Sponzor rubriky

Nechce se vám letos kupovat na přesazování nový substrát? Recyklujte ten z loňského roku!

Vložil | 23.1.2019 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Rašelinový substrát nemusí být jen na jedno použití. Po té, co splní své poslání, končí obvykle na kompostu nebo v zahradě na záhonech. Je ale možné mu vdechnout nový život a připravit ho na další sezónu? A jak? Poradíme vám!

1 Starý substrát zbylý po pěstováníObnovit svěží vzhled

Substrát vyklopený z truhlíku vypadá úplně jinak, než ten, který jsme do něho sypali na začátku sezóny. Kořínky a vlásečnice, které při svém pátraní po živinách narazily až ke stěnám nádoby, vytvořily ze substrátu v truhlíku přesně tvarovanou cihlu. Teprve nyní odhalujeme podzemní život, který někdy bývá bujnější než ten nadzemní. Kyprá masa se proměnila na kompaktní celek, který poskytuje útočiště i pro drobný hmyz a červy. Mravenci milují jeho schopnost rychle přesychat a dešťovkám zase vyhovuje množství organických prvků, kterými se mohou dosyta nakrmit. Na přírodu se teď nemůžeme spolehnout a brát na ni ohled. Nejen na tu, o kterou jsme pečovali, ale ani na tu, která přišla bez pozvánky. Vyklopený substrát necháme oschnout, motyčkou ho rozbijeme a přesejeme přes síto s oky 5×5 mm. Jakmile slunce a nastávající sucho vypudí drobné živočichy, v sítu se zachytí zbytky kořínků a odumřelé časti rostlin. Je to možné přirovnat k přípravě osevu lesní hrabanky – vůně, vzduch a kyprost. A právě tak musí vypadat výsledek naší snahy, ledaže by nás zastihlo po celou dobu deštivé počasí. V altánku pod střechou na fólii ale substrát přece jen po čase proschne.  I když v této chvíli vypadá na pohled velmi dobře, jsme v podstatě jen na začátku cesty. Podívejme se nejdříve na výsevy pro pěstování sadby.

2 Zeminu můžeme repasovat v bedně 3 Důležité je prosátí

Výsevy žádají jemnost a sterilitu

Mnohé ze semínek jsou příliš drobné na to, aby se po vyklíčení samy prodraly mezi hrubšími hrudkami substrátu. Proto ze substrátu vybereme jen tu nejjemnější frakci. Přes síto s oky 3×3 mm sice nepropadne víc než třetina předem vytříděného substrátu, máme však jistotu, že je to ten nejjemnější a semínka v něm budou klíčit rovnoměrně a bez bariér. Pokud byste takové síto hledali třeba i v dobře zásobených obchodech se zahrádkářskými potřebami, nenajdete ho tam. Musíte do obchodu s domácími potřebami, kde mají jemnější síta.

4 Škůdců se zbavíme v trouběKlíčící sadba není tolik náročná na živiny, citlivě však reaguje na houby, které už mohly být v substrátu z minulé sezóny. Tento skrytý život musíme zastavit. Nejlepší cestou je použití páry. Možná vlastníte hospodářský pařák (třeba na paření brambor pro prasata), nebo pro tuto akci použijete elektrickou troubu, to záleží jednak na množství substrátu, jednak na vašem rozhodnutí. Při deseticentimetrové vrstvě stačí přibližně 45 minut na to, abyste zažehnali to nejhorší.

Pěstování bez rizika

Pokud chcete přece jen vsadit při citlivých výsevech na jistotu, vyplatí se vám koupě jednoho nebo dvou pytlů ZAHRADNICKÉHO SUBSTRÁTU A pro výsev, množení a řízkování, který je prověřen výrobcem. Otužilé výpěstky letniček či sadba zeleniny nejsou až tak citlivé a tak “repesovaná” zemina nevadí. Hrubý substrát však v sobě skrývá mnohá tajemství. Přezimující vajíčka slimáků a spory hub, které způsobují choroby košťálovin, nebo zimující stádia loňských škůdců jdou v nové sezóně pro svou obživu do takového substrátu jaksi najisto. Proto je potřeba přetnout jejich životní řetěz a začít v podstatě od začátku.

dusikate_vapnoJestliže používáte pro sanitaci půdy ve skleníku dusíkaté vápno, měli byste vědět, že u substrátu je možno použít tentýž způsob. Na každý litr substrátu přidáme 3–5 gramů vápna, vše důkladně promícháme, navlhčíme a zabalíme do plastových pytlů. Potrvá to asi 14 dní, kdy nastane jeho dokonalá přeměna a ukončí se sanitární práce. Typický zápach, který ucítíte, se při otevření pytlů okamžitě odvětrá. Je to přesně jako v pařeništi či ve skleníku, jen s tím rozdílem, že jde o mobilní podobu.

Vyladit podle potřeby

Určitě nikoho nepřekvapí, že vyžilý substrát už není v plné síle. Možná mu chybí něco z dřívější struktury, ale jistě mu chybí zásoba živin. I když rašelina je živou přírodninou, živin pro život rostlin v ní už ve slatinách a mokřadech moc nezůstalo. Tam kde budou růst bylinky a suchomilné rostliny, chce to přídavek písku. Ten dodá substrátu lehkost a propustnost. A když přidáte granulovaný vápnitý dolomit, zavděčíte se těm rostlinám, které žádají půdu vápenatou, bohatou na minerály.  Kde naopak zjistíte, že pěstovaná kultura vyžaduje dostatek vlhkosti, jakož i živin pro bohatou chuť zeleniny, určitě byste měli sáhnout po přídavku jílu nebo zeminy, která je schopna na sebe vázat všechno, co se do půdy dostává se zálivkou. To sice zvýší mokrému substrátu objemovou hmotnost, vy si však vše vychutnáte při sklizni. Jde vlastně o investici do toho, aby vaše rostliny netrpěly šokem.

hydrosorbNěkdy se stává, že i přídavek jílu je slabým lékem na slunné stanoviště, kde vše velmi rychle vysychá. I když používáte bílé nádoby a zaléváte dvakrát denně, stále to není ono. Pomoci může přírodní polymer, který vysychá mnohem pomaleji než rašelina samotná. Jmenuje se Hydrosob Plus a poslouží přesně jednu sezónu, kdy se zcela rozloží.

Jahodníky a kyselomilné rostliny vyžadují úpravu kyselosti. Možná máte svůj způsob, jak se s tím vypořádat, ale možná také ztratíte jistotu, kterou vám nabízí ZEMINA PRO JAHODY.Pak budete asi muset přidat kyselou lesní hrabanku, popřípadě zetlelé piliny z jehličnatých dřevin. S indikačními pH papírky zjistíte ihned bez zdlouhavého experimentování, na čem jste. Hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 4,5 až 6,5.

cereritBez živin to nepůjde

I když už v této chvíli máme substrát vyladěný podle potřeby, přece jen je třeba přidat živiny. Rohovina, která se bude postupně uvolňovat do půdy, je stejně dobrou volbou, jako peletovaný koňský nebo kravský hnůj. Jsou pro vás jistotou, že při nesprávném dávkovaní substrát nezasolíte a že v něm rostliny budou prospívat, i kdyby poměry živin nebyly ideální. Jestliže si ale potrpíte na přesnost a minerální hnojiva jsou pro vás cestou, jak hospodařit na své zahrádce, Cererit, nebo některé z NPK hnojiv budou cestou jistoty. Vyhnojení sice nebude tak dokonalé jako u prémiových substrátů podniku Rašelina Soběslav, výsledek však bude přijatelný. A právě o to jde.

Autor příspěvku: Milan Gigel

Komentáře