Předjaří je doba, kdy naše zahrady, zahrádky a zákoutí v nich znovu ožívají a plní se květy nejrůznějších barev. Některé dřeviny si dávají na čas, jiné nás již svými květy těší. Pojďme se tedy podívat, co můžeme na jarní zahrádce najít…
Kalina bodnanská (Viburnum x bodnantense.)
Květy tohoto keře vykvétají na holých větvích nového dřeva. Květenství může při prudkém poklesu teplot pomrznout, to však ničemu neuškodí, protože při oteplování se nová poupata znovu rozvinou a provoní své okolí nádhernou vůní. Tento rozložitý keř kvete do konce března. Pokud bychom chtěli pěstovat tuto kalinu na své zahradě, měli bychom si vyhradit dostatečný prostor, v dospělosti může dosahovat tří metrů. Místo pro vysazení volíme jak na slunci, tak i v polostínu s živnou půdou.
Dřín obecný (Cornus mas)
Dříny patří mezi naše původní druhy. Dříve se hojně vysazovaly do remízků nebo byly běžnou součástí lemů kolem vzrostlého lesa. Dnes se znovu začínají pomalu navracet do volné krajiny i parků. Dřín dorůstá výšky kolem pěti metrů a vyhovuje mu přímé slunce i polostín. Na půdu je nenáročný. Mladé větve jsou zelenkavé a chlupaté, později chloupky ztrácí. Žlutá barva v přírodě v období zimy a v předjaří moc častá není, proto nás zlatožluté květy se žlutozelenými listeny zaujmou na první pohled. Květy rostou i na starém dřevě, takže plně rozkvetlý keř vypadá z větší vzdálenosti jako zlatožlutý bod na obzoru. Přijdeme-li blíže, rozline se kolem nás sladká příjemná vůně. Žlutá barva květů ani pronikavá vůně nejsou v tomto období náhodou. Dřín tak láká hmyz a hlavně včely k opylení svých květů. Pro včely, které sbírají hojný nektar, jsou dříny jedním z prvních zdrojů potravy, protože doba květu je již od začátku února. Po odkvětu vznikají na větvích tmavě červené plody, tzv. dřínky. Zralé dřínky jsou velkým zdrojem vitamínů a podobně jako jiné červeně zbarvené plody jsou také dobrým antioxidantem. Zralé plody jsou jedlé, ale dosti kyselé, můžeme z nich vyrábět třeba likér.
Díky velkému množství vyšlechtěných kultivarů je doba kvetení u jednotlivých variet rozdílná a některé vykvétají až v březnu. Na rozdíl od dřínu má vilín velmi dlouhé korunní lístky, které vypadají velmi zajímavě. Díky nim a také díky různému vzrůstu se staly vilíny velmi vyhledávanými a v dnešní době i populárními dřevinami do okrasných zahrad. Navíc stejně jako předcházející druhy nádherně voní.
Kdoulovce (Chaenomeles)
Kdoulovce prošly v očích botaniků mnoha proměnami. Jednou byly považovány za jabloně, jindy za hrušně nebo za kdoule. Jméno tohoto rodu je odvozeno z vlastnosti plodů pukat: řecké chainen = štěpit a meles = jablko. Křížením dvou základních druhů z Japonska a Číny vzniklo mnoho hybridů. Kdoulovce jsou absolutně nenáročné dřeviny, které dobře snáší i znečištěné prostředí. Proto je hojně vídáme ve výsadbách veřejných prostranství, městských parků, ale i na zahradách rodinných domů. Na podzim dozrávají žluté vonné plody, malvice. Dají se vařit nebo usušit a pak vložit do plátěného sáčku. Ten umístíme mezi prádlo, které provoní.
Vřesovce (Erica)
Tyto rostliny si často lidé pletou s vřesy (Calluna vulgaris), které ale kvetou na podzim. Rozdíly mezi vřesovci a vřesy jsou minimální, udává se, že u vřesovců jsou květy po celé délce větévky a u vřesů jen v přeslenu. Pokud si dá běžný pěstitel vedle sebe keřík od každého rodu, rozdíly mezi nimi většinou nepozná. Základním rozlišovacím znakem je tedy doba květu, jaro a podzim…
Vřesovec pleťový (Erice carnea) rozkvétá hned po roztání sněhu. Zavřené malé květy se objevují ještě před zimou, proto není dobré je v tomto období jakkoliv zastřihávat. Květy, které jsou u základního druhu tmavě růžové až do červena, se otvírají do plné krásy ještě v předjaří. Keříky jsou asi dvacet centimetrů vysoké a pozvolna se rozrůstají. Tento druh snáší i běžné zahradní půdy, protože snesou určité množství vápna. Ve velkých zimách mohou namrzat. Dalším zajímavým vřesovcem je vřesovec popelavý (Erica cinerea). Jeho domovinou je západní Evropa, od Anglie po Španělsko. Keříky jsou vysoké až čtyřicet centimetrů, listy výrazně stočené po okrajích. Květy o velikosti necelého centimetru mají soudkovitý tvar a jsou růžové až nafialovělé. Tyto vřesovce jsou náročnější, potřebují kyselou půdu, slunné stanoviště s dostatečným prostorem pro rozrůstání. Nesnášejí sucho ani přemokření. Na zimu se musí zakrývat chvojím nebo bílou netkanou textilií. Při velkých mrazech namrzají. Vřesovec těkavý (Erica vagans) je zajímavý hlavně svými téměř kulovitými květy, které vytváří dlouhá válcovitá a hustá květenství. Ke svému zdárnému růstu potřebuje mírně kyselé půdy až slabě zásadité. Stejně jako u předcházejícího druhu i vřesovec těkavý potřebuje zimní ochranu formou netkané textilie nebo chvojím. Jeho kultivary mají různé barvy, od bílé až po tmavě růžovou.
Autor: ing. Jan Stropnický, foto: archiv
Co pro pěstování okrasných keřů budete potřebovat:
Pokud chcete v okolí vysazených keřů upravit povrch půdy, použijte Mulčovací kůru. Mezi její hlavní vlastnosti patří: zabraňuje klíčení a růstu plevelů, tím umožňuje nahrazení užívání chemických herbicidů, které negativně působí na vlastnosti půdy, udržuje půdní vlhkost zabraňováním odparu vody z půdy, chrání před mrazivým počasím a naproti tomu i před extrémně vysokými teplotami v letním období, v místech, kde byla užita je zdrojem budoucího půdního humusu. Výrobek si můžete zakoupit v e-shopu za 128 Kč, balení 70 litrů.
Pro doplnění země kolem rostlin na stanovišti po zimě můžeme použít např. Zahradnický substrát B s aktivním humusem. Ten je vhodný nejen pro tyto účely, ale také pro klasickou výsadbu ovocných stromků a rostlin, které vyžadují velkou zásobu živin. Je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, kůrového kompostu, minerálního hnojiva se stopovými prvky a jemně mletého dolomitického vápence. Udržuje kyprost a vzdušnost půd, zaručuje dobrý růst a bohatou tvorbu kořenů. V e-shopu k dostání za 138 Kč, obsah balení 50 litrů.
Abychom zajistili po zimě našim rostlinám dobrý start do nové sezony, můžeme je na jaře přihnojit hnojivem Cererit. Cererit je bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a všech druhů okrasných rostlin. Doporučené dávkování v g/m2 pěstební plochy: zelenina: košťáloviny 40-100, kořenová 20-60, plodová 40-60, brambory 30-50, ovoce: jádroviny 50-60, peckoviny 30-50, drobné ovoce 30-100, okrasné rostliny 10-30. V e-shopu k dostání za 352 Kč, balení 10 kg.
Při pěstování okrasných keřů vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….
Hana DOSTÁLOVÁ (2 roky zpět)
dotaz – čemu se říká ČERTOVO CHMÝŘÍ? Ten – určitě metrový keř – dva keře naproti sobě jsme měli před našim domem, JEMŇOUČKÝ !!! květ tvaru šeříku stál jak květ kaštanu (ten má ale hrubší květy) byl smetanové či narůžovělé barvy a kvetl květen-červen (dávali jsme ho asi na Boží tělo). Květy se přidávaly do kytic (jako nevěstin závoj) jenže ČERTOVO CHMÝŘÍ mělo dost bohaté listy. Jaký je jeho odborný název – popř. latinský? Děkuji za odpověď H. Dostálová