Sponzor rubriky

Koncem měsíce bude možné vysévat ze semen salát pro další sklizeň. Pamatujte na to!

Vložil | 14.6.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Díky sklizni se nám na zahrádce pomalu budou uvolňovat záhony pro další výsadbu a pěstování zdraví prospěšných zelenin. Tentokrát jsme pro vás vybrali rady a doporučení k pěstování salátu, který můžeme na záhony vysazovat od počátku léta.caesar salat

SALÁT – HLÁVKOVÝ, LEDOVÝ, ŘÍMSKÝ, LISTOVÝ

Tuto zeleninu bychom měli mít pro její vysokou zdravotní hodnotu na stole co nejčastěji, neboť obsahuje množství karotenu, komplex vitaminů B, vitamin C a další účinné látky. Podporuje chuť, trávení a tvorbu krve díky obsahu železa. Je však nutné konzumovat salát čerstvý, nepovadlý, a proto je nejlepší si ho na stůl přinést přímo ze zahrádky.

ZÁKLADNÍ POŽADAVKY NA STANOVIŠTĚ

Salát vyžaduje půdy bohaté na živiny, přiměřeně vlhké, slunné stanoviště a lze ho pěstovat i několik let po sobě na stejném místě. Nesnáší kyselé půdy. Salát pěstujeme buď vysazováním sazenic, nebo přímým výsevem semen na záhony.

KVALITNÍ SADBA JE DŮLEŽITÁ

Předpěstování sazenic ze semen trvá v létě 1,5 měsíce. Při výsevu přímo na záhon sejeme semeno do hloubky nejvýše 1 cm a půdu dobře utužíme prkénkem nebo dlaní. Vzešlé rostliny vyjednotíme podle odrůdy na 25 – 30 cm. Při výsadbě sazenic nesmí přijít jejich srdíčko pod úroveň okolní půdy. Hluboko vysazené sazenice špatně tvoří hlávky a snadněji vykvétají.  Během vegetace záhony se salátem pravidelně zaléváme. Dobré je také zeminu kolem hlávek pravidelně prokypřovat, neboť kořeny jsou náročné na přísun vzduchu.

salat_zahonKTERÉ SALÁTY VOLÍME?

Salát lze pěstovat na záhonech téměř po celý rok. Pro letní výsadby jsou nejvhodnější letní odrůdy salátů, které jsou odolné proti vybíhání do květu. První saláty vyséváme zpravidla v dubnu a sklízíme podle průběhu počasí po několika týdnech. Chceme-li salát sklízet i v září a  říjnu, použijeme rané odrůdy vyseté koncem června, v červenci a srpnu.

A jaké odrůdy salátů jsou vhodné pro letní výsadbu?

Hlávkové saláty: Amur, Dětenická atrakce, Jupiter, Merkurion
Ledové saláty: Pražan, Medimo, Miniko, Maximo
Listové saláty: Rekord, Rosela, Citrin, Redin


TIP RAŠELINA a.s.

VN_substrat_20lNa vylepšení zeminy v záhonu použijte při výsadbě sazenic salátu třeba Přírodní substrát univerzální. Neobsahuje průmyslová hnojiva a je vhodný pro pěstování nejen zeleniny, ale také ovoce, květin či okrasných dřevin. Struktura substrátu a další fyzikální vlastnosti zajišťují dobrý přístup vzduchu ke kořenům, což příznivě ovlivňuje zakořeňování rostlin a rozvoj kořenového systému. Obsah jílovitých částic zvyšuje poutání živin a omezuje možnost jejich ztrát vyplavováním a podíl rašeliny omezuje rozvoj kořenových chorob.

Při pěstování nejen salátů, ale i dalších užitkových a nebo okrasných rostlin vám pomohou i  výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam jezdit, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře