Sponzor rubriky

Právě teď vhodná doba pro výsadbu lilků. Poradíme jak správně postupovat!

Vložil | 22.5.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Lilky, neboli také baklažány, jsou u nás velmi populárními plody. Hodí se do teplých pokrmů stejně jako do salátů. Nejčastěji známe jejich tmavě fialovou až černou formu, se kterou se setkáváme v našich obchodech. Barvy lilků můžou být ale i jiné, od bílé po růžovou a různě žíhanou.

lilekJAK NA JEJICH PĚSTOVÁNÍ?

Výsev lilku již nezvládneme, ty se provádí dříve, od poloviny února do poloviny března. Ovšem nezoufejme, nic není ztraceno! Můžeme si koupit jeho sazenice, které právě nyní, kdy se otepluje, vysazujeme do skleníku nebo na venkovní záhon. Pěstování lilku se v základu hodně podobá rajčatům a paprikám, jen s tím rozdílem, že ho ven dáváme o něco později. Lilek musí mít kolem sebe dostatek místa, uvádí se spon výsadby 120 x 200 cm. Sazenice vysazujeme do kvalitní živné půdy, stejně jako ostatní plodovou zeleninu. Podobně jako u rajčat i zde musíme vyštipovat postranní rozvětvující se výhony. Po nasazení plodů necháme na rostlině asi sedm kusů, nebo i méně, záleží na velikosti rostliny. Lilky potřebují dostatek živin a pokud by bylo na rostlině plodů více, nemuseli by pořádně dorůst. Pravidelně provádíme zálivku, kterou jednou za čtrnáct dní doplníme o hnojivo. Velmi vhodné je vodorozpustné hnojivo Plod a květ, které dodá lilkům potřebné živiny ve snadno přijatelné formě.

Sklizeň plodů provádíme na konci srpna nebo v září a po odříznutí vydrží v chladu a temnu i několik týdnů. Pozor však na přemrznutí v ledničce. Lilek je zelenina s nízkým počtem kalorií, proto se používá hojně při nejrůznějších dietách. Obsahuje hodně draslíku, který způsobuje vylučování přebytečné vody v tkáních ledvinami (v obsahu tohoto prvku předčí zelí nebo mrkev). Je vhodný také pro diabetiky, protože neobsahuje skoro žádné sacharidy. Vláknina slupky a semínek podporuje dobrou činnost střev a napomáhá snižování cholesterolu. A navíc – pokud lilek správně připravíte, je velice chutný!


CO SE VÁM BUDE JISTĚ HODIT?1625

Vodorozpustné hnojivo Plod a květ je 100% rozpustné ve vodě a obsahuje všechny potřebné živiny včetně mikroprvků, které jsou v něm pro rostliny přítomny ve snadno přijatelné a vysoce účinné formě. Hnojivo zajišťuje vyváženou výživu nejen zeleniny, ale také okrasných i ovocných dřevin, keřů, růží, živých plotů i květinových záhonů v druhé polovině vegetace (polovina června–polovina srpna), kdy aplikujeme 2–5 přihnojení. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 206 Kč, balení 1 kg.

Pro zvýšení vitality sadby lilku doporučujeme zálivku roztokem Algahuminu. Roztok by měl mít barvu středně hnědého čaje, zálivka může být opakovaná. Algahumin si můžete zakoupit např. v e-shopu, cena 282 Kč, balení 1 litr. A co nespotřebujete na lilky, hodí se třeba na kondiciaci již vysazené jiné plodové zeleniny nebo pro pokojové rostliny či dřeviny v zahradě…

Při pěstování lilku i další plodové zeleniny vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam jezdit, využijte eshop.raselina.cz

Komentáře