Sponzor rubriky

Výrazně se oteplilo a slimáci berou zahrady útokem! Poradíme, jak je zlikvidovat…

Vložil | 7.6.2021 | Žádné komentáře | OCHRANA ROSTLIN

Začíná se oteplovat a se změnou počasí zvyšují své aktivity i škůdci. Na jahodách, salátech nebo na další zelenině, ovoci či okrasných rostlinách si rádi pochutnávají slimáci. Pokud dojde k jejich přemožení, dokážou za jednu noc zlikvidovat většinu rostlin na zahradě. Tomu je třeba předejít, ale jak?

Granulax_750gPro rychlou a řízenou likvidaci slimáků je na trhu několik přípravků jak chemických, tak i ekologických – přírodních.   K těm prvním s obsahem chemické látky metaldehyd (30 g/kg) patří poměrně nový přípravek na hubení slimáků GRANULAX. V této 3 % koncentraci je přípravek šetrnější k přírodnímu prostředí než původní 4 % koncentrace v předchozích přípravcích ( např. Mesurol Schneckenkorn) Jedná se o granulovaný moluskocid pro hubení slimáků a všech druhů plzáků. Modré granulky mají menší velikost o průměr 2,4 mm. Pro slimáky je přípravek velice atraktivní, nejvíce pokud jsou granule vlhké a proto, dávají raději přednost těmto granulím, než např. jahodám. V suchém stavu mají granule vysokou mechanickou odolnost a také velmi dobrou odolnost vodě i vlhkosti. V pokusech bylo např. dokázáno, že stabilita ponořených granulí ve vodě se ani po 18 hod. nemění. Nerozpadávají se.

Pro vyšší bezpečnost obsahuje přípravek Granulax , hořké ochucovadlo Bitrex, které je účinné proti náhodnému požití a dále obsahuje Lore – repelentní látky, zabraňující požití psy nebo jinými domácími mazlíčky. Další předností je velmi nízké dávkování – jen 70 g / 100 m2 (dávkování u jiných přípravků na hubení slimáků je 150 – 300 – 500 g/100 m2). Interval ošetření 14 dní.

DesimoDuo_350gMezi další chemické přípravy určené pro zahrádkáře na likvidaci slimáků, patří kontaktní a požerový přípravek DESIMO DUO, který je také odolný dešti a má unikátní jednoduchý dávkovací systém s třemi způsoby nastavení.

ND Ferramol 1 kgZástupcem přírodních prostředků na hubení slimáků je zahrádkářské veřejnosti již dobře známý přípravek NEUDORFF FERRAMOL. Jedná se o bezpečně účinkující přípravek proti slimákům a plžům, kteří se po pozření granulí stáhnou do svých podzemních úkrytů, kde uhynou. Na rozdíl od jiných přípravků na slimáky nedochází k nadměrné tvorbě slizu, povrch záhonů zůstává proto čistý. Účinnou látkou je fosforečnan železitý běžně se vyskytující ve volné přírodě. Přípravek nemá žádnou ochrannou lhůtu. Granule na slimáky jsou mimořádně odolné dešti a jsou také modré barvy. Přípravek na hubení slimáků na zahradě ND Ferramol neškodí při náhodném požití domácím ani jiným zvířatům. Dávkování např. jahodník, okrasné rostliny a zelenina je 5 g/m2, aplikuje se max.4x a může se rozhodit přímo mezi pěstované rostliny.

tymatol-250mlSpeciálním přírodním přípravkem je růstový aktivátor s výživou na odpuzování slimáků, ale i ostatních škůdců, který nese označení TYMATOL. Jedná se o unikátní přírodní vodný extrakt z bylin (přírodní produkt z bylin), který obsahuje určité množství živin (N, P, K, Mg, Ca) a stopových prvků (Fe, Zn, Cu, Mn). Živiny jsou v přípravku obsaženy v přijatelné formě pro rostliny. Přírodní postřik obsahuje látky, které podporují růst a vitalitu zeleniny a okrasných rostlin. Přípravek, jakožto přírodní vodný extrakt z bylin, obsahuje mimo jiné přírodní silice s monoterpeny (thymol, karvakrol, cineol, pinen a borneol), které jsou známy svým odpudivým účinkem na plže, slimáky mšice a svilušky a mají rovněž antibakteriální a proti plísňové účinky. Aplikuje se 1x týdně postřikem na rostliny nebo kolem nich. Takto ošetřeným rostlinám nebo povrchům se slimáci vyhnou.

Připravil: Agromanualshop.cz    


V boji se slimáky pomáhá i dobrá kondice rostlin. Hnojiva a nebo kondiciéry  z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav najdete v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře