Sponzor rubriky

Jak vybrat vhodný truhlík pro jarní výsevy a správně vysévat?

Vložil | 27.1.2020 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Toužíte po nádherně rozkvetlém balkónu či terase nebo byste chtěli mít vlastní zeleninu přímo ze zahrádky a nákup hotových sazenic se vám zda finančně příliš náročný? Pak máte jedinečnou možnost začít vlastním výsevem a vypěstovat si sadbu sami.

A čím bychom měli začít? Především je třeba vybrat kvalitní pěstební nádobu, nejlépe v podobě truhlíku či jiné speciálně pro tyto účely vytvořené plastové nádoby.

truhliky_plastkonPodle čeho pěstební nádoby vybírat?

I když jsou na trhu k dostání kvalitní sadbovače, použít se dá i truhlík, do něhož naásledně vzešlé rostlinky můžeme trvale zasadit. Naprostou nutností jsou ale otvory ve dně nádob, kterými může odtékat přebytečná voda. Platí zde zásada, čím více místa mají kořeny a čím více zeminy je k dispozici, tím lépe pro rostlinu. Omezujícími faktory jsou prostorová náročnost a hmotnost velkých nádob, těžké nádoby jsou stabilnější, v úvahu ale musíme vzít nosnost balkónového zábradlí i samotného balkónu. Ideální jsou samozřejmě truhlíky samozavlažovací, které nám zajistí dostatek vody pro rostliny v době naší nepřítomnosti. Revoluci v samozavlažovacích truhlících představuje rozhodně SMART systém. Truhlíky jsou nabízeny v provedení Fantazie, Gardenie a Extraline, délku si pak můžeme vybrat od 40 cm až do 1 metru. Truhlíky jsou vybaveny jedinečným vodoznakem, který současně slouží k pohodlnému doplňování vody. Přitom aktuální výška hladiny je nepřetržitě měřena i při nalévání. Navíc je vodoznak vybaven nastavovací datumovkou, kde si můžeme označit datum posledního hnojení nebo doplňování vody. Díky zátkám ve dnu se může vodoznak libovolně umístit k okraji či na střed truhlíku. Navíc se k těmto truhlíkům dodávají originální držáky, tím je zajištěno dokonalé a bezpečné upevnění na zábradlí.

vysev_2Celá řada zelenin i květin se musí vysévat včas, protože mají dlouhou vegetační dobu. U zelenin to platí hlavně pro celer, papriky a rané zeleniny. U květin je nutný lednový výsev u petúnií, begónií, salvií a celé řady dalších rostlin. Plodiny, které mají jemná semena (celer, petúnie), vyžadují specifický postup při výsevu. Ten se provádí do speciálního výsevního substrátu, který musí mít jemnou strukturu a dokonalou smáčivost, protože jemné osivo se vysévá na povrch.

Postup výsevu je následující:

1. Do výsevní misky umístíme substrát.
2. Povrch přitlačte pomocí prkénka tak, aby se vytvořila rovná plocha.
3. Proveďte řídký výsev, který usnadní pozdější pikýrování mladých rostlinek. Pozor, hustý výsev vede k padání klíčních rostlin.
4. Pokud chcete vysévat do řádků, jemně je vyznačte pomocí značítka a opět vysejte pouze na povrch. Pouze větší semínka jemně zahrnout a zamáčknout.
5. Výsevní misku umístěte na světlo a nechte klíčit při teplotě 18 až 20oC.
6. Výsev nesmí vyschnout, proto se provádí jemné rosení, které děláme pravidelně, vždy podle stavu substrátu.
7. Pozor, než semena vyklíčí, musí být miska zakryta sklem, fólií nebo víkem pro omezení výparu a udržení konstantní teploty.
8. Jakmile se objeví děložní lístky, sundáme kryt a dopřejeme rostlinám maximální světlo pro omezení nežádoucího vytahování.
9. Jakmile rostliny dosáhnou výšky 2 cm, je nutné je po jednérozdělit do sadbovačů a dopěstovat do výsadbové velikosti.
10. Hodně jemná semena (hledíky, astry, macešky apod.) rozsypte na povrch stejnoměrně, ne však příliš hustě. Pro usnadnění výsevu jemných semen se vyplatí jejich smíchání s pískem. Lépe je vysít vždy o něco více semen, než kolik budete rostlin potřebovat. Všechny výsevy si dobře označte jmenovkou.
11. Pro předpěstování rostlin se hodí nejlépe ploché misky. Ideální jsou pěstební misky Botanik. Tyto misky mají optimální hloubku 5,5 cm a šířku 20 cm. K dispozici jsou v délce 40, 60 nebo 80 cm, podle množství výsevů a prostorových možností. Dodávají se v barevném provedení terakota nebo hnědé a jsou přímo předurčeny pro výsevy okurek, rajčat, paprik a celé řady dalších zelenin a samozřejmě i květin.

zahr_substrat_aZákladem úspěchu je dobrý substrát

Pro kvalitní výsevy je základem úspěchu substrát, např. Zahradnický substrát A pro výsevy, množení a řízkování.  Zemina pro tyto účely by měla zadržovat vodu, postupně ji odevzdávat rostlinám a přebytečnou nechat odtéct. Kořenům, a to platí u těch nových a mladých dvojnásob, musí poskytnout dobré růstové podmínky,  zůstat kyprá a částečně by měla vyrovnávat i extrémní kolísání vlhkosti a teplot. Z uvedených podmínek na kvalitu substrátu vyplývá, že zahradní zemina odebraná na záhonu není pro naše účely vhodná. Proto použijeme některou ze speciálních zemin, např. tu, kterou v našem článku prezentujeme.

Autor: ing. Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a.s.

Všechny potřeby pro aktuální výsevy z produkce této společnosti najdete v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz.  Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Hodně úspěchů při pěstování v novém roce!

 

Komentáře