Výsadba okrasných dřevin v létě…

Vložil | 7.7.2021 | Žádné komentáře | HNOJENÍ NA ZAHRADĚ, OKRASNÁ ZAHRADA

Léto je nejen doba odpočinku a dovolených, ale i práce na chatách, chalupách, zahradách a zahrádkách, které s odpočinkem, resp. jeho aktivitami úzce souvisí. Co si zasadit některé nové okrasné dřeviny?

Vlnu veder snad máme konečně za sebou a tak se zahrádkaření může rozběhnout na plné obrátky. Konec konců obrázky, které jsme do redakce dostaly to dokazují, někde je třeba dosadit plot z tújí, jinde zas vyplnit prázdný prostor např. výsadbou kvetoucí weigelie.

WEIGELIE je široce pěstovaná dřevina, používaná do skupin, nebo i do rozvolněných živých plotů. Weigela florida kvete v našich podmínkách běžně dvakrát ročně, na jaře bohatě. Některé keře kvetou i průběžně, ale méně, pocelý rok. Tato okrasná dřevina je dlouhověká, až na několik kultivarů roste poměrně silně a po řezu dobře obráží. Silný řez lze provést nejlépe na jaře, nebo po odkvětu podle potřeby.  Weigelie ráda živné propustné půdy,  je ale nenáročná, roste pěkně i v horších podmínkách.

Při pěstování v mírném pásmu rostou weigelie nejlépe na slunci, v polostínu rostou slabě a špatně kvetou. Vhodná je propustná, humózní až hlinitá půda, vlhká nebo dobře zásobená vodou a živinami. tyto dřeviny snáší půdy kyselé až mírně zásadité, nevadí jim exhalace, dobře snáší řez a obvykle netrpí škůdci. Pokud si je budete chtít namnožit, nejjednodušší je  řízkování bylinnými řízky. Dřevité koření hůře, někdy vůbec.

TÚJE patří mezi dřeviny s vyššími nároky na vlhkost a tak je třeba stanoviště dobře vybrat i připravit. Rostou bez problémů na slunci i v polostínu, nejsou náročné na kvalitu půdy a vcelku snášejí i znečištěné ovzduší. Vysazují se jako doplňkové dřeviny zahrad a hodí se na tvarované živé ploty. Túje se vysazují převážně do pravidelně uspořádaných zahrad, největší využití ale v našich podmínkách mají do tvarovaných živých plotů a stěn. Pěstuje se velké množství kultivarů, např. Thuja occidentalis ‘Europe Gold’, Thuja occidentalis ‘Golden Globe’, Thuja occidentalis ‘Holmstrup’, Thuja occidentalis ‘Malonyana’, Thuja occidentalis ‘Smaragd’, Thuja occidentalis ‘Sunkist’ aj.


Pro letní výsadbu dřevin se samozřejmě hodí i jiné druhy rostlin, důležité je, aby byly tzv. kontejnerované. Ty stačí, což ukazují i naše obrázky, jen vyjmout z květináče a zasadit na předem vybrané místo. Tak ať vám vše pěkně roste!

Autoři příspěvku: Petra Máslová Dvořáková a Jan Stropnický.


Co by se vám mohlo hodit?

Pokud budete v létě vysazovat dřeviny, jistě by bylo dobré vylepšit půdu. To můžete udělat např. pomocí univerzálního Zahradnického substrát B. Ten je vyráběn ze směsi rašelin, jemně mletého vápence a vícesložkového minerálního hnojiva Cererit je vhodný nejen pro hobby výsevy a balíčkovanou sadbu, ale také pro plošné výsevy. Dodává nejen živiny, ale podporuje následně i rozvoj kořenové soustavy. V e-shopu je k dostání za 178 Kč s DPH, balení 70 litrů.

Na vylepšení zeminy při výsadbě se dá použít také Přírodní substrát univerzální. Neobsahuje průmyslová hnojiva a je vhodný pro pěstování nejen zeleniny, ale také ovoce, květin či okrasných dřevin. Struktura substrátu a další fyzikální vlastnosti zajišťují dobrý přístup vzduchu ke kořenům, což příznivě ovlivňuje zakořeňování rostlin a rozvoj kořenového systému. Obsah jílovitých částic zvyšuje poutání živin a omezuje možnost jejich ztrát vyplavováním a podíl rašeliny omezuje rozvoj kořenových chorob. Substrát si můžete zakoupit v e-shopu za 68 Kč, balení 20 litrů.

cereritHnojit při výsadbě můžete např. Cereritem. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se základními i stopovými prvky (NPK + MgO, S, B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin. Aplikuje se zapracováním do půdy při její přípravě k setí nebo sázení a při přihnojování během vegetace. Dávka hnojiva je doporučena rozdělit v poměru 2/3 před výsadbou (setím) jako základní hnojení a 1/3 užít k přihnojení během vegetace. Dle délky vegetace je možno rozdělit ještě i dávku přihnojovací. V e-shopu je k dostání za 287 Kč s DPH, balení 10 kg.

Protože je to s vodou toto léto tak nějak “všelijaké”, doporučujeme při výsadbě okrasných dřevin v zahradě využít Revitalizační organický substrát proti suchu. Ten smícháme s původní zeminou v poměru 1:1. Každá čerstvě vysazená rostlina je obecně náchylná na nedostatek vody, přičemž prvními projevy jsou povadlé listy. Sucho se projeví následně na jejich opadu a možné je též nenávratné poškození, popř. až úhyn. Proto se rozhodně vyplatí zainvestovat o pár korun navíc do speciálního Revitalizačního organického substrátu. V e-shopu je k dostání za 158 Kč, balení 50 litrů.

Při vysazování a pěstování okrasných rostlin, vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře