Máte chuť na domácí sýr? Naučíme vás ho vyrábět…

Vložil | 22.11.2016 | 2 komentářů | ZDRAVÁ VÝŽIVA A RECEPTY

 

V tomto příspěvku se dozvíte, jak si třeba doma v kuchyni připravit vlastní sýr. Není to nic složitého, chce to jen kvalitní surovny a správně postupovat…

Na farmách v severní Itálii jsem se naučila dělat sýry z kozího a kravského mléka a zjistila jsem, že to není vůbec obtížné, naopak. A navíc, až si osvojíte technologii, můžete ve výrobě sýra různě experimentovat. Odměnou vám bude skvělý domácí sýr a radost z jeho přípravy. Při popisu výroby sýra budu vycházet z množství 2 litrů, ze kterého se vyrobí přibližně 200 – 250 gramů čerstvého sýra. Pokud máte vlastní hospodářství se zvířaty, tak pro vás obstarání čerstvého mléka nepředstavuje žádný problém. Pokud vlastní hospodářství nemáte, ale má ho soused nebo některý z vašich blízkých známých či příbuzných, tak se s ním určitě na zásobování mlékem dohodnete. Pokud jste z města, ani to není problém, protože dnes jsou celkem běžně nainstalovány před supermarkety automaty na čerstvé mléko.

Vlastní sýr 2
Na výrobu domácího sýra potřebujete mimo jiné syřidlo. Je to prostředek pro vysrážení mléčných proteinů. Když jsem hledala výrobce syřidla v České republice pro malovýrobce, našla jsem firmu Milcom a.s. (www.milcom-as.cz). Její výrobky je možné objednat přes internet nebo telefonicky a obdržíte je poštou. Já pro výrobu sýra používám syřidlo na čerstvé sýry Laktosin, ale na stránkách firmy můžete najít další produkty na domácí výrobu například tvarohu, jogurtu, kefíru atd. Jedním z výrobků, které firma Milcom a.s. nabízí, je též smetanová kultura Laktoflora, kterou použijete, pokud se rozhodnete čerstvé mléko před použitím pasterizovat. Smetanovou kulturu Laktoflora je potřeba připravit 16-20 hodin před přípravou vlastního sýra podle návodu na přípravu uvedeného na výrobku samotném.

Na výrobu sýra dále potřebujete hrnec, do kterého se pohodlně vejdou 2 litry mléka a ve kterém mléko ohřejete, nůž na rozkrájení vysířené hmoty, naběračku na vyjmutí vysířené hmoty z hrnce, čistou utěrku, síto, nejlépe na slévání těstovin, nádobu na zachytávání syrovátky, do které se síto postaví, menší sítko nebo plastovou formu s propustnými stěnami na vytvarování sýra, misku na slaný nálev o průměru trochu větším, než je průměr budoucího sýra.

Nádoby na sýrPostup výroby: na začátku můžete postupovat dvěma způsoby. Pokud se rozhodnete syrové mléko před použitím pasterizovat, ohřejte ho za stálého míchání na teplotu 74°C na dobu 40 vteřin. Následně mléko ochlaďte na teplotu 30-32°C (teplota sýření) a za stálého míchání přidejte roztok připravené smetanové kultury Laktoflora. Pokud se rozhodnete syrové mléko nepasterizovat, ohřejte ho pouze na 30-32°C, v tomto případě se roztok Laktoflory nepřidává. Pro jaký postup se rozhodnete, je skutečně na vás. Na farmách v Itálii, kde jsem se učila sýry dělat, se mléko nepasterizovalo, aby se nepotlačila charakteristická chuť sýra daná lokalitou, kde se sýr vyráběl. Nyní máte mléko ohřáté na 30-32°C (buď se smetanovou kulturou nebo bez ní). Přidejte do něho 2 čajové lžičky syřidla Laktosin a důkladně roztok promíchejte zamíchejte. Hrnec s mlékem přikryjte a nechejte odpočinout 2 – 3 hodiny, během nichž dojde k vysíření. Mezitím si postavte větší síto do nádoby na zachytávání syrovátky a rozprostřete do něho čistou utěrku. Po uplynutí jedné hodiny vysířenou hmotu nožem v hrnci rozkrájejte na kostičky 3 x 3 cm a naběračkou ji přendejte na utěrku rozloženou na sítě. V hrnci a pod sítem zůstane syrovátka, kterou určitě nevylévejte. Vychlazená je velmi lahodným nápojem.

Během následujících hodin vysířená hmota umístěná na utěrce v sítu uvolňuje vodu (syrovátku). Občas utěrku mírně nadzdvihněte a hmotu v ní poválejte. Tím se hmota od utěrky odlepí a znovu začne pouštět vodu. Po 3 až 4 hodinách, když je hmota dostatečně konzistentní, utěrku zatočte do uzlíku a ještě trochu vysířenou hmotu vyždímejte.

Ing. JanaNásledně hmotu přendejte do menšího síta (propustné nádobky na zformování hmoty) a ještě tak hodinu ji nechejte odpočinout. Mezitím si připravte solný roztok tak, že do ¾ litru vlažné vody přidáte 2 polévkové lžíce kuchyňské soli. Vytvarovanou sýrovou hmotu vložte do solného roztoku a nechejte ji v něm ponořenou asi půl hodiny, pokud sýr chcete méně slaný, a nebo 2 až 3 hodiny, pokud chcete mít sýr slanější. Nakonec sýr vyndejte ze solného roztoku a umístěte do lednice na talířek na minimálně 3 dny. Během těchto 3 dnů ho vždy ráno a večer otočte a vodu, kterou sýr ještě pustí, slijte. Po 3 dnech můžete sýr konzumovat. Jak už jsem psala na začátku, tímto způsobem získáte tak 200 – 250 g čerstvého sýra. Sýr můžete hned zkonzumovat a nebo ho ještě ponechat několik dní v lednici například zabalený do listů ořešáku. Získá tím velmi aromatickou vůni vlašských ořechů. Po jednom dni v lednici je také možné sýr obalit v nadrceném pepři. Pokud je použitý pepř vícebarevný, je estetický výsledek dokonalý. Takto vyrobený sýr bych přirovnala k balkánskému typu sýra. Můžete ho použít do salátů, jako svačinu s pečivem a zeleninou nebo na obložený talíř. Případnou návštěvu jím určitě ohromíte.

Přeji Vám dobrou chuť!

Autorka článku: Ing. Jana Ciglbauerová

2 komentářů

  1. Libonka (6 roky  zpět)

    To jste asi myslela fermentor ne? 😀 Jo tak kuvings máme doma půl roku. Docela ho používáme. Teda nejen na sýry, ale taky i na jogurty. Jsou opravdu dobrounké.

  2. Jarka (7 roky  zpět)

    Ráda bych se zeptala, zda nemáte zkušenost i z fenmentorem? Tak nějak náhodou jsem na něj na netu narazila a chci se zeptat na osobní zkušenost. Koukala jsem konkrétně na kuvings.

Komentáře