Také se vám líbí horské scenerie plné zajímavých kamenů a větších či menších rostlin, které v podstatě po celý rok krásně kvetou? Nic nebrání tomu, mít podobný kousek přírody doma na zahradě. Pokud ještě nemrzne a máte čas, dejte se do práce!
Skalku jako takovou můžeme zakládat v podstatě po celý rok, ideální doba je ale právě teď na podzim, kdy už není na zahradě tolik práce a přes zimu si celá „stavba sedne“. Skalka jako taková může vyplnit třeba prázdný roh v zahradě nebo pomůže vyřešit problémy se svahem poblíž domu. Pokud se budete řídit našimi radami, snadno si dokážete vybudovat dokonalou iluzi horské krajiny se záplavou různobarevných květů.
Co je při stavbě skalky důležité?
1. velikost a umístění: při rozhodování, jak bude skalka vypadat a jaké rostliny v ní porostou, je třeba rozhodnout, kolik času této části zahrady můžeme a nebo jsme ochotni věnovat. Tomu pak podřizujeme její podobu, velikost a skladbu rostlin v ní vysazených. Co se týče umístění, budujte skalku vždy tam, kde nehrozí masivní spad listů z okrasných nebo ovocných stromů. Nebude vás totiž bavit listy neustále sbírat a skalku čistit. Ideální je východní nebo jižní expozice zahrady, ale i na severní nebo západní straně je možné tuto stavbu zrealizovat. Musíme tomu ale následně podřídit výběr rostlin. Skalka se dá postavit buď na volné ploše v zahradě, v jejím koutě u plotu, nebo ji můžete napojit na terasu či odpočinkové posezení. Tady se žádné meze nekladou, základem jsou možnosti vaší zahrady a fantazie.
2. na kvalitě půdy nešetřete, pro rostliny je důležitá: při zakládání skalky děláme největší chybu většinou v tom, že používáme zeminu, která nám prostě zbyla. Vycházíme přitom ze skutečnosti, že na horách kvalitní půda nebývá, a proto často používáme i suťové navážky nebo jíl zbylý při hloubení základů domu. Kvalitní zem je ale nutná, protože každá z vysazených rostlin nebo jejich skupin má určité nároky, jež musíme dodržet. Pokud jako základ používáme půdu těžší, provzdušníme ji pískem, lehkou půdu naopak vylepšíme kvalitním zemitým kompostem nebo zahradním substrátem. Obecně ale platí, že bychom ještě před zakládáním skalky měli vědět, jaké druhy rostlin na ní budeme pěstovat, a podle toho zeminu připravit.
3. s kameny to nepřehánějte: jak napovídá název, tato stavba v zahradě má evokovat horské prostředí, kde jsou přirozeně i skály. Ty na naší skalce nahrazují kameny, které mohou mít různou kvalitu a podobu.
Základní pravidlo říká, že skalka není hromada kamení, kterou zasypeme zemí a do ní vysázíme květiny, ale sofistikovaná stavba, která by měla mít své základy, drenáž a vymodelovaný terén s umělými vlnami nebo kopci, na které se ukládají kameny. Ty by pak měly být podle druhů vysazených rostlin jednotné, skalka, kde bude 10 i více různých typů kamenů počínaje ostrohrannou lomovou žulou a konče mechy a lišejníky pokrytým pískovcem, vypadá chaoticky a oku neladí. Kameny vybíráme buď po dohodě s majiteli pozemků v přírodě, nebo nakupujeme ve specializovaných prodejnách. Druhově by měly být stejnorodé, s přirozenou patinou, nejzajímavější jsou samozřejmě kameny zvětralé, porostlé mechy a lišejníky. Mezi kameny ponecháváme dostatečný prostor pro budoucí skalničky, který vyplňujeme kvalitní zeminou (její složení musí odpovídat vysazovaným druhům). Ve skalce nesmíme zapomenout ani na kamenné chodníky, které nám umožní pohyb v prostoru a údržbu skalky.
4. na rostlinách nešetřete: rostliny získáváme buď od ostatních skalničkářů, nebo je nakupujeme ve specializovaných prodejnách či na výstavách. Rostliny musí být označené latinským názvem, protože jenom tak máme jistotu, že získáme v literatuře či na internetu informace o jejich nárocích a podobě v dospělosti. Než budeme jednotlivé rostliny vysazovat, nejdříve si je i s kontejnery na dané místo umístíme. Teprve až bude vše našemu oku lahodit, provedeme samotnou výsadbu. Rostliny nedáváme ale těsně vedle sebe, je třeba počítat s tím, že se časem rozrostou. Po vysazení skalničky zalijeme, doplníme zem a povrch zasypeme jemným štěrkem, který chrání před vysycháním. Pokud budujete skalku nyní, výsadbu nechte klidně až na jaro. Zatím si můžete rozmyslet, které rostliny použijete…
Vlevo mateřídouška, uprostřed hlaváček jarní, vpravo dřípatka
5. základní druhy rostlin pro různá stanoviště: exponovaná místa s dostatkem slunce – tařice, rozrazil, rožec, nestřesky, mateřídouška, lomikámen, pupalka, pochybek, kobercové floxy, rozchodník. Polostinná místa – hosta, dřípatka, zběhovec, trávničky, kandíky, dymnivky, dlužicha. Suchá stanoviště – skalkový karafiát, hlaváček jarní, kostřavy, lomikámen, popř. opuncie nebo čistec.
I při zakládání skalky v zahradě vám mohou pomoci výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….