Sponzor rubriky

Návod na pěstování rozchodnice růžové, elixíru psychického zdraví

Vložil | 20.3.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Člověk je téměř každou minutu svého života vystaven stresu a v této době obzvlášť!  Aby neonemocněl, ochránil své nejbližší, naplnil očekávání doma a v práci, vyrovnal se s konflikty, finančními problémy, hlukem a znečištěním prostředí. Prostě se musí se vyrovnat se stresem, který je dlouhodobě pro jeho tělo škodlivý. Rozchodnice, která se již po staletí používá k podpoře zdraví, je pro tyto problémy přirozeným řešením bez chemie!

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je jedinou adaptogenní rostlinou (obecně tyto rostliny zvyšují odolnost k velké řadě fyzických, chemických a emocionálních zátěží organismu), která roste na území Čech i Slovenska. U nás je rozchodnice růžová vzácnou a chráněnou rostlinou, tudíž není možné ji sbírat.

rozchodnice

Tento druh z čeledi tučnolistých se však dobře rozmnožuje dělením oddenků (resp. odřezáním kořenových hlav) anebo výsevem semeny. Její rozšíření je velmi široké: roste od Turecka až do oblasti Dálného východu. Je to vytrvalá horská rostlina, která roste v nadmořské výšce 3000 metrů. Nazývá se také jako zlatý nebo arktický kořen. Lidé v jižní a střední Asii ji používají již tisíciletí, o jejím účinku na zachování zdraví se zmiňují staré záznamy z Tibetu. Rozchodnice růžová je považována za jedno z nejsilnějších afrodiziak.

rozchodnice korenPoužívaná část je kořen, z něhož se připravuje tekutý nebo suchý extrakt. Extrakt působí na srdce antiarytmicky a chrání srdce při ischemii. Působí také antimutagenně (může snížit nebezpečí vývoje zhoubného bujení). V současné době nalézají tyto extrakty stále větší použití ve sportu: jsou součástí přípravků pro sportovní výživu určenou zejména pro vytrvalostní sporty (cyklistika, běh), ale uplatnily se také u silových sportů (vzpírání).

Rozchodnice růžová je zvláštní adaptogen s mnoha vlastnostmi, které tuto rostlinu posouvají před jiné adaptogenní prostředky. Podle údajů lidové medicíny zvyšují její aktivní složky odolnost těla, zmírňují symptomy způsobené stresem a napětím, podporují nervový systém a posilují organismus. Rozchodnice růžová zvyšuje pocit celkové pohody, pomáhá udržet mentální pozornost a zlepšuje tělesnou vitalitu. Zvláště se doporučuje těm, kteří jsou denně vystaveni zvýšenému stresu a mentálnímu nebo fyzickému napětí.

Přestože rozchodnice růžová neobsahuje kofein, její schopnost stimulace je až o 60 % vyšší než u přípravků na bázi kofeinu. Svým jedinečným působením rostlinka skvěle konkuruje i takovým bylinným adaptogenům jako je např. ženšen.


rozchodnic

NÁVOD NA PĚSTOVÁNÍ

V našich podmínkách ji snadno udržíme na zahrádce ideálně roste v nížinách a teplejších oblastech, ale když jí poskytneme vhodné podmínky, daří se jí i ve vyšších nadmořských výškách. Dobře roste na slunečných a sušších stanovištích (např. skalky, kamenné zdi nebo okraje záhonů). Zima a nízké teploty pod nulou jí nevadí, přes zimu zatahuje do hlízy.

Sběr v přírodě nepřipadá v úvahu, takže výsevem. Semena vyséváme nejlépe na jaře běžným způsobem.  Před výsevem je dobré semena stratifikovat po dobu 3 – 4 týdnů.  Následně je vyséváme na povrch substrátu, zasypaná zeminou špatně klíčí! Asi za 4 týdny se při teplotě okolo 18 °C dočkáme prvních rostlinek. Ty pak pikýrujeme a silnější vysazujeme buď do květináče nebo na trvalá stanoviště. Půdu je třeba připravit humózní a propustnou, s příměsí písku nebo štěrku. Nemá totiž ráda přemokření!

Pokud známe někoho, kdo rozchodnici na zahrádce má, dá se bez potíží množit rozdělením kořene třeba i na podzim. Na každé hlíze ale musí zůstat alespoň jeden pupen. Získané části hlíz dejte do kontejneru s lehkou propustnou zeminou a na jaře je můžete vysadit na záhon.

ZPRACOVÁNÍ A ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ

Rozchodnici růžovou je možné u nás získat ve formě potravinového doplňku v podobě tablet, pokud ji ale sami pěstujeme, zpracováváme její dužnatý kořen. Ten nakrájíme na tenké plátky a sušíme při teplotě 40 – 50 °C až do úplného vysušení. Mletý kořen lze použít ve formě odvaru nebo jako výluh v alkoholu, který je podáván jako kapky (nejlépe 60% alkohol). Preventivně se rozchodnice doporučuje konzumovat u lidí, jejichž práce vyžaduje zvýšenou nebo trvalou psychickou zátěž. Dále při únavovém syndromu, zhoršení sluchu, při stavech vyčerpání a nespavosti.

Autor příspěvku: Iveta Mikešová a Jan Stropnický


Pomoc od společnosti RAŠELINA a.s. SOBĚSLAV

Nejen pro pěstování této protistresové rostliny vám nabízíme sortiment kvalitních a léty prověřených výrobků (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.). Seznamte se s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete v této nelehké době nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře