Vrátili jste se po víkendu z chalupy, kde vás kromě jiného čekalo i sekání trávy? To může být trápení a nebo zábava, možná jste se o tom během soboty a neděle přesvědčili na vlastní kůži! Záleží samozřejmě na tom, jak velký pozemek obhospodařujete, možná je ale důležitější to, čím ho sečete. Abychom vám práci usnadnili, přinášíme pár rad pro případ, že vaše stará sekačka již dosluhuje…
Pokud si vybíráme novou sekačku musíme přemýšlet v mnoha rovinách. Tou první je, jestli si koupíme benzínovou a nebo elektrickou. Oba dva typy mají svá úskalí a také výhody. Elektrické sekačky se používají všude tam, kde sekáme jenom malé plochy trávníku. Musíme ale počítat s tím, abychom měli v blízkosti zásuvku elektrického proudu. Samozřejmě že je možné sekačku provozovat i na větší vzdálenosti, ale pak se nám často kabel motá do posečené i neposečené trávy a občas se nám ho podaří přeseknout. Pak hrozí úraz elektrickým proudem. Její výkon je na rozdíl od benzinových nižší, takže se hodí skutečně pro pravidelné sečení trávy na malém prostoru. Benzínové sekačky, ať již s dvoutaktními nebo čtyřtaktními motory, mají daleko vyšší výkon i vyšší životnost a využívají se všude tam kde potřebujeme sekat větší parcely s třeba již lehce přerostlou travou.
Dalším kritériem, které je třeba dobře zvážit, je šířka sečení. Máme-li na chatě členitý terén se spoustu záhonků a mezi nimi jen malé travnaté plochy, pak musíme vybírat sekačku s co nejmenším záběrem. A také záleží na tom, jakou plochu náš trávník má. Aby se nestalo, že se zbytečně úzkou sekačkou budeme dlouhé hodiny chodit set-tam. Výrobci uvádějí, že záběr 32 cm postačí do velikosti trávníku cca 200 m2, záběr 40 cm do 350 m2 plochy, záběr 40 – 45 cm do 500 m2, záběr 45 – 53 cm do 1000 m2 a záběr 53 cm je nutný nad více jak 1000 m2 plochy trávníku.
Startování, funkce a ovládání
Máme-li vyřešenu šířku záběru, musíme se dále zamyslet nad funkcemi, které některé modely nabízejí a jiné ne, stejně tak nad tím, kdo se sekačkou bude jezdit. Bude-li sekačku obsluhovat důchodce nebo starší dítě či žena, je vhodné uvažovat o zařízení, které se bude startovat tlačítkem, ne startovací šňůrou. Z hlediska dalších možností je pak třeba vyřešit i to, zda má mít sekačka mulčování a nebo ne.
Mezi největší problémy při nákupu sekačky patří cena. Tady vám asi ale nikdo neporadí, protože co je pro jednoho drahé, provažuje druhý za bezpodmínečný standard. Je ale pravdou, že ceny jsou různé podobně jako výkony a spolehlivost a tak jistě není od věci podívat se před nákupem na nějaký spotřebitelský test.
Čtyřtakt a nebo dvoutakt?
Pokud vybíráme sekačku benzínovou, budeme se rozhodovat mezi motory čtyřtaktními a dvoutaktní. Čtyřtaktní mají spoustu výhod, k nimž patří např. tichý chod a mnohem menší spotřeba. Z hlediska dlouhodobého užívání je tedy tato varianta úspornější než úspornější než dvoutakt. Také se lépe startuje.
U sekaček je důležitý i parametr, který se nazývá pojezd a na něj navazující pojezdová rychlost. Sekačky bez pojezdu (stroj sám jede a nemusí se tlačit), se hodí především pro rovné terény a nebo do zahrad který mají jen lehký sklon. Jsou levnější, ale po čase bývají zákazníci nespokojení, protože sekačku musí před sebou tlačit. A to stojí hodně sil. Motorová sekačka s pojezdem je tedy oblíbenější a hodí se pro větší travnaté plochy z vyšším převýšením. Důležitá jsou u ní i kolečka, měla by být raději větší a se vzorkem. Taková totiž lépe překonávají terénní nerovnosti a nebudou klouzat po mokré trávě.
Co se týče pojezdu rozeznáváme jedno rychlostní pojezd, sekačky s více rychlostními stupni pojezdu a sekačky s plynulým ovládáním rychlosti pojezdu. Nejlepší jsou sekačky s plynulým ovládáním rychlosti pojezdu (tzv. hydrostatický pohon), protože rychlost nabírá zařízení plynule a při rozjíždění sebou netrhá. Na druhou stranu je ale pravda, že jsou dražší.
Sekačky bez této možnosti bychom snad ani kupovat neměli. Nastavení výšky sečení trávy je důležité a každá značka ho má jiné (např. od 10 do 50 mm, do 30 do 80 mm nebo od 25 do 90 mm). Je tedy potřeba zvážit naše požadavky a i podle tohoto kritéria zařízení vybírat.
Jaký sběrný koš?
Pokud nebudeme mulčovat, potřebujeme posekanou trávu někde shromažďovat. Za tímto účelem jsou sekačky vybaveny sběrnými koši, které mohou být plastové nebo tkaninové. Plastové jsou většinou menší a vzduchu průchodnější, takže při sběru trávy propouští prach, který následně dýcháme. Jsou ale levnější a patří mezi jakýsi standard. Koš na trávu bychom měli mít u sekačky velký, abychom každou chvíli nemuseli dělat při sečení přestávky. Plastový koš drží lépe svůj tvar a je jednodušší kontrolovat jeho naplnění. U řady sekaček existují ale i koše síťové nebo látkové, jež jsou mnohem skladnější. A díky tomu, že tkanina pochytá i většinu jemných nečistot, hodí se také pro alergiky
Poseču i mokrou trávu?
Asi poslední důležitou vlastností sekaček je to, zda zvládají posekat vlhkou trávu. I když se doporučuje její sečení za sucha, někdy to prostě jinak nejde. Přijedeme na chatu, máme málo času a trávník ještě dostatečně neoschl. Sekat takový porost s běžným zařízením sice lze, ale tráva se lepí na vnitřní části skeletu a sekačku zahlcuje. My tak neustále čistíme podvozek, což práci zpomaluje. Nejlépe se podle referencí uživatelů vypořádává s mokrou trávou značka Honda, která osazuje žací ústrojí speciálními noži a garantuje, že i obyčejná a levná sekačka z její produkce mokrou trávu poseká.
Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický
Na pravidelně sekaný trávník se hodí:
Hnojivo na trávník (jaro – léto) je speciální granulované hnojivo se stopovými živinami (NPK (+MgO, + S, + Fe) 15 – 5 – 5 (+2, +14, +0,5)) určené ke hnojení trávníků, které bychom po sečení měli pravidelně provádět. Vysoký stupeň využití dusíku společně s obsahem železa a optimálním poměrem jednotlivých živin předurčuje hnojivo pro hnojení zatěžovaných rekreačních trávníků a okrasných ploch. Hlavní benefity: obsah hořčíku a železa zabraňuje žloutnutí (chloróze) travního porostu a dává listům sytě zelenou barvu a drobná granulometrie zajištující rovnoměrné rozmístění živin a snadné zapadnutí granulí i do hustých travních porostů. V e-shopu za 408 Kč, balení 10 kg.
S další péčí o trávník nebo i okrasné či užitkové rostliny vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam jezdit, využijte eshop.raselina.cz ….