Sponzor rubriky

Zahradní chaty a domky

Vložil | 1.12.2022 | Jeden komentář | ZAHRADNÍ STAVBY A NÁBYTEK

Přemýšlíte o tom, že vaše stará chata na zahradě dosloužila, popřípadě toužíte po novém prostoru pro skladování zahradního nářadí a techniky? V našem seriálu, který se bude výstavbě, údržbě a vyhledání správného typu domků či chat zabývat, vám poradíme se vším, co potřebujete znát a vědět…

Dřevěné domky a chaty patří do tzv. drobných zahradních staveb. Tady si nejčastěji lidé vybaví asi klasický zahradní altán, což je většinou otázka čtyř rohových sloupů, na kterých leží jen jednoduchá střecha. A najít zde můžeme možná i jednu nebo dvě stěny. Prostě místo pro kryté posezení.

Pokud se ale řekne zahradní domek nebo chatka, představy už se mohou lišit. Z hlediska výroby a nabídky na trhu se zahradní domek tituluje jako jednoduchá dřevěná stavba lišící se od chatky hlavně v estetice. I když může sloužit k obývání, většinou ho používáme jen k uskladnění nejrůznějšího nářadí či malé mechanizace. Dost často má jen jedno okno, které pro přívod světla do místnosti postačuje a dvoukřídlé dveře. Ty jsou širší proto, abychom se dovnitř dostali se zahradní mechanizací nebo kolečkem.  

Zahradní chatka už je vybavená větším počtem oken, která bývají otevíratelná, polohovatelná, jedno nebo dvoukřídlá. Masivnější, a kvalitněji provedené, jsou i stěny nebo střecha, jež je v tomto případě izolovaná a má přesahy. Esteticky vzato se jedná o stavbu, která napodobuje dům, v němž bydlíme. A ve většině případů počítáme i s nějakou malou terasou, na kterou si můžeme v době kdy prší sednout, vypít kávu, jíst domácí pečivo a dívat se, jak nám zahrada rozkvétá.

Z hlediska plošného můžeme říci, že zahradní domky jsou menší než chatky. U těch nejmenších mluvíme o rozměru 150 x 170 či 190 cm, v nabídce výrobců jsou ale i stavby s podlahovou plochou 4 x 3 metry. K dispozici jsou pak i velká vrata, to z toho důvodu, aby se do nich dalo zajet malotraktorem.

Zahradní domek je stavba, u níž záleží hlavně na funkčnosti, estetika je hodně potlačena.  Architektonicky bývá na základní úrovni, má primitivní střechu s asfaltovým šindelem a jen nejnutnější oplechování. Vůbec se neřeší jakákoliv izolace, protože se primárně počítá s tím, že zde nikdo nebude bydlet.  Opláštění je z palubek 14–16 mm silných a z hlediska estetiky se můžeme bavit maximálně o barvě střechy. To proto, aby ladila s ostatními stavbami v zahradě nebo s rodinným domem.  Co se týče podlahy domku, ta musí být zpevněná. Většinou tak na ní najdeme betonové dlaždice nebo litou betonovou desku. Tady se vychází z toho, že vlastník ví, jak bude podlahu v domku zatěžovat a tomu ji stavebně uzpůsobí. Většinou ale nevytváříme nic trvalého, protože zahradní domek je sám o sobě chápán jako stavba dočasného charakteru. V západní Evropě zahrádkáři domek dokonce jen postaví, vůbec ho nenatírají a za 3 – 4 roky ho prostě a jednoduše rozeberou a vymění za nový. Starý putuje do sběrného dvora nebo na oheň…

Co se týče zahradních chatek, ty už musí vypadat jinak! Na první pohled je vidět, že se řeší i estetika a chata má, jak již bylo výše uvedeno, ve většině případů také terasu pro odpočinek. Tyto stavby jsou vyšší, protože se předpokládá, že v nich budeme dočasně bydlet či alespoň krátkodobě přespávat.

Dále mají chatky kvalitnější okna, na jejich zhotovení je použito lepší dřevo a projektanti nezapomněli ani na zateplení střechy. Více se rovněž věnujeme i podlahové krytině a nátěr obvodových vnějších stěn je samozřejmostí. Co se týče jejich tloušťky, ta může být 40 – 70 mm. A protože se jedná o dřevo, a máme zateplenou střechu, jako zdroj tepla stačí např. 2 kW přímotop nebo i nějaká krbová kamna. Teplo je zde brzy, protože „neutíká“ do zdí, jako je tomu u staveb cihlových.

Chatek i domků je celá řada, v příštím díle se pustíme do jejich objevování…

Autor textu: Vladeko s.r.o Tachlovice, https://www.detskahriste.cz

Pokračování příště…

Jeden komentář

  1. Buffalo (1 roky zpět)

    no, to bych chtěl teda vidět, jestli jinde ty předražené zahradní domky za 3 – 4 roky spálí nebo odvezou na smetiště !!! autor článku to ví nějak z vlastní zkušenosti, že to viděl někde na zahradě nějakého zbohatlíka nebo kde to viděl ?

Komentáře