Sponzor rubriky

Návod na pěstování exotických japonských javorů

Vložil | 22.7.2022 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Japonsko je zemí extrémů. Na jedné straně jsou to nejnovější technologie, které se k nám, jako k běžným uživatelům, dostávají až po několika letech a na straně druhé silné tradice, které se týkají i světa rostlin – bonsaje, do detailu propracované malé zahrady, překrásná jezírka s rybami všech možných barev a samozřejmě i zajímavé rostliny.

Javory - 2Na rozkvetlé sakury mají Japonci i zvláštní zpravodajství, aby tamní obyvatelé mohli krásu květů těchto třešní obdivovat po celém území.
Tato krásná a pro nás jistě exotická země by nebyla tím, čím ji známe dnes bez svých rozmanitých rostlinných druhů, kam patří samozřejmě i okouzlující javory.

Najdeme je snad v každé zahradě a v teplejších oblastech i ve volné přírodě, ve volném prostoru jako solitéry i jako seskupení na krajích lesů. Díky svému krásnému a kompaktnímu vzhledu jsou vítanými dřevinami pro bonsajisty, pěstitele rostlin v nádobách, zahradníky a zahradní architekty navrhující vodní prvky, různé kompozice dotýkající se východní tematiky a v neposlední řadě i malých zahrad, kde je zapotřebí klást velký důraz na velikost zvolených rostlin.

Jak je to s japonskými javory u nás?

V České republice pěstujeme hojně hlavně kultivary javoru dlanitolistého (Acer palmatum) a javoru japonského (Acer japonicum). Oba druhy mají rády chráněné stanoviště, javor dlanitolistý je méně choulostivý a snáší obstojně i větší zimy. Při volbě jejich umístění dbáme na to, aby vybrané místo bylo částečně přistíněné a aby půda, do které budeme dřeviny vysazovat, byla dostatečně propustná, s obsahem humusu a pokud možno bez vápníku. Velmi vhodné je javory v době vegetace občas přihnojit. Můžeme použít běžná hnojiva pro okrasné dřeviny, a také jim dopřát dostatek vláhy, ale pozor na přemokření. Zálivku bychom měli provádět i za zimních dnů bez mrazů. Mají rády vyšší vzdušnou vlhkost, proto se obvykle vysazují do blízkosti vodního prvku. Tyto keřovitě rostoucí stromy dosahují v našich podmínkách maximálně 5 metrů, javor japonský je většinou nižší. Na podzim se javoru dlanitolistému barví listy do oranžova až červena a javoru japonskému až do karmínově červené. V kompozici s tmavými dřevinami vynikne pestrost jejich podzimního zbarvení, která navodí příjemnou atmosféru celého místa.

NĚKTERÉ ZAJÍMAVÉ KULTIVARY:

Javor dlanitolistý má mnoho kultivarů, za zmínku stojí červenolistý  ‘Atropurpureum‘, žlutolistý ‘Aureum‘ či panašovaný ‘Butterfly‘. Mezi stříhanolisté kultivary patří ‘Disectum‘ – zelené zbarvení listů nebo červeně olistěný ‘Disectum Atropurpureum‘.

U javoru japonského se zmiňme o kultivaru ‘Aureum‘ – žluté listy, pomalý růst nebo o stříhanolistém kultivaru ‘Aconitifolium‘.Do skupiny japonských javorů patří i další druhy, které se však u nás pěstují jen velmi zřídka. Patří mezi ně javor shirasavanský, javor okrouhlolistý a javor Grosserův.

Javory - Acer palmatum           Javory - Acer japonicum

A jak je to s využitím javorů ve výsadbách?

Díky své toleranci k částečnému přistínění a kompaktnímu vzrůstu si našly své uplatnění v mnoha oblastech zahradní tvorby. Pro zajímavost můžeme uvést několik typů výsadeb, kde můžeme tyto japonské javory využít. Jsou to různá malebná zákoutí společně s rhododendrony, buxusy, tisy a stínomilnými trvalkami, kdy celková kompozice může být umístěna ve volném prostoru nebo v blízkosti zídek, zdí, uměle i přírodně vytvořených kopců a skal, ze kterých může vyvěrat pramen, potůček, nebo zde může být umístěné jezírko. Opakem může být solitéra v otevřeném prostoru, kde vynikne celková podstata stromu. Solitérní dřeviny mají svou krásu, svou moudrost, kterou z nich můžeme čerpat a svůj osobitý charakter, který nás zaujme na první pohled. To platí celkově i o ostatních dřevinách. Javory můžeme využít i při tvorbě okolních lemů jezírek, ať koupacích nebo klasických všech možných velikostí a tvarů, také při výstavbě ostatních vodních prvků, jako jsou různé potůčky, vodopády, vodní kaskády. V těchto variantách výsadeb dáváme přednost spíše nižším kultivarům, jako jsou stříhanolisté formy různých barev. Nízké formy můžeme použít jako netradiční lemy chodníků nebo záhonů s ostatními dřevinami.

Javory

Pěstování v nádobách je populární v celém světě. Svou úlohu hraje tento způsob pěstování hlavně v malých zahradách a zahradách, řekněme moderního typu. Zde se již nepracuje jen s klasickým členěním na trávníky, různé chodníčky a záhony, ale důraz je kladen na materiál, ze kterého je „zahrada“ vytvořena. Může to být různý leštěný materiál až po betonové kvádry. Často se setkáváme s plochami, kde je minimum rostlinného materiálu, o to však dražší druhy se zde nachází. Umístění bývá v nejrůznějších moderních nádobách či v atypických záhonech. Návštěvníka by měly rostliny okouzlit a dotvořit tak celkovou atmosféru uměleckého díla.

Samostatnou kapitolu tvoří bonsaje. Javory jsou velmi poddajné dřeviny, dobře tvarovatelné a dobře pěstovatelné. Jsou vynikajícím materiálem pro úplné začátečníky i pro mistry tohoto oboru. Bonsaje mají v Japonsku tisíciletou tradici, k nám se začal tento ojedinělý způsob pěstování dřevin a celková filozofie dostávat teprve v polovině minulého století. Bonsajím jsou věnovány nesčetné publikace, odborné i pro laickou veřejnost. Vypěstovat opravdu hodnotnou rostlinu zabere člověku někdy i celý život. Základům tvorby bonsají se můžeme věnovat v některém z dalších čísel časopisu.

Škůdci a choroby

Javor - listMezi nejčastější škůdce javorů, respektive jejich vrcholových částí a mladých listů, jsou mšice a housenky. Dobře na ně působí postřik Karate nebo Agrion Delta. Japonské javory trpí na verticiliové vadnutí. Toto houbové onemocnění je způsobeno rodem hub Verticillium neboli přeslenatka. Mezi její hostitelské rostliny patří například brambory, rajčata, jahodníky, růže či chryzantémy. Tato houba napadá cévní svazky rostlin a znemožňuje přísun živin a vody, v důsledku toho rostlině odumírají napadené části. Při zjištění nemoci můžeme napadené části odstranit řezem. Nářadí, kterým řez provádíme, musí být vždy vydezinfikováno, abychom zabránili další infekci. Prevence je základ. Rostlina dostatečně vyživovaná a v dobré zdravotní kondici je celkově odolnější vůči nepříznivým vlivům. Japonské javory jsou krásnými dřevinami, které můžeme obdivovat jak v době vegetace, tak v období zimy. I přes náročnější požadavky na pěstování si tyto krásné a zajímavé stromy najdou místo v každé zahradě.

Autor: Ing. Petra Máslová Dvořáková


Výrobky, které by se vám mohli při pěstování japonských javorů hodit:

   kura_mulc


Nejen při pěstování japonských javorů, ale i dalších užitkových a nebo okrasných rostlin, vám pomohou i  výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam jezdit, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře