Nové rostlinky zeleniny za oknem zdárně rostou a nás čeká další krok, jejich převedení do lepšího pěstebního prostoru. Tento velmi důležitý krok na cestě k silným a zdravým rostlinám se nazývá pikýrování. A i když se nejedná o složitý úkon, děláme při něm spoustu chyb. Jak správně postupovat se dočtete v tomto příspěvku…
V našem magazínu už jsme vám poradili, jak vybrat kvalitní semena a jak správně postupovat při výsevu. Dva základní kroky jsme tedy úspěšně zvládli! Semena vzešla a za okny se nám zelenají malé rostlinky, které čekají na naši další péči…
Pikýrování = přepichování mladých sazenic
Nemějme strach z přepichování jemných a titěrných rostlinek, které nám vyklíčily. Je to sice práce spíše pro drobné ženské ruce, ale i šikovný a trpělivý zahradník to zvládne v šesti krocích.
1) začneme tím, že si vybereme truhlík, do kterého chceme sazenice ze sadbovačů přepichovat. Do truhlíku bychom měli pikýrovat vždy sazenice stejného druhu.
2) nejdříve si navrstvíme do truhlíku zeminu. Spodní vrstva je drenážní, hrubší, aby zajišťovala správný odvod vody od kořínků, a ty neuhnívaly. Zcela navrchu nádoby by měl být substrát co nejjemnější a truhlík by měl být zaplněn až po okraj. Pro tento účel zvolíme Zahradnický substrát B univerzální. Je vhodný pro rostliny vyžadující vyšší zásobu živin, pro přesazování a dopěstování hrnkových květin s výjimkou kyselomilných rostlin. Udržuje kyprost a vzdušnost půdy, zaručuje dobrý růst, bohatou tvorbu kořenů a květů. Zadržováním slunečních paprsků umožňuje lepší využití tepla pro růst rostlin a tvorbu biomasy. Látky obsažené v rašelině, která je součástí tohoto substrátu, pak omezují kořenové choroby.
3) povrch truhlíku urovnáme, zahladíme a stlačíme, aby nevznikla místa, kde je substrátu více či méně. Těsně před vlastním přesazováním si naznačíme na povrchu zeminy řádky, do kterých budeme přesazovat. Z hlediska dalšího vývoje rostlin je to důležité, protože pro ně zajistíme dostatek prostoru. K tomu účelu nám poslouží rovná podložka a ostrá špejle.
4) mladé rostlinky, které zatím máme ve výsevních miskách nebo truhlících, odebíráme vždy v trsech, nesnažíme se je vyndávat po jednotlivých rostlinkách, neboť bychom je mohli poškodit. Trs umístíme na podložku, a teprve tam ho rozdělíme na jednotlivé sazenice.
5) pomocí špejle nebo pikýrovacího kolíku přepichujeme do důlku v substrátu, který následně jemně přimáčkneme, jen rostlinky zdravé a silné.
6) na závěr novou výsadbu zavlažíme odstátou vodou z postřikovače. Takto připravený truhlík dáme na světlé místo, nejlépe za okno, aby se nám sazeničky nevytahovaly a byly vitální.
Jak vidíte, nic složitého to není! Stačí jen trocha trpělivosti a šikovné prsty.
Autorka příspěvku: Ing. Jan Stropnický
Pro pikýrování budete potřebovat:
Zahradnický substrát B univerzální: obsahuje bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvky, rostliny tak nemusíme několik týdnů hnojit. Urychluje zakořeňování a šetří vláhu, patří mezi výrobky, které jako několikanásobného vítěze určili hlasující soutěže „Čtenáři Receptáře doporučují“, vyrábí se podle osvědčené receptury s dlouholetou tradicí a neobsahuje klíčivá semena plevelů a zárodky škůdců. Navíc obsah rašeliny omezuje vznik houbových chorob. V e-shopu je k dostání za 119 Kč, balení 50 litrů.
Vitalitu pikýrovaných rostlin podpoří AlgaHumin. Jedná se o extrakt z rašeliny slatinného typu, která obsahuje vysoký obsah huminových látek a hnědé mořské řasy. Mořská hnědá řasa je bonus pro rostliny, protože jim dodává biologicky aktivní látky podporující vytváření kořenového systému, listů, stonků, kvetení i vývoj plodů. V e-shopu k dostání za 225 Kč, balení 1 litr.
Máte-li zájem o další výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které budete na jaře dozajista potřebovat, seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….