Sponzor rubriky

Oživte svou zahradu dekorativními mřížemi

Vložil | 14 8, 2015 | Žádné komentáře | ZAHRADNÍ STAVBY A NÁBYTEK

 

Dekorativní mříže mají své nezastupitelné místo v zahradní architektuře. Jedná se o velmi vkusný ozdobný prvek, který je vedle své estetické funkce, také velmi praktický. Dekorativní mříže jsou totiž nedocenitelným pomocníkem při pěstování popínavých růží a jiných pnoucích rostlin.

Dekorativní mříže jako zástěna u bazénuNejen na popínavé rostliny

Dekorativní mříže mohou sloužit mnoha účelům a nemusí být nezbytně jen oporou pro rychlejší a bujnější růst popínavých rostlin. Stejně tak mohou (podobně jako dělící stěny) plnit funkci zástěny proti ostrému slunci nebo proti silnému větru. Některé druhy dekorativních mříží jsou přímo uzpůsobeny jako výzdoba pro zahradní pergoly nebo altánky, ale hodí se také jako výzdoba venkovní terasy nebo na balkón. Pomocí ozdobných mříží se dá vytvořit například předěl oddělující místo k posezení od zbytku zahrady, mohou se použít i jako klasický plot a nebo odclonit pohledy k bazénu, kde přece jen toužíme více po soukromí.

Plátované a lepené spoje

Dekorativní mříže se vyrábějí především pomocí techniky lepených nebo plátovaných spojů. Ozdobné mříže vyrobené technikou lepených spojů mají křehčí konstrukci a uplatní se především jako dekorace, například na fasádě domu nebo se využívají k pěstování popínavých rostlin. Dekorativní mříže vyrobené technikou plátovaných spojů mají velmi silný rám a často se používají k oplocení pozemku nebo v kombinaci s dělícími stěnami jako zábrana proti silnému větru nebo ostrému slunečnímu svitu.

Mříž na zdi a v pergoleDekorativní mříže do pergol

Jak jsme již naznačili v úvodu, vyrábí se i speciální mříže určené přímo do zahradních pergol. K dostání jsou jak velké mříže, které vyplní celý prostor od země až ke stropu, ale vybírat si lze i z menších mříží, které slouží například ke snížení podhledu nebo k vyzdobení vchodu do pergoly apod. Možnosti jsou skutečně široké a některé firmy navíc nabízejí výrobu dekorativních mříží přesně podle přání a tužeb zákazníka. Ozdobné mříže do pergoly jsou vyráběny technikou plátovaných spojů a mají pevný rám.

Mříže k truhlíkům

Na trhu najdete i speciální dekorativní mříže, které jsou konstrukčně i rozměrově koncipované tak, aby pasovali k obdélníkovým květináčům a tvořili dohromady komplet pro co nejsnadnější pěstování popínavých rostlin. Výhodou je, že sestava květinového truhlíku a ozdobné mříže je velmi stabilní, ale také přenosná. Takže mříž i s truhlíkem můžete libovolně manipulovat, aniž byste jí museli rozmontovávat nebo s ní jinak složitě manipulovat.

Dekorativní mříž s truhlíkem

Kotvení dekorativních mříží

Vzhledem k tomu, že v drtivé většině případů nejsou dekorativní mříže samostojné, je potřeba jejich maximální stability docílit pomocí kotvících prvků. Výběr vhodných kotvících prvků závisí na tom, do jakého povrchu má být dekorativní mříž upevněna. Běžně se k těmto účelům používají zemní vruty nebo betonové patky. Zemní vruty se uplatní ve většině typů terénů, ale nehodí se pro kotvení do písčitého nebo příliš kamenitého terénu. Pro tyto druhy povrchu se mnohem více hodí betonové patky.

Sestava dekorativních mřížíBez pořádné ochrany ani ránu

Dřevo je velmi choulostivý materiál, a aby vydrželo co nejdéle v uspokojivém stavu, je nezbytně nutné věnovat mu potřebnou péči. To platí i v případě dekorativních mříží, které je třeba chránit ošetřujícími nátěry. Ty dodají dekorativní mříží potřebnou ochranu proti škůdcům, hnilobě, plísním a vlhkosti. Základním stupněm obrany proti výše vyjmenovaným nepřátelům kvalitního dřeva je impregnace. V zahraničí není ojedinělá ani tlaková impregnace, ale na našem území se používají spíše impregnační nátěry. Ve druhé fázi se dřevo chrání různými nátěry. Na výběr jsou tenkovrstvé a silnovrstvé lazurovací nátěry, různé ošetřující oleje a laky.

Krásný zbytek léta přeje Vladeko s.r.o. Tachlovice, váš partner pro okrasnou zahradu.

logovladeko

 

 

Komentáře