Sponzor rubriky

Bambusy jsou teď v módě, vysazujte ale ty mrazuvzdorné!

Vložil | 28.11.2022 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Ohledně pěstování bambusů, existuje mnoho publikací a článků, které doporučují celé velké spektrum druhů pěstovatelných v mírném pásu, ale ne všechny z nich jsou plně mrazuvzdorné i u nás.

V zimě jsou bambusy stálezelené. Ojíněné listy a stébla působí jako z pohádkyPři rozhodování nad výběrem bambusu je dobré zvolit literaturu, která shrnuje poznatky z nám nejbližších regionů, tedy buď českou, německou, či publikace napsané ze zkušeností severoamerických pěstitelů. Holandské, anglické či francouzské prameny mohou doporučovat i druhy, které jsou spíše pro subtropické regiony a tedy u nás problematické. Proto jsme pro vás připravili tabulku druhů, se kterými máme nejlepší a dlouholeté zkušenosti a které, pokud vyberete správné stanoviště, se nejlépe osvědčily jako perspektivní v našem klimatu. Jedná se o druhy velmi odolných bambusů, se kterými lze začít, pokud přesně nevíte, čemu se na vašem stanovišti bude dařit.

Je však dobré mít na paměti, že bambusy jsou u nás na návštěvě, a tedy, že občas i ty nejodolnější mohou mít po zimě na nevhodných stanovištích problémy.

Rovněž také záleží na původu a kondici sazenic a době, kdy se sází. Nejlepší je podle našich zkušeností bambusy sázet na jaře a v létě, na podzim sázené rostliny nemusí stačit dobře zakořenit a přes zimu i odolná kvalitní sazenice může utrpět velké poškození díky nedostatečnému kořenovému systému a problémům s vodou. Samozřejmě i pro tyto odolné „držáky“ platí, že je potřeba dodržet pěstební nároky. V praxi to znamená zajistit dostatek vláhy po celý rok, chráněné místo před zimním větrem a dostatečně kvalitní propustnou výživnou půdu. Záleží na druhu a typu bambusu.

Phyllostachysy, Bashanie, Semiarundinarie a Pseudosasy patří mezi výběžkaté tyčové bambusy, potřebují větší prostor, který by měl být vymezen protikořenovou barierou a plně spokojené jsou většinou na osluněných stanovištích. Zatímco trsnaté keřovité Fargesie a výběžkaté velkolisté Sasy nebo Pleioblasty jsou bambusy více méně podrostové, u nás potřebují spíše polostinná stanoviště (ideálně i přes zimu). Pro Sasy a Pleioblasty je na menších prostorách vhodné instalovat protikořenovou barieru. Pro Fargesie protikořenová zábrana není potřeba.

V tabulce níže naleznete doporučené druhy odolných a mrazuvzdorných bambusů pro podmínky v České republice, se kterými můžete začít. Tento seznam je informativní a může být určitě delší. Zaleží na klimatické oblasti a na konkrétním stanovišti. Teplota uvádějící v mnoha publikacích odolnost je čistě orientační, vždy záleží na mnoha dalších faktorech, hlavně na dodržení pěstebních nároků jednotlivých druhů, na počasí hlavně v zimě a pravidelné zálivce po celý rok (nutná i v zimě, když se oteplí nad 0 °C a půda na chvíli rozmrzne). Proto uvádíme pouze slovní hodnocení:

tabulka_bambusy

V posledních letech se u nás objevil trend umísťování bambusů do nádob na terasách a balkonech. Pěstování bambusů v nádobách a na terasách je třeba vždy důkladně zvážit. Není to jednoduché, úspěšnost takového pěstování bambusů se v našem kontinentálním klimatu pohybuje okolo 50 až 60 %. Jinak je tomu ve Středomoří či např. ve Velké Británii, kde nejsou takové holomrazy spojené s mrazivým větrem a častěji tam prší.

Bambus je rostlina náročná a stálezelená, s velkou listovou plochou a je proto nutný dostatek vláhy po celý rok. Největší problémy mají bambusy (i ty rostoucí u nás venku na zahradě) v zimě a předjaří, když půda je ještě stále promrzlá a oni se neodstanou k vláze. V půdě na zahradě, kde mají obrovský kořenový systém, se jim to stává méně, ale když jsou v omezeném prostoru nádoby či koryta, a to v zimě kompletně promrzne mnohem rychleji než půda, nelze je zalít a oni pak často osychají, může dokonce dojít i k úhynu. Tento problém umocňuje také mrazivý nebo suchý vítr a ostré zimní/jarní slunce. V kombinaci těchto faktorů, spolu se zamrzlou nádobou, má pak bambus omezenou šanci se dostat k vodě a uživit svoji velkou listovou plochu, která bývá v nádobách poměrově mnohem větší, než je kořenový systém. Bambus v podmínkách nádoby potřebuje zvýšenou péči po celý rok.

Fargesia jiuzhaigou stáčí lísky při nepřízni počasí. Je to její přirozená ochrana listů před poškozením vlivem sucha a nebo mrazu Phyllostachys aureosulceta

Na prvním obrázku Fargesia jiuzhaigou, na druhé fotografii Phyllostachys aureosulceta

Pokud chceme bambusy v nádobách pěstovat celoročně venku, bambus potřebuje co největší (alespoň 80x80x80cm na kus) zateplenou nádobu a chráněné místo před ostrým jarním sluncem a větrem. Na zimu a v předjaří je dobré jej přistínit (např. světlou textilií). Před velkými mrazy je rovněž dobré bambusu vystavět jakýsi provizorní fóliovník, tedy například obalit plachtou, abychom ochránili listy před zbytečným výparem vody, vysušováním a přímým účinkem mrazu. Nejlepší úspěšnost v nádobách na terasách mají Fargesie, které jsou velké kolem 1 až 2 i 3 metrů a rostou v trsu. Tyto však mají rády polostín, protože rostou původně jako podrosty v lesích. Nejlépe fungující jsou pak F. nitida, Fargesia jiuzhaigou a Fargesia rufa. Z velikých tyčových  výběžkatých bambusů nejlépe snášejí prostředí nádob Phyllostachys bissetii (zelené stéblo) nebo Phyllostachys aureosulcata a jeho formy.

Problém těchto rostlin je, krom výše zmíněných, také fakt, že po 2 až 3 letech v nádobě většinou potřebují přesadit či rozsadit, protože jim stávající nádoba bývá již těsná. Každopádně je třeba počítat s tím, že sebelepší péče a umístění bambusům nepomůže, když přijde velmi tuhá zima nebo velké teplotní výkyvy jako např. v letech 2011/2012. Pro výběr správného druhu doporučujeme navštívit naše zahradnictví, kde můžeme podat detailní informace i s prohlídkou bambusové zahrady.

Autor příspěvku: Jan Kocourek, www.bambusy.cz

Komentáře