Sponzor rubriky

Blíží se výsadba ovocných stromků. Je lepší z kontejneru anebo prostokořenný?

Vložil | 11.3.2024 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

V zahradnictvích vidíme často ovocné stromy v umělohmotných “kontejnerech”, ale také s volnými kořenovými baly ve fólii. Jak je sázet? Které zvolit právě do vaší zahrady? A jakých chyb se vyvarovat? Máme pro vás pár tipů od zkušených zahradníků.

Zatímco ovocné stromy prodávané prostokořenné jsou obvykle vyorané na podzim a měly by se sázet hned na podzim nebo následující jaro (později už kořeny usychají), kontejnerové nám dávají více možností. Lze je vysazovat od jara prakticky až do doby, kdy zamrzne půda. Podíváme se na základní tipy pro sázení a volbu správného typu sazenice. Podrobnější informace o druzích a podnožích najdete v článku o tom, jak a kam se sází jednotlivé druhy ovocných stromů.

Podnože bývají označeny skupinou písmen a čísel a vybíráme je podle toho, jakou houževnatost, dlouhověkost, velikost a samostatnost vyžadujeme od stromu v dospělosti (naproti tomu u odrůdy sledujeme především vlastnosti plodů, mrazuvzdornost, teplomilnost nebo snášenlivost lehkých či těžkých půd). Kupříkladu u jabloní nejvíce rodí velmi slabé podnože a podnože na semenáčích. Při výběru však musíte dbát na to, že čím slabší je růst rostliny, tím lépe musí být připravena půda. Nejlépe se těmto stromům daří na hlinité půdě při pravidelném hnojení.

Jak poznat kontejnerované stromy od prostokořenných

Na tuto otázku si dokážeme odpovědět velice jednoduše – kontejnerované mají plastový obal (kontejner), zatímco prostokořenné se prodávají, jak označení napovídá, s volným (prostým) kořenovým systémem, většinou zabaleným ve fólii s pilinami.

Můžeme se ale bohužel také setkat s postupem, že někteří pěstitelé vykopou stromek, ořežou kořeny, vměstnají s čerstvou půdou do nádoby a prodají jako kontejnerový. Často se s nimi obchoduje za mnohem nižší ceny než „skutečné“ kontejnerové rostliny. Vzhledem k jejich omezené době výsadby nepřinášejí takto prodávané stromy žádné výhody pro zákazníka ve srovnání s prostokořennými nebo čerstvě balenými rostlinami, které jsou k dispozici od října do dubna. Jestliže takový strom zákazník koupí a vysadí ve druhé polovině roku, snižuje se šance, že se strom ujme a bude se mu dobře dařit. Měli bychom tedy raději dávat přednost zavedeným zahradnictvím s dobrou pověstí a referencemi a před koupí se ujistit, že rostlina není do kontejneru čerstvě zasazená, kořeny mají odpovídající délku a často prorůstají otvory v nádobě. I u prostokořenných kontrolujeme, zda nejsou kořeny polámané, viditelně nemocné nebo napadené škůdci.

Jak je sázet

Při výsadbě se především musíme vyvarovat několika základních chyb. Prostokořenné bychom neměli nikde nechat povalovat ve větru nebo na přímém slunci. Vyplatí se je nechat před sázením asi tři hodiny namočené ve vodě (kontejnerovým stačí ponoření jen na cca 15-20 minut i s kontejnerem).

Ani kontejnerovým neprospějí extrémní podmínky a není dobrý nápad je sázet při velkých vedrech nebo po dlouhých deštích. Umisťujeme je do stejné hloubky, jakou měly v kontejneru. Před výsadbou jim můžeme kořeny trochu rozmotat, lépe se pak v zemi uchytí. Kořeny prorůstající otvory z kontejneru ven, zkracujeme.

Co je lepší: kontejnerovaný, nebo prostokořenný ovocný strom?

Protřelý zahradník si poradí skoro se vším, ale především pro ty začínající a méně zkušené se vyplatí kontejnerované ovocné stromy. K jejich výhodám počítáme například:

  • Možnost výsadby téměř po celý rok,
  • kvalitně zapěstovaný kořenový bal,
  • u kvalitních dodavatelů garance ujmutí téměř 100 %,
  • rychlejší nástup plodnosti,
  • snadnější pěstování rozličných odrůd a podnoží.

Kontejnerované stromy stojí o něco více, ale přinášejí ovoce již od počátku, protože se pěstují nejméně o rok déle než jejich prostokořenní „kolegové“ určené pro výsadbu na podzim.

Je třeba také zmínit, že na kontejnerovaných stromech často visí v zahradnictví ovoce již koncem léta a začátkem podzimu. Takže si můžete vybrat svůj strom s ovocem přímo v zahradnictví. Zde je třeba poznamenat, že ovoce nelze očekávat v prvním roce po výsadbě. Přesazení způsobuje rostlinám velký šok a musí se zregenerovat.

Obecně tedy platí, že s kontejnerovými ovocnými stromy je výsadba mnohem snazší a pohodlnější, no a nyní už stačí jen vybrat vhodný ovocný strom a jít sázet…


Všechny potřeby nejen pro výsadbu ovocných stromů v zahradě z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav, najdete v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz.  Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže a pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz …

Komentáře