Sponzor rubriky

Jak poznat během krátké chvíle klíčivá semena? Jen ta má totiž smysl vysévat!

Vložil | 17.2.2021 | 2 komentářů | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Prodejny se zahrádkářskými potřebami  jsou plné stojanů se sáčky, ve kterých je v podobě malých semínek ukryt základ naší budoucí úrody. Často se ale stává, že semínka zakoupíte, připravíte si truhlík, namícháte substrát, zasejete, zaléváte a ono nic! Semínka prostě nevyklíčila. Kde je “zakopaný pes” a jak těmto problémům předejít?

Za některé problémy související s tím, že semena zeleniny nebo okrasných rostlin v domácích podmínkách nevyklíčí, si můžeme sami. Hodně často je vysejeme moc hluboko anebo zapomeneme pravidelně zalévat. Prostě uděláme pěstitelskou chybu. V poslední době se ale stává i to, že u neseriozního obchodníka koupíme semena prošlá, která již prostě ani vyklíčit nemohou. Ale jak poznáme ta správná?

semena_1V prvé řadě bychom měli pro semínka, stejně tak jako později pro sadbu, zajít ke svému zahradníkovi nebo alespoň do obchodu, kde se dá očekávat, že prodávají produkty seriozních osivářských firem. To proto, že náš pěstitelský úspěch nebo neúspěch skutečně závisí na tom, co vysejeme, tzn. na kvalitě pořízených semen! Poznat totiž na první pohled semínka kvalitní a prošlá v podstatě nejde, nebo je to práce pro kvalifikovaného odborníka.

Při nákupu semen bychom měli vycházet především z léty prověřené značky a našich pěstitelských výsledků v uplynulých letech. To, že semínka nevyklíčí, je dáno kromě špatného skladování hlavně tím, že jsou jednoduše řečeno stará. Má-li tedy osivo špatnou nebo žádnou klíčivost, může za to především to, za jak dlouho se od své sklizně dostalo do rukou spotřebitele a jak s ním bylo během této „cesty“ nakládáno. Při nákupu tedy věnujme pozornost hlavně datům na sáčcích, které by měly vyloučit osivo staré a tudíž špatně klíčivé. A i když se nám zdá, že vše zdražuje, nekupujme semínka do zásoby na několik let dopředu. Jejich klíčivost s přibývajícími léty klesá a v určitém okamžiku se vytrácí docela. Podle slov zahradníků existují ale i některé vyjímky. Např. semena s tvrdší slupkou (třeba okurky) mají údajně nejlepší klíčivost až druhým nebo dokonce třetím rokem od své sklizně.

Často se můžeme setkat i s tím, že si zkušenější zahrádkáři pěstují doma osivo vlastní. U okrasných rostlin to lze doporučit bez problémů, u zeleniny naopak ne. Tam totiž musíme vycházet ze skutečnosti, že se potřebné vlastnosti musí pravidelně a neustále udržovat tzv. udržovacím šlechtěním. A pokud tomu tak není, rostlina postupně degeneruje a vytváří méně a méně kvalitní semena.

semena_2Z hlediska jistoty dobré úrody je nejlepší každý rok nakoupit nová, čerstvá a prověřená semena, která jistě spolehlivě vyklíčí a dají základ dobré úrodě. Stane-li se ale to, že vám nějaká zbudou, můžete je na suchém a dobře větraném místě uložit a vysévat další rok. V takovém případě se ale vyplatí udělat zkoušku klíčivosti, kterou mnozí zahrádkáři nevynechají ani v případě, že zakoupili semena zaručeně „čerstvá“. Nedá to tolik práce a my víme “na čem jsme”.

Postup je velmi jednoduchý: jako základ nám poslouží papírové ubrousky položené na plastovém tácku nebo talíři (několik na sobě), které navlhčíme. Na ně pak „vysejeme“ malé množství semen (u drobných např. 15–20) a přikryjeme jedním, lehce navlhčeným, ubrouskem. Tácek se semeny umístíme na světlé a teplé místo a podle potřeby mlžíme. Pokud jsou semena klíčivá, měly by se bez problémů drobné klíčky objevit asi za 5–8 dnů. U některých druhů rostlin to ale může trvat déle, i dva týdny. Testovaná semena kontrolujeme každý den, důležité je hlavně vlhké prostředí. Zdravá semena klíčí většinou najednou a rovnoměrně a nenajdeme na nich žádné povlaky plísní nebo bakterií. Poté, co test ukončíme, vyklíčená semena spočítáme. Pokud se dostaneme k číslu nižšímu než 60%, musíme při klasickém výsevu volit zvýšené množství osiva, které vykompenzuje nízkou klíčivost. Anebo raději zakoupíme semena nová, je to přece jen jistější.

semena_3Nemáme-li čas nebo chuť provádět test klíčivosti klasickým způsobem, můžeme se o schopnosti semen vyklíčit přesvědčit i daleko rychleji. A jak? Pomůže nám tzv. rychlotest. I zde postupujeme velice jednoduše. Semena nasypeme do sklenice s vlažnou vodou a ponecháme asi půl hodiny v klidu, občas zamícháme. Po uplynutí této doby zdravá a plně klíčivá semena klesnou na dno a ta, která jsou tzv. „hluchá“, budou plavat na hladině. Následná selekce je pak jasná. Plovoucí semínka vyhodíme a zdravá použijeme po osušení k výsevu.

Hodně zahrádkářů si také stěžuje na to, že v pytlíčku se semeny bývají někdy příměsi, které tam nepatří. Mohou mít pravdu, i když kvalitní osivo by mělo mít podle státní normy čistotu 93 – 98 %. Klíčivost se pak váže k jednotlivým druhům plodin a je tedy různá. V zahrádkářské literatuře můžeme najít informace, které říkají, že klíčivost u mrkve by se měla pohybovat kolem 85 %, u ředkviček 92 % a u semínek sladké červené papriky 90 %. Důležitou vlastností osiva je také jeho vlhkost, pro kterou je stanovena hodnota v rozmezí 11 až 14 %. I ta je ale vázána na jednotlivé druhy zeleniny nebo okrasných rostlin.

Autor příspěvku:  ing. Jan Stropnický. Foto: archiv


Co budete určitě potřebovat?

substrat_vysevMáte-li nakoupena kvalitní semena, budete pro jejich výsev hledat jistě i kvalitní substrát. K výsadbě semen doporučujeme Zahradnický substrát A pro výsev, množení a řízkování. Ten je vyráběn ze směsi rašelin, jemně mletého vápence a vícesložkového minerálního hnojiva Cererit. Zahradnický substrát A je vhodný pro hobby výsevy, balíčkovanou sadbu i pro plošné výsevy, doporučovaný je ale také pro rozvoj kořenů řízků rostlin a jiné způsoby množení rostlin. Mezi jeho výhody a přednosti patří:  zajišťuje příznivé klíčení semen a dobrý růst mladých sazeniček, po dobu předpěstování sazenic není potřeba přihnojovat, je kyprý a vzdušný, neobsahuje semena plevelů a zárodky chorob nebo škůdců. V e-shopu k dostání za 39 Kč, balení 10 litrů.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

2 komentářů

  1. REDAKCE (3 roky  zpět)

    Klíčivá semena jsou ta, co klesnou ke dnu. Ta, co plavou nahoře, jsou pak tzv. “hluchá”. Ta se nevysévají.

  2. Jana Štefková (3 roky  zpět)

    Prosím,namočila jsem loňská semínka Anginovníku,.Asi po týdnu jsem zjistila,že některá plavou a některá jsou na dně.Nevím která vyklíčí a která jsou hluchá.Zasela jsem všechna,před 10 ti dny,zatím nic nevzešlo.Ale jsou krásně nabobtnalá . Asi potřebují víc času.Nedá mi spát když nevím která plovoucí nebo ty u dna , nebo je to jedno/,vyklíčí??Poradíte???

Komentáře