Trápí vás řasy v jezírku? Možností, jak se jich zbavit, je hned několik!

Vložil | 8.6.2018 | Jeden komentář | VODA V ZAHRADĚ

Vláknité řasy jsou pro majitele zahradních jezírek a nádrží poměrně velkým problémem. Malé množství řas je sice prospěšné, protože slouží jako potrava rybám a zároveň dodávají do vody kyslík, jejich masivní rozšíření ale může být doslova katastrofou.

rasa_oaseŘasy se šíří hlavně v teplé vodě, přičemž nejvíce jsou ohroženy plochy v mělkých částech jezírka a vodoteče (potoky, říčky). Většinou je vídáme jako tzv. koberce, které jsou vcelku pevně přirostlé ke svému podkladu (kameny, folie, potrubí, skimmery) nebo vytvářejí jakési shluky – provazy. Jejich dlouhá vlákna jsou nepřehlédnutelná a v jezírku moc parády nedělají. Navíc není úplně příjemné se v takové vodě koupat. Mechanické způsoby odstraňování (trhání, sekání) většinou k dlouhodobému efektu nevedou a tak je potřeba k problému přistoupit systematicky. Protože existuje celá řada zařízení a přípravků, které mohou množení vláknitých řas zabránit, pojďme si některé z nich, jak je jednotliví prodejci doporučují, představit.

Filtrace OASE PROFICLEAR

proficlearTato filtrační jednotka je určena pro velká koupací jezírka a zahradní nádrže s větším množstvím kaprů Koi. Systém se skládá z pěti základních komor a umožňuje zvolit konfiguraci filtru v závislosti na velikosti i charakteru nádrže (např. při zvýšení počtu ryb, rozšíření plochy a objemu vody samotného jezírka či propojení s jinou nádrží). Z hlediska umístění se dá provozovat jako průtokový nebo gravitační. Kromě ostatních komor je součástí systému i komora označovaná jako M5, která je díky unikátní konstrukci a použitým filtračním materiálům schopna výrazným způsobem potlačit růst vláknité řasy v jezírku.

Odstraňovač řas HEISSNER F 810

odstranovac_heisnnerTento odstraňovač řas je projektován pro rybníčky o objemu vody cca 20 m3. U větších nádrží je možno provozovat i několik zařízení najednou, měla by být ale umístěna na různých stanovištích. Před použitím odstraňovače F 810 je dobré odstranit z rybníčku stávající řasy mechanicky, protože tím se účinnost tohoto zařízení zefektivní. Odstraňovač řas HEISSNER F 810 řeší problémy s vláknitými řasami a šlemem čistě biologickou cestou. Nejen že redukuje nárůst řas průběžně, ale je rovněž velmi účinný při náhlých potížích. Má antimikrobiální účinky a potlačuje vznik škodlivých hub, plísní či bakterií. Maximální průtok čerpadla je 6.600 litrů za hodinu. Odstraňovač nepotřebuje žádnou složitou údržbu a ve spojení s vhodným filtračním zařízením dosahuje velice dobrých výsledků. Obsahuje náplň s označením Heiss ZF810, kterou lze dokoupit buď přímo s uvedeným zařízením nebo také samostatně.

Algoxan

algoxanUvedený přípravek je momentálně asi nejúčinnějším prostředkem k likvidaci vláknitých řas v zahradním jezírku, který máte možnost na trhu zakoupit. Má podobu bílého granulátu a pracuje na principu prudké oxidace postižených míst, čímž odtrhuje vláknitou řasu z povrchu a zároveň zamezuje jejímu dalšímu nárůstu. Rybami a vodními rostlinami je velmi dobře snášen, dávkuje se v rozpětí 30 – 50 g na m2 vodní plochy. Prodává se v balení 1, 5 a 10 kg. A proč koupit právě tento přípravek proti řasám? Výhody jsou následující: a) kromě porostu ve volné vodě odstraní i řasy porůstající kamení, b) neobsahuje žádné škodlivé látky, c) je rozložitelný beze zbytků, d) velmi dobře ho snášejí ryby a vodní živočichové, e) aktivní kyslík navíc rozptyluje bahno na dně jezírka

Envi Pond

envi pondPro zamezení tvorby řas dávkujeme přípravek ve formě roztoku v množství 50 g / 10 m3 vody. Příprava roztoku: uvedenou dávku nasypeme do deseti litrů vody, kterou nabereme z jezírka, a takto připravený roztok nalijeme po zhruba 20 minutách nejlépe do míst, kde vzduchujeme. Pokud ve vašem jezírku systém vzduchování nepoužíváte, doporučuje výrobce navýšit množství aplikovaného přípravku o jednu polovinu. Roztok připravujte výhradně v plastových nádobách, k promíchání nepoužíváme kovové pomůcky. Kromě likvidace vláknitých řas pečujeme pomocí tohoto přípravku i o „průhlednost vody“, která se, používáme-li kvalitní biologickou filtraci, během několika dnů zcela projasní a viditelnost dosahuje několik metrů hluboko.

Přípravků a zařízení je samozřejmě daleko více, stejně tak jako zkušeností s bojem proti řasám. Další informace hledejte například na stránkách společnosti OASE

Text: Ing. Jan Stropnický

Jeden komentář

  1. Školník (1 roky zpět)

    Poraďte
    něco účinného na vláknitou řasu .

Komentáře