Sponzor rubriky

Výsadba brambor trochu jinak…

Vložil | 6.5.2015 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

 

O tom kdy, jak a které brambory na zahrádce sázet, ví každý pěstitel své a radit mu je naprosto zbytečné! Postupy výsadby jsou také dané historickými zkušenostmi – i když proč se nepodívat někam, kde to dělají tak trochu jinak!

Ještě před samotnou výsadbou se musíme rozhodnout, zda budeme pěstovat brambory velmi rané  (90 – 110 dnů vegetace), rané (110 – 120 dnů vegetace), polorané (120 – 130 dnů vegetace) a nebo polopozdní až pozdní (nad 130 dnů vegetace). Volba typu totiž ovlivňuje nejen dobu možné konzumace, ale i možnosti skladování.

Základní agrotechnické termíny hovoří o tom, že se brambory vysazují podle místních podmínek v době, kdy je půda vyhřátá na 6 – 9oC, což v praxi znamená většinou v druhé polovině dubna. A každý zahrádkář vám potvrdí i to, že na „prvního máje“ by měly být brambory v zemi. Při sázení se většinou postupuje podle historicky ověřeného scénáře: urovnání pozemku, rozměření a vytýčení směru budoucích hrůbků, vytvoření brázd, uložení brambor do nich, zahrnutí hlínou a udusání půdy.

Jde to ale i jiným způsobem, o čemž by vás měla přesvědčit naše reportáž, ve které ukazujeme, jak po léta sází brambory na své chatě pan Jaroslav Dvořák z Českých Budějovic (letos mu vydatně pomáhal vnuk Evžen).

1  2

Základní příprava půdy je vždy stejná (urovnání pozemku, vybrání kamenů a zásobní hnojení). A stranou nezůstává ani sadba, která musí mít potřebné parametry…

3  4

Dále pak následuje rozměření šňorků a vytvoření děr (jejich hloubka je cca 10 – 12 cm), do kterých se naklíčené brambory opatrně vkládají. Je totiž třeba dát pozor na to, aby se nepolámaly klíčky!

5  6

To, jak vypadá pozemek určený pro výsadbu, je vidět na fotografii vlevo. Pak již stačí jen do každé díry vložit jednu naklíčenou bramboru a samozřejmě žádnou nevynechat 🙂

7  8

Následně je na řadě zahrnutí brambor hráběmi a udusání půdy pošlapáním. Ideální počasí pro tuto činnost je doba po jemném deštíku, protože se nepráší a rovněž se hlína nelepí na gumáky.

44

Konečná úprava povrchu je již spíše estetickou záležitostí. Poté, co brambory prorazí povrch půdy a začnou růst, stačí je pravidelně „proorávat“ ručním nářadím. Sklizeň bývá každoročně bohatá, což dokazuje, že tento neobvyklý způsob výsadby prostě funguje.

Autor příspěvku: Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a.s.

brambory

Hnojivo pro brambory  je granulované hnojivo určené k základnímu hnojení před výsadbou brambor. Složení hnojiva zajišťuje vyrovnanou a dostatečnou výživu, která příznivě ovlivňuje počet, velikost a kvalitu hlíz. Obsah hořčíku v hnojivu zabraňuje chloróze (žloutnutí listů) a zvyšuje kvalitu produkce. Huminové látky obsažené v hnojivu zlepšují transport živin a jejich efektivnější příjem rostlinou, také pomáhají překonávat nepříznivé vlivy. Výrobek si můžet zakoupit v e-shopu za 74 Kč, balení 3 kg.

Komentáře