Samotné realizaci této nádrže předcházela touha mít v zahradě jezírko, které by splňovalo nejen požadavky okrasné, ale umožnilo i koupání v letních měsících, pěstování vodních a mokřadních rostlin a chov nejrůznějších druhů ryb…
Voda je v zahradě důležitá!
Místo pro jezírko bylo v podstatě dáno a já musel vycházet z toho, že je uprostřed zahrady ve svahu, situováno na jih. Budování nádrže předcházela poměrně složitá a zdlouhavá výstavba opěrné zdi, která musí odolat dlouhodobému tlaku vody. Tato 3 m vysoká zeď je velice pečlivě ukotvena, má 1,5 m hluboké základy a skládá se ze dvou vrstev. Zepředu je postavena z kamene, zezadu pak z litého betonu, který je armován železem. Dráty z této zdi jsou protaženy až do stěn, které byly vybudovány pomocí tzv. ztraceného bednění.
Samotné jezírko má protáhlý, nepravidelný tvar, který je dán prostorovými možnostmi místa, kde jsme ho stavěli. Jeho stěny jsou budovány rovněž metodou ztraceného bednění a jsou 15 cm široké. Na okrajích jezírka byly vybudovány kapsy pro růst mokřadních rostlin a leknínů. V nejhlubším místě u opěrné zdi je hloubka jezírka 170 cm, uprostřed 150 cm a nejhlubší kapsy mají 60 cm. Samozřejmě jsou zde ale i takové, které jsou jenom podmáčeny. To proto, aby tam mohly růst bahenní rostliny. Obsah vody v jezírku je zhruba 40 m3 a plocha asi 24 m2. Okraje jezírka jsou řešeny tak, aby byla co nejméně vidět fólie. Ta je přivařena k umělohmotným páskům, které jsou následně speciálními hmoždinkami a vruty přichyceny k betonu. Po obvodu jezírka pak byly umístěny ploché vápencové kameny, které fólii kryjí. Aby se nechalo jezírko obsluhovat ze všech stran, je na nosné zdi vybudována lávka z bangkiraiových prken a nosníky, aby nerezly, jsou pozinkovány. Použitá fólie je silná 1,2 mm a jedná se profesionální materiál se zárukou od výrobce na 25 let. Fólie do jezírka byla vařena přímo na místě. Před tím bylo ale dno vysypáno maltovým pískem a stejně jako na stěny i na něj byla umístěna geotextilie (300 g/m2).
Aby byl zajištěn koloběh vody, je v těsném sousedství jezírka vybudovaná filtrace, která se skládá z jednoho svařeného Vortexu, z polypropylenové desky, ve které se voda roztočí, těžké nečistoty se dole usadí a voda pak protéká přes kartáče filtru, které jsou dány poměrně nahusto, a vtéká středovou trubkou do první filtrační komory, ve které jsou pytle se šponami. Ta je zděná a opět vyložená jezírkovou fólií. Z tohoto prostoru přetéká voda do další komory, odkud ji saje čerpadlo Sequence o výkonu 17 m3/hod. To je umístěno mimo jezírko a výrobcem je na něj dána garance, že jej lze používat i pro koupací biotopy. Z čerpadla jde voda přes UV lampu, která je zapínána jenom sezonně, do tří míst (vodopádů), odkud voda do jezírka přitéká. Každý vodopád má samostatné škrcení, kterým lze regulovat přítok z jednotlivých míst do jezírka.
Hlavním dekoračním prvkem u našeho koupacího jezírka je kámen, který byl vybrán v lomu již před samotnou stavbou jezírka. A jak již to bývá, byl to právě on, který mě k samotné realizaci tohoto neobvyklého vodního díla inspiroval. Veškeré kameny byly do místa u jezírka transportovány jeřábem z přilehlé silnice.
Teplota vody není v jezírku nijak uměle regulována a řídí se klimatickými podmínkami. To znamená, že v jezírku nepřitápím. Prostředí kolem zahradní nádrže není ještě úplně hotovo, stále se dotváří a konečnou snahou je to, abych odclonil užitkovou část zahrady od samotného prostoru jezírka, jehož osázení je opět dáno možnostmi pozemku ve svahu. V mělkých lagunových pásmech rostou v kapsách tři druhy leknínů (např. Nymphaea Indiana, Princesse Elisabeth), mám zde v nádobě orobinec (Typha latifolia) nebo netradiční modrásku (Pontedeira lanceolata). Tato rostlina se ale musí sázet minimálně do 40 cm, v mělké vodě vymrzá. Mezi další rostliny pak patří např. prustka (Hippuris vulgaris), dva druhy kosatců japonských (Iris laevigata) a jeden puškvorec (Acorus calamus Variegata).
K posezení u jezírka slouží terasa, zčásti kamenná, zčásti ze zámkové dlažby, jejíž dominantou je velký kamenný stůl. Na ni navazuje dřevěný kryt filtrace opět z bangkiraiových prken a do budoucna plánujeme i výstavbu pergoly. Do jezírka jsem umístil 15 japonských kaprů Koi, jejich počet bude ale do budoucna omezen. Aby docházelo ke sběru potravy, která padá na dno, mám v nádrži dva jesetery a jednoho veslonose. Samotné ryby jsou z Japonska a dopěstovány byly v odchovnách ryb na pomezí Německa a Holandska.
Text a foto: Ing. Jiří Řehoř, AZARO Černošice, www.azaro.cz
TIP RAŠELINA a.s.
Substrát pro vodní rostliny obsahuje všechny hlavní i stopové živiny, zabraňuje tvorbě vodních řas a používá se jako zemina pro vodní rostliny ( blatouch bahenní, ďáblík bahenní (kala), lekníny, šípatky vodní, zblochan vodní a další) v sázecích koších do rybníčků, ve vědrech a nebo žlabech (korytech). Substrát si můžete objednat v e-shopu za 34 Kč, balení 5 litrů