Sponzor rubriky

Pojďte s námi pěstovat bio zeleninu, 4. díl

Vložil | 10.5.2019 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Opět se vracíme k tématu pěstování bio zeleniny a navštěvujeme produkční plochy společnosti Biozelenina v Olešné u Písku, kde právě probíhá naplno sklizeň…

Z hlediska nabízeného sortimentu se zájemci o kvalitní zeleninu v současné době mohou těšit hlavně na barevné saláty a hlávkový salát, plus ředkvičku, rukolu, kopr, pažitku a kudrnatou petržel nebo cibulku.

Zásady správné sklizně sklizeň bio zeleniny

Sklizeň se provádí zásadně v ranních hodinách. Ředkvičky se vytrhávají rukou a ostatní zelenina se odřezává ostrým nožem. Následně po sklizni je třeba zeleninu zchladit, teplota pro zacházení je kolem pěti stupňů Celsia. Ředkvičky se ale nejprve musejí omýt pitnou, a to do 15 minut po sklizni. Jinak na nich zem zasychá a očištění je následně problematické.

Saláty se celé neomývají, pouze se zastříknout pitnou kojeneckou vodou, následně se zchladí a pak distribuují…

Pokud se zelenina sklízí správnými technologickými postupy, okamžitě se dostává do chladících zařízení, kde vydrží až 5 dnů. Podle obchodního zákoníku je na ni pak záruka 48 hodin. Kopr se „balí“ do svazečků (viz foto vpravo nahoře), jejich váha je dle přání a požadavků zákazníka 100–400 gramů.

Těšíte se již také na plodovou zeleninu?

Co se tohoto sortimentu týče, budou pracovníci společnosti Biozelenina Olešná podle připravenosti sadby a průběhu počasí vysazovat sadbu v těchto dnech.

Z hlediska sortimentu pak zákazníkům bude nabídnuto několik druhů rajčat včetně dvou tolik oblíbených cherry rajčátek, několik druhů salátových okurek a lilek. Co se týče papriky budou k dispozici hned čtyři druhy.

Následně, po sklizni plodové zeleniny, se na uvolněné plochy vysadí rukola, ozimá svazková cibulka a nebo se vyseje špenát.

Pokud byste zeleninu z této bio produkce hledali na trzích, můžete navštívit Písek, Strakonice, Tábor, popř. Příbram. Prodej zeleniny je ale možný i tzv. „ze dvora“, více o distribuci na facebookových stránkách.

Autor příspěvku: Jan Stropnický


Náš tip pro domácí pěstování zeleniny ve kvalitě bio

Přírodní řada – Vita Natura: výrobky nejvyšší kvality, splňující podmínky pro ekologické pěstování, substráty s vysokým podílem tmavé rašeliny s kvalitním vyhnojením organickými hnojivy, bez kompostů a smáčedel, ucelená řada organických hnojiv a kondiciérů…

Jako základ pro pěstování vaší domácí bio zeleniny vyzkoušejte Přírodní substrát univerzální. Ten je vyroben ze směsi kvalitních rašelin, přírodní jílovité složky a organických hnojiv. Substrát neobsahuje průmyslová hnojiva. Je vhodný pro pěstování zeleniny, ovoce, květin a okrasných dřevin, nehodí se ale pro kyselomilné rostliny. Cena v e-shopu 57 Kč, balení 20 litrů.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při pěstování bio zeleniny pomohou, seznamte se s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře