Začátkem roku se mě zeptal jeden můj známý, kterému pomáhám se zdravou výživou, co by mohl udělat se semeny ječmene, které si koupil, protože jsou prý zdravá. Zatím je jedl syrová, ale moc mu nechutnala, navíc byla i poměrně tvrdá. A tak jsem mu poradila, aby je nechal naklíčit!
Po této úpravě obilná zrna výrazně změknou a budou ještě hodnotnější. Popsala jsem mu, co má udělat a po několika dnech mi dal za pravdu. Byl překvapený z toho, jak křehká a sladká naklíčená semena jsou. A tu jsem si uvědomila, že naklíčená semena, která já považuji za přirozenou součást stravy, hodně lidí nezná anebo je považují za tendenční výstřelek. A to je opravdu škoda, protože naklíčená semena nejsou novinkou několika posledních let či stravování bio. Naklíčená semena tvořila v určitém období roku součást jídelníčku všech světových kultur, které si byly velmi dobře vědomy jejich nutriční hodnoty a blahodárných účinků na lidský organismus.
Když semena obilí nebo luštěnin absorbují vodu a spustí tím proces klíčení, najednou se z nich stane něco jako laboratoř, v níž se genetický program rostliny aktivuje, aby spustil různé biochemické reakce, díky kterým se stanou výživné látky stravitelnějšími. Kromě toho, díky hydrataci a dalším vnitřním změnám, semeno výrazně změkne a pro jeho následnou tepelnou úpravu je tedy potřeba mnohem méně času i elektrické energie. Naklíčená semena mají charakteristickou chuť a v kuchyni mohou být využita různým způsobem: je možné přidávat je do salátů, nasekat je a přidat spolu s kořením do polévky či do karbanátků a nádivek, mohou být tepelně upravována v páře nebo v horké vodě, možností je opravdu hodně…
Naklíčená obilná semena konzumovaná syrová nám dají mnohem více energie než vařená obilná zrna. Jsou energeticky bohatá a přitom velmisnadno stravitelná. V dnešní době jsme neustále bombardováni informacemi o tom, jak důležité je posilovat imunitu, nejlépe prostřednictvím tohoto či onoho potravinového doplňku, a nejedná se vždy o levné záležitosti. A přitom naklíčená semena jsou v podstatě živým a velmi komplexním zdrojem vitamínů a minerálů namíchaných v ideálním poměru a jsou rozhodně rovnocennou a přitom ekonomickou alternativou k potravinovým doplňkům vyráběných průmyslově. To samé platí i pro naklíčené luštěniny, které jsou bohaté na bílkoviny a mají málo tuku, a často jsou mnohem stravitelnější než luštěniny vařené. Naklíčené luštěniny doplňují naklíčené obilniny a mohou být konzumovány samostatně i společně. Klíčky jsou v zásadě fabrikou na vitamíny a minerály, jejichž množství se v důsledku naklíčení minimálně zdvojnásobí. Je možné jíst je denně, a jejich příprava je velmi snadná, aniž by k tomu bylo potřeba zvláštních pomůcek. Jediné co potřebujeme je trochu pozornosti a pečlivosti. Když se navíc zapojí do jejich přípravy děti, stane se z toho každodenní malé dobrodružství.
Jak si připravit naklíčená semena Nechat vyklíčit obilná semena či luštěniny je velmi jednoduché. Pěstují se za pokojových podmínek, přičemž některá klíčí rychleji, jiná pomaleji, ale obecně si klíčky vypěstujete za 2-5 dní. Ke klíčení jsou vhodné pšenice, oves, ječmen, ale i ostatní obilniny, z luštěnin jsou to čočka, římský hrách či fazolky mungo.
Co k tomu potřebujeme?
Ideálním materiálem pro naklíčení semen je terakota, sklo nebo keramika, plastovým materiálům se pokud možno vyhněte. Obilná i luštěninová semena namočte do vody nejméně na 8 hodin, nejlépe přes noc. Množství je individuální, já pracuji s 1 lžící suchých obilných semen na den. Pokud však chcete použít naklíčená semena například do nádivky, tak nechejte naklíčit množství větší (2-3 lžíce). Poté vodu slijte, nechejte semena dobře okapat a pak v nádobě klíčit 1-2 dny. Semena je nutné alespoň dvakrát denně propláchnout, například ráno, když půjdete do práce a večer, když se vrátíte. Semena by neměla úplně oschnout. Vždy po opláchnutí je nutné nechat semena dobře okapat, aby ta spodní nestála ve vodě, na semenech by se mohla začít vytvářet plíseň. Pokud jde o luštěniny, ty se standardně před vařením namáčejí obvykle přes noc. Pokud necháte luštěniny namočit déle, tedy 2-3 dny, způsobují pak menší plynatost ve střevech. Naklíčená semena můžete začít jíst hned, jakmile se objeví klíček. Klíčky můžete nechat narůst do různé délky, čím je klíček delší, tím je naklíčené zrno méně sladké. Já nechávám dorůst klíčky do maximální délky 0,5 cm a pak je konzumuji. Před konzumací je potřeba naklíčená semena dobře opláchnout. Naklíčená semena nemusí být konzumována okamžitě, pokud je umístíte do skleněné nádoby s víčkem, vydrží v ledničce i několik následujících dní.
Proč některá semena neklíčí
Někdy se vám může stát, že i když dodržíte předepsaný postup, semena nevyklíčí a místo toho začnou hnít. V tomto případě je množné, že semena byla ošetřena zářením gama, které se používá jako prostředek k hubení bakterií a tedy mimo jiné při ošetřování potravin, zejména masa a zeleniny, aby zůstaly déle čerstvé. Dalším důvodem, proč semena neklíčí, může být ten, že se jedná o sterilní semena sklizená z hybridních rostlin. V obou případech se bohužel jedná o mrtvá semena. Na obalech obilnin nebo luštěnin by mělo být uvedeno, zda byla semena ošetřena výše uvedeným způsobem, nebo zda pocházejí z hybridních rostlin. Jsme na konci zimy, během níž je přirozených zdrojů vitamínů a minerálů málo. Na první venkovní zelené výhonky si musíme ještě chvilku počkat, a tak by možná stálo za trochu námahy pomoci organismu proti jarní únavě čerstvými klíčky. Je to určitě ta nejlevnější a nejpřirozenější varianta a vedle petrklíčů a narcisek za oknem vám mohou na kuchyňské lince klíčit obilná nebo luštěninová semena. Pomáhat tělu k vlastní regeneraci není náročné fyzicky ani ekonomicky, ale je to každodenní a vědomá činnost, a především naše odpovědnost.
Recept na ranní koktail: naklíčená obilná semena z 1 lžíce suchých semen, 1 zralý banán, 2 dcl mléka nebo ovocné šťávy, lžíci medu, lžíci namletých semen (seznamu, lněného semínka, máku). Vše rozmixovat. Tento ranní koktail je výtečný a zasytí vás na celé dopoledne. Můžete ho různě obměňovat.
Text: Ing. Jana Ciglbauerová