Sponzor rubriky

Chcete mít na zahrádce sněženky? Jejich pěstování není složité!

Vložil | 28.2.2024 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Možná už někde kvetou, možná se na ně teprve těšíte. V obou případech ale platí, že sněženka podsněžník je jednou z prvních jarních kvetoucích rostlin, která dokáže své jemné a něžné květy ukázat i pod sněhem…

Základní charakteristika

Rostlina s latinským názvem Galanthus nivalis je označována též jako sněženka bílá nebo sněženka jarní. Patří mezi jednoděložné rostliny z čeledi amarylkovité (Amarylidaceae) a jedná se o vytrvalou cibulovinu s listy uspořádanými do přízemní růžice. Jejich čepel je hladká, celokrajná. Květ se skládá z 6 okvětních lístků rostoucích ve dvou patrech. Vnější jsou delší a bílé, vnitřní pak kratší, na vrcholu vykrojené, bílé se zelenou skvrnou.

U nás se vyskytuje pouze sněženka podsněžník, jinak je známo asi 14–17 druhů, rozšířených v Evropě, jihozápadní Asii anebo v severní Africe. Přirozeně roste  sněženka hlavně v listnatých lužních lesích, do některých lokalit se ale mohla dostat i vlivem člověka. Následně zde pak zplaněla a samovolně se rozrostla. Kvete od února do dubna.

Kam se v zahradě hodí

Sněženky mají nejraději vlhčí výživnou půdu a tomu odpovídá i jejich stanoviště. Dařit se jim bude našich zahradách zejména pod listnatými stromy a keři, v tzv. nízkém bylinném patru, podrostu. Na stanovišti je sesazujeme do skupin, ty se pak samovolně kobercovitě rozrůstají.

Jak složité je pěstování

Sněženka nevyžaduje žádnou zvláštní péči, ve své podstatě je nenáročná. Zvolíme-li hned od začátku správně stanoviště, nebudou s ní žádné problémy. Pro zdárný růst, vývoj a kvetení musí mít k dispozici lehčí, dobře vodou zásobenou kyselejší zahradní půdu a místa, kde svítí teplé jarní sluníčko. Po odkvětu má ale raději stín.

Zakoupené cibulky sázíme do země na podzim, ideálně v září a říjnu do hloubky 5 až 7 cm, ve vzdálenosti 7 až 10 cm od sebe. To stačí, protože sněženky dorůstají výšky jen 15 až 20 cm. Kvetou hned následující rok na jaře. Množit se dají dělením trsů anebo dceřinými cibulkami. Sněženky na stanovišti nehnojíme, vytvořily by totiž velké množství listů a málo květů.

Nejčastější chyby

Cibulky na zimu ze země nevyndáváme. Pokud již tak musíme učinit (např. změna stanoviště), skladujeme je ve vlhkém substrátu a co nejkratší dobu. Velkým problémem je rovněž nevhodné stanoviště a suchá, vápenitá půda.

Různé zajímavosti

Sněženky jsou díky obsahu alkaloidů jedovaté! Spolu s bledulí jarní patří podle zákona O ochraně přírody a krajiny mezi chráněné druhy rostlin, což znamená, že jejich cibulky nesmíme v přírodě sbírat a přesazovat do soukromých zahrádek.

Nejvýznamnějšími šlechtiteli těchto prvních poslů jara jsou Britové, a kromě „domácí“ sněženky se u nás dají koupit i cibulky dovezených druhů. Jedná se např. o Galanthus elwesii původem z Malé Asie (velké kulovité květy objevující se v únoru) nebo Galanthus byzanthinus či Galanthus plicatus z Turecka. Tyto sněženky mají na rozdíl od našich široké listy a často se pěstují jako nádobové rostliny v květináčích. Hezké jsou totiž i po odkvětu!

Sněženky se mohou objevovat i na místech, kde bychom to nečekali, za to mohou mravenci. Těm totiž chutnají jejich semeníky, které s pracovitostí sobě vlastní ukládají do svých zásobáren. Tak se semena dostanou i tam, kde to není obvyklé!

Autor příspěvku: ing. Jan Stropnický


Sněženky toho z hlediska péče moc nepotřebují, snad jen Zahradní rašelinu na vylepšení vlastností půdy. Ostatní rostlina ale ano! Nejen pro okrasnou, ale i užitkovou, nabízí společnost Rašelina a.s. Soběslav sortiment kvalitních a léty prověřených výrobků (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.). Seznamte se s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz. I teď na konci pandemie Covidu-19 je to bezpečný a rychlý způsob, jak získat vše, co pro pěstování potřebujete!

Komentáře