Sponzor rubriky

Sklízíte poslední saláty a rádi byste měli v kuchyni brzy další? Koncem měsíce je můžete opět vysévat ze semen!

Vložil | 28.6.2022 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Díky sklizni se nám na zahrádce uvolňují záhony pro další výsadbu a pěstování zdraví prospěšných zelenin, letos to možná bude někde o trochu později . Tentokrát jsme pro vás vybrali rady a doporučení k pěstování salátu, který můžeme na záhony vysazovat od počátku léta.caesar salat

Salát – hlávkový, ledový, římský, listový:  tuto zeleninu bychom měli mít pro její vysokou zdravotní hodnotu na stole co nejčastěji, neboť obsahuje množství karotenu, komplex vitaminů B, vitamin C a další účinné látky. Podporuje chuť, trávení a tvorbu krve díky obsahu železa. Je však nutné konzumovat salát čerstvý, nepovadlý, a proto je nejlepší si ho na stůl přinést přímo ze zahrádky.

Salát vyžaduje půdy bohaté na živiny, přiměřeně vlhké, slunné stanoviště a lze ho pěstovat i několik let po sobě na stejném místě. Nesnáší kyselé půdy. Salát pěstujeme buď vysazováním sazenic, nebo přímým výsevem semen na záhony.

Předpěstování sazenic ze semen trvá v létě 1,5 měsíce. Při výsevu přímo na záhon sejeme semeno do hloubky nejvýše 1 cm a půdu dobře utužíme prkénkem nebo dlaní. Vzešlé rostliny vyjednotíme podle odrůdy na 25 – 30 cm. Při výsadbě sazenic nesmí přijít jejich srdíčko pod úroveň okolní půdy. Hluboko vysazené sazenice špatně tvoří hlávky a snadněji vykvétají.  Během vegetace záhony se salátem pravidelně zaléváme. Dobré je také zeminu kolem hlávek pravidelně prokypřovat, neboť kořeny jsou náročné na přísun vzduchu.

salat_zahonSalát lze pěstovat na záhonech téměř po celý rok. Pro letní výsadby jsou nejvhodnější letní odrůdy salátů, které jsou odolné proti vybíhání do květu. První saláty vyséváme zpravidla v dubnu a sklízíme podle průběhu počasí po několika týdnech. Chceme-li salát sklízet i v září a  říjnu, použijeme rané odrůdy vyseté koncem června, v červenci a srpnu.

A které odrůdy salátů jsou vhodné pro letní výsadbu?

Hlávkové saláty: Amur, Dětenická atrakce, Jupiter, Merkurion
Ledové saláty: Pražan, Medimo, Miniko, Maximo
Listové saláty: Rekord, Rosela, Citrin, Redin


TIP RAŠELINA a.s.

VN_substrat_20lNa vylepšení zeminy v záhonu použijte při výsadbě sazenic salátu třeba Přírodní substrát univerzální. Neobsahuje průmyslová hnojiva a je vhodný pro pěstování nejen zeleniny, ale také ovoce, květin či okrasných dřevin. Struktura substrátu a další fyzikální vlastnosti zajišťují dobrý přístup vzduchu ke kořenům, což příznivě ovlivňuje zakořeňování rostlin a rozvoj kořenového systému. Obsah jílovitých částic zvyšuje poutání živin a omezuje možnost jejich ztrát vyplavováním a podíl rašeliny omezuje rozvoj kořenových chorob. Substrát si můžete zakoupit v e-shopu za 71 Kč, balení 20 litrů.

Při pěstování nejen salátů, ale i dalších užitkových a nebo okrasných rostlin vám pomohou i  výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam jezdit, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Komentáře