Sponzor rubriky

Návod na pěstování bambusů v přenosných nádobách

Vložil | 15.5.2023 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Popularita bambusů jako rychle rostoucích a stálezelených rostlin u nás nestále stoupá. V posledních letech se u nás objevil trend umísťování bambusů do nádob na terasách a balkonech, kde mohou vytvářet příjemné soukromí…

bambus_kontejner_2Pěstování bambusů v nádobách a na terasách je třeba vždy důkladně zvážit. Takovéto pěstování bambusů není jednoduché, je třeba počítat s tím, že to není „ jistota“. Úspěšnost pěstování bambusů se v našem kontinentálním klimatu pohybuje okolo 50 až 60 procent. Jinak je tomu ve Středomoří nebo ve Velké Británii, kde nejsou takové holomrazy spojené s mrazivým větrem a častěji tam i přes zimu prší. Bambusy pěstovatelné v našem prostředí celoročně venku pocházejí z oblastí severněji či výše položených, případně i z vyšších hor. Domovinou jsou jim Čína či Japonsko. V těchto zemích je sice přes zimu mráz i sníh, ale je zde většinou vyšší vzdušná vlhkost a více sněhu nebo deště přes zimu. U nás je díky vlivu kontinentálního klimatu zima často tužší a s holomrazy. Častý je rovněž mrazivý vítr, který ještě více umocňuje vysušování a vysychání bohatých a hustých listů bambusů. Ty mají v půdě velmi hustý a mohutný kořenový systém, který je v nádobě značně omezen, proto jsou bambusy odkázány na naši zálivku a další péči. Zálivku potřebují bambusy jako stálezelené rostliny celoročně, tedy i v zimě, když nemrzne. Je třeba na ně myslet a občas je zalít, samozřejmě záleží na počasí a orientaci ke světovým stranám. Zálivku je nutné provádět citlivě a dostatečně v závislosti na velikosti nádoby, zvoleném druhu, na stáří a velikosti rostlin.

bambus_kontejner_5Největší problémy mají bambusy (i ty rostoucí u nás venku na zahradě) v zimě a předjaří, když půda je ještě stále promrzlá, ale již na ně svítí sluníčko, vysušuje je a ony se díky zmrzlým kořenům v nádobě neodstanou k vláze. V půdě na zahradě, kde mají obrovský kořenový systém, se jim to stává méně. Když jsou ale v omezeném prostoru nádoby či koryta, a to v zimě kompletně promrzne, bambus má pak omezenou šanci se dostat k vodě a uživit svoji velkou listovou plochu. Ta bývá v nádobách poměrově mnohem větší, než je kořenový systém. Bambus v podmínkách nádoby potřebuje zvýšenou péči po celý rok, ale když přijde tuhá zima s dlouhými mrazy, někdy ani naše zvýšená péče nestačí zabránit oschnutí či omrznutí.

Pokud chceme bambusy v nádobách pěstovat celoročně venku, bambus potřebuje co největší (alespoň 80x80x80 cm na kus) zateplenou nádobu a chráněné místo před ostrým jarním sluncem a větrem. Nádoba by měla být masivní a stabilní, aby jí neporazil vítr. Vysloveně nevhodné jsou vertikální jednovrstvé nádoby a samo zavlažovací truhlíky. Nejlepší je dvouplášťová nádoba, tj. vnitřní prostor, kam se sází rostlina je oddělen od vnějšího dekorativního pláště. Meziprostor je pak dobré proložit alespoň pěticentimetrovou vrstvou polystyrenu a to ideálně i ve dně. Další možností, jak zajistit teplotní podmínky v nádobě přes zimu, je speciální topný kabel, který může substrát a kořeny temperovat v průběhu dlouhých mrazivých období. Kdyby byly všechny zimy jako ta letošní, tak kabel není potřeba. Většinou se ale týden nebo dva s mrazivými dny i pod -10 °C u nás vždy objeví, a proto, pokud chceme udělat pro bambus maximum, je dobré s kabelem počítat a nainstalovat jej již při výsadbě.

bambus_kontejner_3Další důležitou věcí při přípravě nádoby je dostatečná možnost odtoku přebytečné vody, tedy dostatek děr ve dně nádoby, případně i ve stěnách z boků dole. Dno nádoby je velmi dobré vyložit netkanou textilií, která propouští vodu, ale zároveň slouží jako sítko. Filtrační vrstva slouží k tomu, aby se otvory pro odtok neucpaly kořeny či substrátem. Na tuto vrstvu nasypeme drenážní vrstvu – štěrk, kačírek či keramzit. Záleží také na celkové váze nádoby (kačírek bývá nejtěžší, keramzit nejlehčí). Bambusy mají rády dostatek vody, ale nikoliv přemokření. Tedy pokud by se otvory ucpaly a napršelo hodně vody, či došlo k přelití (bambus v prostředí ucpané nádoby hůře vysychá), může dojít k zahnití kořenů, při dlouhodobém přemokřování až k úhynu bambusu.

Na zimu a v předjaří je dobré bambusy přistínit (např. světlou textilií). Před velkými mrazy je rovněž dobré bambusu vystavět jakýsi provizorní fóliovník. Například ho obalit plachtou, abychom ochránili listy před zbytečným výparem vody, vysušováním a přímým účinkem mrazu. Fólii či plachtu doporučujeme řádně ukotvit, aby ji neprovalil sníh a neodnesl vítr.

bambus_kontejner_4Nejlepší úspěšnost v nádobách na terasách mají Fargesie, které jsou velké kolem 1-2(3) metrů a rostou v trsu. Tyto však mají rády polostín, protože rostou původně jako podrosty v řídkých lesích. Pokud jsou Fargesie celodenně na úpalu, porostou pomaleji a po zimě mohou více osychat. Nejlépe snáší slunce Fargesia rufa, která nestáčí lístky jako ochranu před výparem, což ovšem při dlouhých mrazech může potom za určitých okolností vyvolat větší poškození, než u F.nitidy a F. jiuzhaigou, které si stočí lístky při dlouhodobém větru, suchu nebo mrazu a tím se chrání proti odparu. Sice mohou vypadat část zimy jako „opadané“, ve skutečnosti jsou jen lístky stočené do ruliček, které si po zalití či ústupu mrazu opět rozbalí. V polostínu či lehkém stínu jsou nejlépe fungující F. nitida a její nové generace – například F. nitida ´Pillar´ a nebo Fargesia jiuzhaigou, které jsou podle našich pozorování jedny z nejodolnějších bambusů vůbec.

bambus_kontejner_6Z velikých tyčových výběžkatých bambusů nejlépe snášejí prostředí nádob na slunci nebo v lehkém polostínu Phyllostachys bissetii nebo Phyllostachys aureosulcata a jeho různě barevné formy. Problém těchto rostlin je, krom výše zmíněných také fakt, že po 2 až 3 letech v nádobě většinou potřebují přesadit či rozsadit, protože jim současná nádoba bývá již těsná. Může se i stát, že se sníží vitalita růstu jen díky tomu, že už bambus nemá kam růst, protože nádoba je již přeplněná. Každopádně je třeba počítat s tím, že sebelepší péče a umístění bambusům nemusí na 100 procent pomoci, když přijde velmi tuhá zima nebo velké teplotní výkyvy jako například v roce 2011/2012. Bambusy jsou u nás na návštěvě a je tedy třeba k nim tak přistupovat.

Pro úspěšné pěstování bambusů v nádobách je dobré dodržet:

1. Výběr vhodného druhu.
2. Výběr vhodného místa (nevhodná jsou velmi větrná stanoviště).
3. Vybrat či nechat vyrobit dostatečně velkou a stabilní nádobu.
4. Zateplení či zajištění ochrany nádoby a listů bambusů na zimu.
5. Zajištění dostatečného odtoku přebytečné vody.
6. Pravidelné hnojení v závislosti na druhu a velikosti rostlin.
7. Dostatečná a pravidelná zálivka vždy, když je sucho a nemrzne.
8. Jednou za 2 až 4 roky rostliny v nádobách přesadit či rozsadit.

Autor příspěvku: Bc. Jan Kocourek


Nejen pro pěstování “běžných” okrasných rostlin, ale i exotických bambusů, se hodí produkty společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.). Seznamte se s nabídkou jejích zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře