Lípa bývala dominantním stromem v krajině našich předků. Její léčebné účinky jsou známé dlouho a lidé je patřičně využívali. Botanik Mattioli doporučoval vodu z lipového květu ženám k odstranění skvrn na tváři. A šťáva z lípy natíraná na hlavu „netoliko brání vypadávání vlasů, nýbrž i podporuje vzrůst nových“.
Síla lípy přetrvala a patří dnes pro svou snadnou dostupnost k oblíbeným léčivkám. Z lípy srdčité (malolisté) i z lípy velkolisté trháme květy, které rostou ve vidlanovitých květenstvích. Květy mají i dlouhý zelenožlutý listen. Ten se svým tvarem postará při letu o snadné šíření semen.
Květ sbíráme v době, kdy je tak z poloviny nebo ze dvou třetin rozkvetlý. Většinou koncem června a začátkem července. Sušíme ho opět v tenkých vrstvách a hlavně ve stínu. Podle odborné literatury se laboratorními testy prokázala účinnost lipových květů při poruchách spánku. Nálev by mohl pomoci při lehčích spánkových potížích. Fyzioterapeuti doporučují na jeden litr vody použít 5 gramů sušeného květu. Nechat louhovat pět minut a večer vypít pro snazší usnutí. Vyvolává pocení a rozpouští hleny. Nálev se používá při rýmě, při kašli, při zahlenění dýchacích cest. Zevně účinky květu lípy využijeme při ošetření opařenin, odřenin a také bodnutí od hmyzu.
Autor: Stanislava Neradová