Sponzor rubriky

Semínka pro výsevy bylinek a květin – novinky sezóny 2024 i osvědčené odrůdy roku 2023

Vložil | 5.2.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

BYLINKY

Smil italský – ne nadarmo ho nazýváme „kari bylinka“ nebo „italská slaměnka“. Bylinka, často využívaná i jako dekorativní květina, která pochází z Itálie a Francie, má široké využití v léčbě různých neduhů. Jako léčivka je vhodná na čaj, který se užívá jako odhleňovací čaj při kašli a na uklidnění či posílení žaludku. V kosmetice je součástí olejů vyhlazujících vrásky a jizvy, používá se také při snižování otoku při vymknutí či naražení končetin. V kuchyni ji používáme ke kořenění rýže, drůbeže a pokrmů z ryb, polévek, omáček, zeleninových i masitých jídel. A jako okrasná rostlina je vhodná k osazování misek i balkonových truhlíků. Můžeme ji rovněž použít v květinových vazbách.

Šalvěj hispánská – šalvěj hispánská neboli CHIA pochází z oblastí Latinské Ameriky. Je to nejen krásná dekorativní rostlina, ale i rostlina s koncentrací síly a energie. Dosahuje výšky okolo 1 metru a kvete modrými až fialovými kvítky. Bylinku můžeme předpěstovat nebo vyset přímo na stanoviště po polovině května. Vyžaduje plné slunce a propustnou půdu. Šalvěj hispánská je pěstovaná jako okrasná rostlina, zejména však pro svá zdravá semínka. Chia semínka v sobě totiž koncentrují vysoké množství zdraví prospěšných látek, např. omega-3 mastné kyseliny, bílkoviny, vlákninu, antioxidanty a vápník. Díky svým výživovým vlastnostem jsou tato drobná semínka zařazena mezi superpotraviny.

KVĚTINY

Krásenka zpeřená CAPRIOLA – nízká, 40–50 cm vysoká krásenka kompaktního vzrůstu s atraktivními růžovobílými květy. Krásenku můžeme vysévat již brzy z jara. Pokud ji chceme předpěstovat, vyséváme 6–8 týdnů před posledními jarními mrazíky. Tuto nižší krásenku je dobré zalévat do doby prvních květů, pak je již zcela odolná k suchu. Vyžaduje dobře propustnou půdu a plné slunce. V polostínu méně kvete. Díky svému kompaktnímu růstu a výšce 40 cm je vhodná i do květináčů či jiných nádob. Květy nám v podobě barevných poletujících „motýlků“ zpříjemní atmosféru na terase zahrady či balkonu.

Slunečnice SUNRICH ORANGE F1, kolekce K ŘEZU – profesionální odrůda slunečnice se silnými stonky je určená nejen k řezu, ale je vhodná také pro solitérní i skupinové výsadby. Výška rostliny je 130–190 cm. Atraktivní květy se zbarvují až do oranžové barvy a jsou sterilní. Rostlina v závislosti na podmínkách pěstování vykvete za 55-70 dní. Odrůda je vysoce odolná padlí. Po odstranění odkvetlého vrcholového květenství obrůstá za listy a vytváří další, menší květy.

Lichořeřišnice větší BABY ROSE – kolekce JEDLÉ KVĚTY – unikátní odrůda s tmavě růžovými (jedlými) květy o průměru 5 cm, přitahujícími hmyz. Listy jsou temně zelené. Odrůda zaručuje kompaktní růst, výška rostliny je 25 cm. V roce 2020 získala ocenění Fleuroselect Gold Medal a je také nositelkou ocenění AAS (AAS je americká organizace, která testuje a zároveň oceňuje nové odrůdy, které jsou pěstovány v profesionálním zahradnictví).


Všechny potřeby pro výsevy z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav najdete v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz.  Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz

 

 

Komentáře