Sponzor rubriky

Pokud chcete mít v příštím roce na zahradě nový trávník, máte na jeho založení už jenom 14 dnů!

Vložil | 3 10, 2018 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Pokud jste se rozhodli, že vaši zahradu nebo zahrádku bude v příští sezóně zdobit nový travní koberec, měli byste si pospíšit. Podle odborníků na trávníky je sice ideální doba již za námi (polovina září), ale protože nám meteorologové předpovídají na první říjnovou dekádu počasí s přeháňkami, je možné travní semena vysévat ještě i v těchto dnech. Takže co třeba již teď o víkendu?

Založení nového travního porostu se skládá z několika etap, které je nutné dodržet. A které to jsou?

RoundupLikvidace plevele je hodně důležitá!

Plochu, kde hodláme travní porost založit, musíme nejdříve zbavit všech plevelů a nežádoucích rostlin. I když se řada zahrádkářů občas jen těžko smiřuje s totálními herbicidy, tady jsou tyto neselektivní přípravky na místě. Jedině tyto preparáty (doporučujeme Roundup) nás plevele zbaví, včetně kořenů, ale pozor, nedočkavost zde není na místě! U víceletých plevelů se může výsledek dostavit až za 7 nebo 10 dnů, u rostlin se silnějšími dužnatými kořeny (smetánka lékařská – pampepiška) pak třeba až za 14 dnů. Tak dlouho totiž účinným látkám trvá, než proniknou plně do pletiv mohutné podzemní části rostlin.

Následuje kvalitní zpracování půdy

hnojivo_tr Zemina pro trávníkyPo té, co na pozemku zbude jen suchá vegetace, ji vytrháme a terén běžným ručním nářadím (nebo motorovým kultivátorem) urovnáme. Půdní profil zároveň do hloubky několika centimetrů prokypříme. Zároveň se doporučuje aplikace zásobního hnojiva (např. Organické hnojivo pro trávník), které zapravujeme do země třeba kovovými hráběmi nebo poházení plochy speciálním substrátem (např. Zemina pro trávníky). Ten je vhodný nejen k výsevům nových, ale i k rekonstrukci stávajících poškozených trávníkových ploch. Na takto připravený pozemek pak můžeme vysévat travní semena.

Výběr travní směsi nepodceňujte…

Ale ještě před tím, něž tak učiníme, musíme vybrat správnou travní směs. Je totiž nutné zvážit, k čemu bude travní koberec v zahradě sloužit a podle toho semena zvolit. Obecně vzato dělíme trávníky podle účelu na okrasné, zátěžové, pro sportovní účely a nebo plochy určené jenom k reprezentaci. V našem případě se bude asi jednat o okrasný porost s požadavkem na určitý stupeň zatížení a tak vybereme třeba Travní směs hřiště, která je vhodná pro založení porostu s vyššími nároky na sešlapávání. Vhodná může být ale i Travní směs park a nebo Travní směs zahrada.

tr_hriste tr_park tr_zahradaVětšina travních směsí se vysévá v dávce 20-30 g na m2 a sít můžeme buď ručně rozhozem nebo pomocí jednoduchého secího zařízení. Po provedeném výsevu je potřeba povrch pozemku uválet lehkým válcem a samozřejmě kvalitně zalít jemným proudem vody z hadice nebo konve. Nově vysetý trávní vzejde asi za 14 dnů, což je dáno složením směsi. Další ošetřování provádíme až v jarních měsících následujícího roku, na zálivku ale zapomenout nesmíme!

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický

 

Komentáře