Sponzor rubriky

Prázdniny se kvapem blíží, postavte dětem nové hřiště, ať si mají v létě kde hrát…

Vložil | 31 5, 2019 | 2 komentářeářů | HRAJEME SI NA ZAHRADĚ

Asi každý, kdo má zahradu a v rodině děti, se snaží pro ně vykouzlit „dětský koutek“, kde by  naše ratolesti měly během letních dnů volnost a zbytek zahrady ponechaly bez povšimnutí. Na výrobu takového domácího hřiště si můžeme sjednat odbornou firmu, nebo se o ni pokusit sami a zrecyklovat přitom staré harampádí, které nám jen zabírá místo. Není to tak těžké, jak se na první pohled může zdát.

balakryl_domecekvinarice326_1496327245Výroba zahradního domečku

Stačí jakákoliv, třeba i stará prkna, která najdete na půdě. Pokud máte materiálu nedostatek, zeptejte se po známých, zajděte prošmejdit sběrný dvůr nebo prohlédněte skupiny na Facebooku, jako např. „Našlo se na půdě“, „Zdarma za odvoz“ aj.

Velmi moderní je dnes vyrábět vše z dřevěných palet. Ty se dají nejsnáze sehnat v prodejnách stavebnin, na stavbách, ve sběrných dvorech, ve výrobních závodech nebo ve výkupnách palet. Ceny za použitou paletu se pohybují kolem 100 Kč za kus. Ale můžete narazit i na palety za 40 Kč. Nové stojí přibližně 250 Kč.

Pokud nestavíte domeček z nového materiálu, je třeba prkna před natíráním důkladně přebrousit až na „zdravé“ nezašedlé dřevo. Je to vhodné i kvůli bezpečnosti, aby si děti nezadřely o domeček třísku. Práci vám ušetří vibrační bruska, ale některé detaily je stejně dobré doladit ručně – smirkovým papírem nebo brusnou houbičkou. Pak už stačí se jen na chvíli proměnit v architekta a truhláře a domeček „na muří nožce“ je na světě.

Jestliže je dřevo starší, budete ho spíš natírat krycími barvami. Pokud je nové a chcete, aby vynikla jeho přirozená krása a kresba, zvolíte pro finální úpravu lazuru. V obou případech je ale dobré dřevo nejprve ošetřit napouštědlem proti hnilobě, houbám a dřevokaznému hmyzu. Pokud chcete, aby se děti na natírání podílely, z této fáze je raději vynechte. Napouštědlo schne 2–4 hodiny.

balakryl_domecekvinarice119_1496327241 balakryl_domecekvinarice410_1496327346

My jsme si na výrobu domečku opatřili trámy a prkna ze staré střechy rodinného domu, takže žádný materiál nepřišel nazbyt. Pro základ domečku jsme nejprve vybudovali betonové patky. Do nich jsme pomocí kovových kotev usadili trámy. Pro podlahu, plášť, střechu domečku i balkonek jsme použili různě velká prkna. Okna jsme vytvořili z plexisklové zástěny zrušeného sprchového koutu. Střechu domečku jsme pokryli alukrytem a zakončili asfaltovým šindelem.

Jelikož bylo dřevo velmi degradované, sáhli jsme po krycích barvách Balakryl UNI. Jde o vodou ředitelné, ekologické barvy, které nezapáchají. Díky tomu jsme mohli zapojit hned několik malých pomocníků z okolí a o zábavu na celé odpoledne bylo postaráno.

balakryl_domecekvinarice571_1496327299Renovace starší kovové prolézačky s houpačkou

Pokud máte to štěstí a na zahradě u domu vám utěšeně rezaví starší prolézačka z dob vašeho dětství, není nic snazšího, než ji přebrousit a dát jí nový kabát.  Výhodou barev Balakryl UNI je, že je můžete použít jak na dřevo, tak na kov, tím pádem můžete bez problémů celé hřiště sladit do jednoho odstínu.

Pro zajištění delší životnosti kovu použijte nejprve základní antikorozní barvu Antikor. Před použitím ji dobře rozmíchejte a naneste na konstrukci ve 2 vrstvách, a to vždy na pevný, bezprašný, suchý, hladký, čistý, vosku a mastnot zbavený podklad.Po zaschnutí natřete Balakrylem UNI v libovolném odstínu také ve 2 vrstvách v intervalu 4–6 hodin.

Pískovště

Na správném dětském hřišti rozhodně nesmí chybět ani pískoviště. Je však třeba počítat s tím, že se může stát jablkem sváru mezi dětmi a dospělými. Zatímco dospělí mají mylnou představu, že písek by měl zůstat uvnitř, pro děti je otázkou cti dekorovat jím celé okolí.

Na obyčejné pískoviště vám postačí 4 širší prkna, 4 rohové špalíčky a netkaná textilie či jiná pro vodu propustná fólie na dno – to abyste se pískoviště zase mohli po několika letech dobře zbavit. Kdo chce mít pískoviště „vytuněné“ a uvažuje např. o sedátkách na okraji, bude dřeva potřebovat víc. My jsme kvůli zastínění umístili pískoviště pod dětský zahradní domeček.

Zvláště u pískoviště je dobré prkna, která budou z velké části v neustálém kontaktu s hlínou a vlhkým pískem, nejprve ošetřit napouštědlem proti hnilobě. Následně vše opět natřeme krycími barvami Balakryl UNI ve dvou vrstvách.

Pohodové a klidné prázdniny přeje společnost Vladeko s.r.o. Tachlovice

2 komentáře

  1. MArek (6 měsícs před)

    Pěkné houpačky

  2. Eva (11 měsícs před)

    Houpačka byla v dětství moje nejoblíbenější místo na zahradě :). Doporučuji kouknout i na méně tradiční konstrukce, konkrétně třeba houpací kruh jako zde https://www.equiplo.cz/detske-houpacky/ ve výběru pro inspiraci. Může sloužit i jako pěkný doplněk klasické zahrady nebo pro zavěšení do interiéru.

Komentáře