O tom kdy, jak a které brambory na zahrádce sázet, ví každý pěstitel své a radit mu je naprosto zbytečné! Postupy výsadby jsou také dané historickými zkušenostmi – i když proč se nepodívat někam, kde to dělají tak trochu jinak!
Ještě před samotnou výsadbou se musíme rozhodnout, zda budeme pěstovat brambory velmi rané (90 – 110 dnů vegetace), rané (110 – 120 dnů vegetace), polorané (120 – 130 dnů vegetace) a nebo polopozdní až pozdní (nad 130 dnů vegetace). Volba typu totiž ovlivňuje nejen dobu možné konzumace, ale i možnosti skladování.
Základní agrotechnické termíny hovoří o tom, že se brambory vysazují podle místních podmínek v době, kdy je půda vyhřátá na 6 – 9oC, což v praxi znamená většinou v druhé polovině dubna. A každý zahrádkář vám potvrdí i to, že na „prvního máje“ by měly být brambory v zemi. Při sázení se většinou postupuje podle historicky ověřeného scénáře: urovnání pozemku, rozměření a vytýčení směru budoucích hrůbků, vytvoření brázd, uložení brambor do nich, zahrnutí hlínou a udusání půdy.
Jde to ale i jiným způsobem, o čemž by vás měla přesvědčit naše reportáž, ve které ukazujeme, jak po léta sází brambory na své chatě pan Jaroslav Dvořák z Českých Budějovic (letos mu vydatně pomáhal vnuk Evžen).
Základní příprava půdy je vždy stejná (urovnání pozemku, vybrání kamenů a zásobní hnojení). A stranou nezůstává ani sadba, která musí mít potřebné parametry…
Dále pak následuje rozměření šňorků a vytvoření děr (jejich hloubka je cca 10 – 12 cm), do kterých se naklíčené brambory opatrně vkládají. Je totiž třeba dát pozor na to, aby se nepolámaly klíčky!
To, jak vypadá pozemek určený pro výsadbu, je vidět na fotografii vlevo. Pak již stačí jen do každé díry vložit jednu naklíčenou bramboru a samozřejmě žádnou nevynechat 🙂
Následně je na řadě zahrnutí brambor hráběmi a udusání půdy pošlapáním. Ideální počasí pro tuto činnost je doba po jemném deštíku, protože se nepráší a rovněž se hlína nelepí na gumáky.
Konečná úprava povrchu je již spíše estetickou záležitostí. Poté, co brambory prorazí povrch půdy a začnou růst, stačí je pravidelně „proorávat“ ručním nářadím. Sklizeň bývá každoročně bohatá, což dokazuje, že tento neobvyklý způsob výsadby prostě funguje.
Autor příspěvku: Jan Stropnický
TIP RAŠELINA a.s.
Hnojivo pro brambory je granulované hnojivo určené k základnímu hnojení před výsadbou brambor. Složení hnojiva zajišťuje vyrovnanou a dostatečnou výživu, která příznivě ovlivňuje počet, velikost a kvalitu hlíz. Obsah hořčíku v hnojivu zabraňuje chloróze (žloutnutí listů) a zvyšuje kvalitu produkce. Huminové látky obsažené v hnojivu zlepšují transport živin a jejich efektivnější příjem rostlinou, také pomáhají překonávat nepříznivé vlivy. Výrobek si můžet zakoupit v e-shopu za 74 Kč, balení 3 kg.