Sponzor rubriky

Semínka pro výsevy zeleniny – novinky sezóny 2024 i osvědčené odrůdy roku 2023

Vložil | 29.1.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Je tady nová pěstitelská sezona a všichni se ptají na to, co letos vysévat a následně vysazovat. Pojďme se tedy podívat, co radí odborníci…

 KOALA kolekce DO NÁDOB – raná odrůda fazolu keříčkového vzrůstu s velmi dobrou tolerancí k vyšším i nižším teplotám. Odrůda je extrémně přizpůsobivá se schopností produkovat výnosy v široké škále extrémních podmínek. Můžeme ji pěstovat během celého léta. Délka vegetace od výsevu je 50–60 dní. Výška rostliny 40 cm. Zelené fazolky jsou jemné a delikátní chuti.

 AKACIA  – výhonky hrachu AKACIA tvoří rozvětvené růžice drobných lístků. Výhonky se řežou v mladém stavu, když mají chuť mladého hrášku. Jsou velice chutné a dekorativní, a tím nabízejí mnoho způsobů využití. Odrůdu ocení amatérští i profesionální kuchaři. Plně zralé lusky se suchými nažloutlými semeny lze použít k přípravě pyré či polévky. Mezi přednosti hrachu AKACIA patří vzpřímený růst typu Afila a odolnost vůči chorobám.

RANIA F1 – hybridní odrůda lilku s vysokým výnosem. Podlouhlé plody o hmotnosti cca 520 gramů jsou fialové barvy s jasně viditelnými krémovými pruhy. Délka plodu je 20 cm, průměr 8,5 cm. Odrůda je vhodná pro pěstování na poli, ale i ve sklenících či fóliovnících. Tato odrůda vyniká pevnou vnitřní konzistencí a velmi dobrými chuťovými vlastnostmi. Je vhodná pro jakékoli kuchyňské zpracování včetně grilování.

 TENA F1kolekce PRO MLSNÉ JAZÝČKY – polopozdní hybridní odrůda mrkve typu Chantenay. Vyznačuje se krátkým širokým kořenem, který je odolný k praskání a vhodný pro pěstování i v těžších půdách. Kořen je hladký a sytě oranžový, s vysokým obsahem karotenu. Odrůda je odolná k vykvétání, s výsevem můžeme začít brzy z jara a pokračovat až do poloviny června. TENA F1 je určena na přímý konzum, konzervaci, mražení i odšťavňování. Můžeme ji i dlouhodobě skladovat.

 KORADA F1kolekce PRO MLSNÉ JAZÝČKY – polopozdní odrůda mrkve, která zatím u nás patří k méně známým mrkvím typu Kuroda. Typický je pro ně nejen široký klínovitý, sytě zbarvený kořen, ale především výtečná chuť a šťavnatost. Tupě zakončený kořen má povrch téměř hladký, na řezu je tmavooranžový i v korové části a má vysoký obsah karotenu. Naše KORADA F1 je oproti jiným mrkvím tohoto typu odolnější k praskání i vykvétání a je možné ji vysévat už od konce května. Mezi její přednosti patří dobrý zdravotní stav, především odolnost k padlí a alternáriu. Je vhodná na přímý konzum i výrobu džusů a je také krátkodobě skladovatelná.

 JUDITA F1 – poloraná odrůda mrkve typu Berlicum. Hladký kořen o délce 18 až 22 cm má sytou oranžovou barvu a je odolný vůči praskání. Vegetační doba je 130 dní od výsevu, svazkování je možné po 110 dnech. Vyznačuje se dobrým zdravotním stavem včetně odolnosti vůči alternáriu a dalším listovým chorobám i hnilobě kořenů. JUDITA F1 je vhodná jak pro přímou konzumaci, tak i pro skladování nebo konzervaci. Je tolerantní k velmi časným jarním výsevům a je vhodná pro pěstování na hrůbcích.

 ANDROMEDA F   kolekce CHUŤ ASIE – geneticky nehořká hybridní odrůda salátové okurky japonského typu. Nepartenokarpická poloraná odrůda, která potřebuje opylovače. Je vhodná pro pěstování na poli i ve fóliovnících, ve kterých je umožněn přístup hmyzu. Kvete převážně samičími květy. Její štíhlé, geneticky nehořké plody s typickým krčkem jsou křehké, šťavnaté a velice chutné. Plody jsou dlouhé 28–32 cm. Vynikající okurka na přímý konzum a saláty.

SMILE F1 – raný až poloraný hybrid papriky středního až vyššího vzrůstu určený pro pěstování ve sklenících a fóliovnících. Plody jsou velké silnostěnné kvádry, v technické zralosti smetanově bílé, v botanické žluté. Jsou vhodné pro přímý konzum i konzervování, především v technické zralosti. Do botanické zralosti vyzrávají déle, přes citrónově žlutou do světle žluté až oranžovo žluté barvy. Plody jsou velmi šťavnaté, mají vysoký obsah vitamínu C. Odrůda při pečlivé agrotechnice a výživě vyniká vysokým výnosem. V teplejších oblastech jižní Moravy a jižního Slovenska je možno ji pěstovat i na poli.

 SWEET VALENTINES F1kolekce DO NÁDOB – odrůda s velmi kompaktním až kaskádovitým růstem s bohatou násadou drobných rajčátek. Plody jsou srdcovitého tvaru, lahodné, nasládlé chuti. Výška rostliny je 30–35 cm v závislosti na kořenovém balu. Odrůda ideální pro závěsné květináče i truhlíky. Dobře snáší smíšené výsadby v nádobách.

 JERGUS F1kolekce MAXI – polorané beefsteakové tyčkové rajče s velkými a masitými plody. Poskytuje žebernaté, ploše kulovité plody o hmotnosti 400 až 500 gramů. Dužnina je masitá, a proto velmi vhodná na plátkování či přípravu zeleninových salátů. JERGUS F1 je vhodný pro pěstování ve sklenících, fóliovnících i ve volné půdě.

 MONETA – poloraná kulatá červená řepa salátová s jednoklíčkovým osivem a dobře vybarvenými kulovitými bulvami, odolná proti vybíhání. Odrůda je tvarem, velikostí i hladkostí povrchu bulev velmi vyrovnaná. Vnitřní vybarvení je intenzivně červené. Vyséváme v dubnu až květnu, do sponu 30×10 cm, výsev může být včasný a přesný, neboť díky jednoklíčkovému osivu odpadá jednocení. Vyžaduje rovnoměrnou závlahu.

GURMAN kolekce RACIO – speciální odrůda tykve pro produkci semen na „loupačku“. GURMAN poskytuje velká bílá semena s výraznějším okrajem uzpůsobeným k snadnému „vyloupávání“ jadérek. Semínka jsou vhodná ke konzumaci jako sušená, velmi chutná jsou také opražená na pánvi. Dýňová semínka obsahují minerály, především železo a zinek a jsou také důležitým zdrojem omega 3 mastných kyselin, bílkovin, vlákniny i vitamínů.

Příště semínka bylinek a květin…

Komentáře