Mít k dispozici místo, kde si naše ratolesti budou moci bezpečně a v klidu se svými kamarády hrát, je velmi důležité. Poradíme vám, na co myslet až budete kupovat a vybírat prvky, ze kterých dětské hřiště následně postavíte.
Nejdůležitější je prostor.
Pokud vybíráme prvky pro dětské hřiště, je třeba mít na paměti i to, že kolem nich budeme potřebovat nějaké to místo. V některých případech může být velikost plochy pro dětské dovádění limitující, hlavně pak v menších zahradách. Máme-li snahu postavit dětské hřiště, míníme tím určité prvky, mezi něž patří např. skluzavka, houpačka, prolézačka, malý domeček nebo lanové sítě. Plocha 2 x 2 metry by mohla stačit, kolem je ale třeba mít dostatečný prostor na to, aby děti mohly běhat či bezpečně padat na zem, čemuž se nikdy neubráníme.
Bez certifikace ne!
Každé atestované hřiště s výše uvedenou situací počítá, takže kromě stavební plochy, kam jednotlivé herní prvky umístíme, myslí výrobci i na tzv. dopadovou plochu. Chceme-li mít jistotu, že se naše děti nezraní a budou si bezpečně hrát, vždy bychom měli nakupovat dětská hřiště od prodejců, kteří jsou schopni předložit certifikaci, v níž se kromě jiného dozvíme i to, jak by měly tyto plochy vypadat a čím je zabezpečit.
Na tomto místě je asi důležité rozdělit dětská hřiště na soukromá a veřejná. Pro oba typy platí ČSN, z hlediska přísnosti jsou ale odlišné. V prvním případě se na hřiště pohlíží jako na zařízení, které máte doma ve svém soukromém prostoru, v němž není pohyb osob tak četný jako na hřišti veřejném (ČSN 71). U veřejných dětských hřišť, která známe z parků, předměstí či míst, která jsou veřejnosti přístupná, je ale situace jiná, řeší ji v přísnějším podání ČSN 1176. Ta se pak kromě klasické bezpečnosti zabývá detailně i povrchem kolem staveb, systémem kontrol, provozu, údržby, evidencí oprav, odpovědnými osobami aj. Lidé si často tyto normy pletou, pro domácí dětské hřiště ale opravdu stačí, aby prodejce doložil, že je vše v souladu s ČSN 71. Pokud atest k dispozici není, pak takové hřiště raději nekupujeme, protože se může stát, že dojde nejen k poškození materiálu, ale i zbytečnému zranění…
Kde hřiště postavit a co kolem něj?
Místo pro dětské hry budujeme nejčastěji v zahradě, většinou na trávníku. Někdy se ale stavební prvky hřiště umisťují na dřevěnou terasu, popř. na betonovou dlažbu. To však může být trochu problematické, protože pro dopadové plochy pak musíme volit měkčený materiál. Máme-li možnost vybudovat hřiště na trávníku, pak ho ponechme v původním stavu, i když ho děti časem asi zdevastují. Je ale pořád lepší, když z houpačky spadnou do trávy, která je měkká než na beton anebo dřevěná prkna. Máme-li k dispozici jen tvrdý podkladový materiál, pak se doporučuje použít gumové nebo plastové dopadové dlaždice, na trhu je jich celá řada. Dále je možné využít vrstvu jemnějšího kačírku, tak jak to známe z venkovních veřejných hřišť. Anebo plochu zasypeme několika centimetry mulčovací kůry či dřevěné štěpky, využijeme prostě vše, co umožní jemnější dopad.
Měkčenou plochu ale nemusíme dělat všude, vybíráme jenom ta nejexponovanější místa. Mezi ně patří hlavně dopad ze skluzavky, což je pár decimetrů čtverečných, kam dítě po jízdě shora dolů oběma nohama silně dupne. Dále to bývají „nástupní plochy“ před schůdky, po kterých se leze na skluzavku nebo do horních pater dřevěného domku. Místo, které je velmi intenzivně namáháno, najdeme i pod houpačkou a kolem ní. Na tu zde děti nejen nastupují, ale při houpání také intenzivně brzdí či se odstrkují. A to se bez šoupání o zem zcela logicky neobejde.
Kotvení staveb nepodceňujme!
Máme-li vyřešené dopadové plochy, můžeme přejít k tomu, jak jednotlivé stavební prvky fixovat do země. Kotvící prvky by měly být součástí dodávky hřiště, maximálně je někteří prodejci z důvodu většího množství na výběr mohou nabízet jako volitelný doplněk zvlášť. Pokud se o nich obchodník nezmíní, nepovažujme ho za solidního a hřiště u něj nekupujme. Veškeré stavební prvky dětských hřišť, ať již jsou to plasty, dřevo, nátěrové hmoty či spojovací a kotvící materiál musí být totiž atestovány a ve formě certifikátu zákazníkovi doloženy.
Tento článek berme jako úvod do světa dětských hřišť a pohybu našich ratolestí v nich. V dalších příspěvcích se budeme věnovat jednotlivým modulům, které výrobci pro naše děti připravili.
Autor příspěvku: Vladeko – https://www.detskahriste.cz/