nacházet i žáby, umístíme ho stranou oken obytných místností. Architektonické vodní útvary (vodopády, fontány, chrliče) je možné zakomponovat do podoby terasy, vedle níž se vodní plocha nachází. Na hladinu jezírka by mělo svítit sluníčko, čtyři až šest hodin přímého slunečního záření ve dne je pro biotop ideální. V případě míst, která jsou vystavena silnému osvitu, pomohou proti intenzivní tvorbě řas v důsledku ohřívání vody větší zóny s hlubokou vodou. Opadavé listnáče a jehličnany, stejně tak jako silně kořenící rostliny, by měly být v dostatečné vzdálenosti od jezírka, jinak hrozí poškození, či dokonce protržení fólie. Zvláštní kapitolou je pak bambus, který musíme umístit na izolovaném stanovišti. Aby se v zimě zabránilo kompletnímu promrznutí, doporučuje OASE minimální hloubku vody 80 cm.

místo pro výstavbu jezírka vyznačení obrysů stanovení rozměrů folie

K základnímu vybavení zahradního jezírka patří jezírková fólie, geotextilie k její ochraně, čerpadlo na pohánění filtru, estetické vodní prvky (fontány, chrliče) nebo potoky, filtr pro mechanicko-biologické čištění vody, sběrač povrchových nečistot (skimmer) a provzdušňovací zařízení určené k zásobování vody kyslíkem.

Jakmile je vybráno správné místo (ideálně v polostínu s doporučenou dobou osvitu), provedeme vyznačení obrysů jezírka pomocí písku. Tady se možnostem podoby žádné meze nekladou, jen je třeba počítat s prouděním vody. Pískem, třeba i jinak obarveným, vyznačujeme rovněž zóny s různou hloubkou vodního sloupce. Pod fólií by měla být umístěna geotextilie, které ji chrání před poškozením kořeny a malými kamínky. A jaké množství aquafólie budeme potřebovat? Pro výpočet existují dva různé způsoby. První říká, že délka + 2 x hloubka (na nejhlubším místě) + 2 x 50 cm = délka fóliového pásu. Druhý pak vychází ze vzorce šířka + 2 x hloubka (na nejhlubším místě) + 2 x 50 cm = šířka fóliového pásu.

pokládání geotextilie pokládání folie navezení oblázků a napuštění vodou

Fóliová jezírka skýtají nekonečně mnoho možností uspořádání. Čím větší, případně na provoz náročnější nádrž budujeme, tím větší tloušťku by měla mít použitá fólie. Ta existuje ve třech základních provedeních: jezírková (OASEFol kaučuková fólie je obzvlášť roztažná a robustní, vykazuje flexibilní rozložení a dobře se zpracovává. AlfaFol je pak jednovrstvá PVC fólie a dostaneme ji ve dvou různých tloušťkách a barvách), pro koupací biotopy (SwimFol je extrémně odolná fólie, vhodná zejména pro plovací zóny) a dekorační (tzv. kamínková, jedná se o robustní dekorační fólii s vrstvou rouna, která se dá rychle a jednoduše pomocí lepidla ukotvit na jezírkovou fólii). Pro pokládku můžeme využít buď PVC fólii, a nebo EPDM fólii. PVC fólie může být svařována nebo lepena. Vyznačuje se vynikajícím poměrem cena/výkon a malá poškození, způsobená například zahradním nářadím, je možné rychle a jednoduše opravit. Ideální teplota pro její pokládání činí 10 oC a více. PVC fólie je vhodná pro všechny druhy jezírek, před kameny a kořeny je ji ale nutné chránit geotextilií. AlfaFol z produkce OASE má záruku dlouhých 15 let. EPDM fólie ze syntetického kaučuku je obzvlášť flexibilní, roztažná, snadno zpracovatelná a velice dobře odolává UV záření či ozonu. Hodí se pro všechny druhy jezírek, koupací biotopy nebo nádrže s Koi nevyjímaje. I když má záruku 20 let, proti poškození kameny nebo kořeny rostlin je ji potřeba chránit geotextilií.

osazování mělkých zón osazování strmých míst instalace techniky

Máme-li správně položenou fólii, můžeme přistoupit k osázení mělčích ploch. Tady využijeme služeb kokosové rohože, která vysazované vegetaci umožní do podpůrné plochy zapustit kořeny, a udrží ji tak díky ukotvení k podkladovému materiálu pevně na stanovišti. Podobně postupujeme při osazování strmých oblastí, kdy rostliny umisťujeme do jakýchsi „kapes“ rovněž z kokosových vláken. Aby podpůrná rohož neujížděla, je dobré ji zatížit třeba jen dočasně většími kameny.

Po těchto pracích následuje instalace jezírkové techniky. Před manipulací s jednotlivými prvky si pečlivě přečtěte návody k použití, popř. svěřte tuto část realizace odborníkům. Při výběru hadic by měl být zvolen vždy jejich maximální možný průměr, a to z toho důvodu, abychom se vyvarovali ztrát způsobených třením. Kromě výběru správné kombinace čerpadla, filtru a UV lampy hraje velkou roli při čištění vody také poloha čerpadla v jezírku. To by mělo ležet vždy co nejhlouběji, protože jenom tak mohou být odčerpávány usazeniny z jeho dna. Pro tyto účely je možné vybírat třeba z řady OASE AquaMax Eco (Clasic, Premium, Dry, Twin, Expert nebo Gravity). Co se filtru týče, je možné použít např. tlakové filtry OASE BioPress, FiltoClear, BioSmart, FiltoMatic, BioTec nebo ProfiClear), které udržují vodu v jezírku průzračně čistou.

úprava okrajových částí instalace osvětlení ... a je hotovo!

Práce navazující na osazení jezírka technikou můžeme považovat za dokončovací. Na místa, kde má podle projektu být, navezeme kačírek nebo oblázky a začneme napouštět vodu. Nejdříve asi jen do poloviny a pak, po doladění uložení fólie či kontrole pobřežních zón, naplníme vodní nádrž celou. Následně doladíme okrajové části, kam mohou přijít ještě další rostliny v koších nebo podvodní či nad hladinou umístěná světla.

A je hotovo! Výsledkem naší práce je živoucí vodní krajina, která nám přinese nevšední zážitky při pozorování jejích proměn v průběhu celého roku.

Text: Ing. Martin Hrkal, foto: archiv Oase, www.oase-filtrace.cz

Komentáře