Sponzor rubriky

Domácí výsev paprik krok za krokem…

Vložil | 9.2.2024 | Jeden komentář | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Jen několik kroků stačí k tomu, abyste si doma, třeba na stole v kuchyni nebo na verandě, vyseli papriky. Ty se pak po vzejití a správném ošetřování promění ve zdravou a kvalitní sadbu, kterou později přenesete do skleníku a nebo na venkovní záhony v zahradě.V polovině února je nejvyšší čas na to, abychom vyseli papriky, oblíbenou plodovou zeleninu. Pokud se totiž opozdíte, nestačíte již  ve skleníku vypěstovat kvalitní rostliny, které budou nejen zdrojem vitamínů, ale i objektem zájmu vašich sousedů.

Co je třeba dodržet?

1. správná doba je základ, ideální čas nastává v polovině února
2. nevysévejte do běžné zahradní zeminy, ale zvolte odpovídající substrát
3. vzcházející rostliny chraňte před houbovými chorobami, nejdůležitější je tzv. padání klíčících rostlin (Previcur)
4. výsevy neprovádějte rozhozem semen “na široko”, lepší je jednotlivá semínka vysévat do řádků s odpovídajícími mezerami
5. pro domácí výsevy se doporučují plastové množárny s průhledným poklopem, který propouští světlo a zároveň udržuje potřebnou vzdušnou vlhkost

Termín výsevu souvisí se stanovištěm

Doba pro vysévání paprik, které následně umístíme do studeného skleníku nebo foliovníku, je polovina února. Do skleníku, který vytápíme, jsme měli vysévat papriky již v polovině ledna, v současné době je tedy poněkud pozdě. Papriky chystané pro záhony v zahradě se vysévají později, postačuje termín začátkem března.

Substrát, teplota, vlhkost

Zemina pro výsev by měl mít malý, základní obsah živin a správné pH (cca  6 až 8). Substrát musí být rovnoměrně vlhký (ne přemokřený, drenáž se ale do pokojové množárny nedává). Teplota je pro výsevy doporučována v rozmezí kolem 26 až 30oC ve dne, v noci pak kolem 20 oC.  Až se objeví první lístky, může teplota klesnout na 20 až 22oC ve dne, v noci pak 14 až 16 oC.

Semena vyklíčí zhruba za týden, pak již musíme přejít ke standardní péči, která je podobná jako u ostatních výsevů.

Poděkování naší redakce patří čtenářce paní Zdeně M. z Čekanic u Tábora, která nás nechala nahlédnout do svého “zeleného království”. Běžné domácí podmínky pro přípravu sadby i následnou péči o ni má léty prověřenou, a jak sama říká: “Proč dělat vědu z věcí, které jsou v podstatě jednoduché!”

Autor příspěvku: Petra Máslová Dvořáková


Všechny potřeby nejen pro výsevy aktuální, ale i ty budoucí, z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, najdete v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz.  Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

 

Jeden komentář

  1. Milan Pondělík (2 roky  zpět)

    Dobrý den, místo setí do substrátu používám biomisky na klíčeni ve vlhčeném Prubanu. Co miska, tak jiná odrůda. Po 3 dnech začínají semínka klíčit. Počkám na větší “ocásek” a vyberu ta nejsilnější. Nesmí mít zahnědlý koneček. Vybrané klíčky sázím pinzetou rovnou do plastových krytých sazečů a položím nad radiátor na okno.
    Po 3-leté zkušenosti mám 100% účinnost sadby pěstované do studeného skleníku.

Komentáře