Originální květinový doplněk, který pod stromečkem potěší a ve společnosti určitě upoutá pozornost. Jeho cena? Stojí jen trochu času, fantazie a tvořivosti a přinese nám i jiný pohled na použití květin. Ty totiž nemusí být jen ve váze!
Květinový šperk není módní záležitostí poslední doby. Lidé se od nepaměti zdobili květy. Věnečky uvité z kvítí nasazené na hlavu nebo květy připevněné jen tak do vlasů patřily k nejjednodušším ozdobám.
Florální šperky přetrvaly dnes spíše ve svatební floristice, ale náhrdelník nebo náušnice z květů nemusí zdobit jen nevěstu. Je spousta jiných příležitostí, na které se necháme ozdobit květy. Právě v lednu a v únoru ožívá plesová společenská sezóna. Pokud si vyrobíme šperky, ve kterých budou dominovat květiny, můžeme se na plese cítit dobře i v jednoduše pojatých šatech. Originální ozdoba zaujme daleko víc.
Co budeme potřebovat: kvýrobě šperků potřebujeme jen pár věcí, které „domácí florista“ používá ve své tvorbě obvykle. Především floristický drát různých tlouštěk. Je vyroben z hliníku, takže ho lze výborně ohýbat a tvarovat. Vyrábí se v různých barvách, proto si můžeme pohrát s různými barevnými kombinacemi drátu a květin. Vedle hladkého drátu použijeme i slabý ozdobný drátek. Bývá vytvarován do nejrůznějších ornamentů, nejčastěji například drobných vlnek. Má zdobnou funkci, proto ho nijak nezakrýváme.
Vedle drátů se při výrobě šperků neobejdeme bez lepidla na živé květiny. Živý rostlinný materiál nemůžeme v žádném případě lepit tavnou pistolí. Pletivo rostlin by se spálilo a horký silikon by na nich zanechal hnědé nežádoucí skvrny. Tekuté lepidlo na živé květiny materiál nepoškodí a dobře se s ním pracuje.
Důležitý je výběr řezaného rostlinného materiálu. Většinou zvolíme lehčí drobné květiny, aby přilepené na šperku držely.
Jako dominantní ozdoba šperku nám mohou posloužit květy orchidejí. Jsou krásné samy o sobě. Pokud je umístíme mezi další drobnější materiál, jejich zdobnost ještě více vynikne. Na šperky jsou vhodné drobné květy chryzantém, různá poupata růží, mini karafiáty nebo okvětní plátky růží, které můžeme srolovat a omotat ozdobným drátkem. Materiál vybíráme s ohledem na jeho trvanlivost a barevné tóny musí ladit s naším oblečením.
Kromě květin při tvorbě šperku využijeme i nejrůznější listy, stonky a plody. Výbornou službu nám v létě udělá například odlistěný svlačec, který lze smotat do různých tvarů.
Použité floristické techniky: květiny před použitím musíme nechat alespoň dvanáct hodin napít vodou, aby na šperku vypadaly svěže po celou dobu. Některé můžeme ošetřit technikou voskování. Napité vydrží nějakou dobu nasucho, jistější mnohdy je stonky navoskovat. Jak na to? Postup je vcelku jednoduchý. Vosk, do kterého budeme konce předem napitých stonků namáčet, nesmí být horký. Jinak se pletiva poškodí. Poté zavoskované stonky musíme zchladit, třeba krátkým ponořením do studené vody. Dobře zavoskovaná rostlinka vydrží stejně dlouho, jako by byla umístěná ve váze s vodou. S takto ošetřenými květinami můžeme při tvorbě šperk výborně kouzlit.
Až si připravíme rostlinný materiál, pustíme se do výroby kostry šperku. Tu vytvoříme pomocí drátu, jednotlivé jeho části k sobě spojíme slabým, například včelařským drátkem. Voskem ošetřené rostliny budeme ke kostře z drátu lepit lepidlem na živé květiny. Přestože je studené, měli bychom si dát pozor na potřísnění lepidlem. Pomocí květů můžeme na připravené drobné drátěné konstrukce lepit nejrůznější kompozice. Sponu do vlasů ozdobí srolované okvětní plátky růží, poupata, květy orchideje i na drátku navlečené korálky. Náhrdelník mohou zdobit chryzantémy, odlistěný svlačec. Výborně se pracuje také s cibulovinami, například se snědkem (Ornithogalum).
Nemusíme se omezit jen na tvorbu náhrdelníků, náramků nebo spon do vlasů. Květinami můžeme ozdobit i šaty nebo boty. Florální ozdoby se připevňují k oblečení nebo k tělu či do vlasů, takže mějme na paměti několik pravidel. Všechny šperky musí být zespoda perfektně začištěny, aby nám drátek neroztrhl šaty. A šperk musí, obzvlášť na plese, vydržet také nejeden tanec!
Text a foto: Stanislava Neradová