Sponzor rubriky

Jaké okrasné trávy na jaře vysadit? Poradíme vám…

Vložil | 19.1.2022 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Pokud již teď přemýšlíte, co zjara vysadit do zahrady, jistě vás napadnou také okrasné traviny. Co se vám ale vybaví při slovech travina nebo tráva? Plevel, který neustále vytrháváme ze záhonů, skalek a lemů? Zelený sterilní trávník bez jediného zajímavého detailu či barvy? A nebo něco kreativnějšího a smysluplnějšího…

Nebo si představíte huňaté kulaté bochánky úzkých tenkých listů či vysoké zpočátku vzpřímené a na konci převisující listy, které jakoby vyvěrají z pevného mohutného trsu? Třepotající se krajkové květy nebo velké chocholy jemného chmýří? Spirálovitě rozložité páskovité listy se žlutými i bílými podélnými pruhy nebo tuhé pevné hranaté zelené listoví, které svou barvou přímo vybízí k zakousnutí? Hravé štětky zdobené barevnými chloupky, nebo hnědé vztyčené klásky v podobě malých palečků?

partie-z-okrasnych-travin

Rozlehlé louky, které se na slunci třpytí po ránu rosou a ve větru povstanou plné vlnících se šťavnatě zelených pruhů se zlatavými hřbety? Přes léto chytají slámovou až bronzovou barvu, která podzimními deštíky opět zezelená, aby pak v říjnu rozehrála širokou paletou odstínů béžové, růžové a bronzové až oranžové. Nebo ve stínu lesa tu a tam rozházený samostatný trs či skupinku vějířovitých modrozelených listů s fialovozelenými malými barevnými kuličkami, které z dálky připomínají jemnou pavučinu a na podzim pak v lesním šerosvitu zazáří jako zlatavé pruty? To všechno a mnohem více představují traviny pro naše zahrady. Kouzlo je v tom je umět správně použít a správně o ně pečovat.

Pro slunné teplé polohy s dobře propustnou kvalitní půdou s humusem se výborně hodí nespočet kultivarů a kříženců východoasijských ozdobnic (Miscanthus chinensis, Miscanthus purpurascens a M. floridulus), taktéž dochany či vousatce (Pennisetum alopecuroides, P. japonicum a jejich variety) nebo málo známá, ale velmi odolná a elegantní třtina chloupkatá (Calamagrostis brachytricha).

neskutecna-variabilita-tvaru-a-barevZe severoamerických stepí se nabízí několik desítek kultivarů prosa (Panicum virgatum), z lesnatých svahů  jihovýchodní části USA vás může potěšit plochoklásek (Chasmanthium latifolium, dříve Uniola latifolia). Pro velmi chráněná slunná a teplá stanoviště s výborným odvodněním můžete vyzkoušet krásnou, ale velmi náročnou pampovou trávu (Cortaderia selloana). Tato však vyžaduje zimní přikrývku a velmi často vymrzá.

Pokud si budete přát spíše evropské zástupce, pak se nabízí šedovous sibiřský (Spodiopogon sibiricus) nebo třtina (Calamagrostis x acutiflora ´Karl Foerster´). Pro polostinné kouty, vřesoviště a zahrady s vlhčí či mírně kyselejší půdou se výborně hodí rozmanité odrůdy našich domácích bezkolenců (Molinia arundinacea a Molinia caerulea).

Všechny zmíněné traviny s podzimním kvetením, kromě Cortaderie, jsou zatahující, to znamená, že na zimu usychají. Uschlou hmotu je dobré svázat do snopu či jinak opatřit takovým způsobem, aby do trsu příliš nezatékalo a mráz pak neroztrhal kořeny. V teplejších sušších oblastech není svazování nezbytně nutné, naopak si můžeme vychutnat textury květů a listů, v zimě pokryté jinovatkou či vločkami sněhu, protože většina trsů a květů dobře drží tvar i v uschlém stavu. Na jaře se pak celé trsy opatrně seřežou cca 1-5 cm nad zemí a oni pak při dostatku vláhy a světla opět narostou během jara a počátkem léta do své výšky.

cortaderia-selloana-pampova-travaCortaderia je stálezelená travina z jihoamerických pamp, což jí v našem klimatu zpravidla způsobuje značné obtíže. Na zimu je nutné ji perfektně přikrýt tak, aby do ní a jejích široce rozložených kořenů v okolí trsu nezatékalo a zároveň by měl kryt větrat, aby trs nezplesnivěl. Důležitý je i okamžik odkrytí na jaře, aby to nebylo příliš brzo, či příliš pozdě, což se často špatně odhaduje. Neměly by již hrozit velké mrazy. Často jí však po odkrytí spálí listy jarní slunce a travina pak obrůstá znovu, což pak může zpozdit kvetení, které u nás začíná většinou až v průběhu října. Abyste byli jejími úspěšnými pěstiteli, musíte mít štěstí na stanoviště, dobré mírné zimy a samozřejmě obstarat kvalitní, nejlépe odkopky množenou sazenici nebo kvalitní semenáček z odolné matečné rostliny.

Jak jsme již zmínili výše, stepní traviny potřebují alespoň půl dne přímé slunce (především ty okrasné květem), jsou to traviny pro volné plochy, nemají příliš v lásce konkurenci kořenů dřevin, díky svému původu na ni nejsou zvyklé. Mají rádi kvalitní propustnou půdu s dostatkem živin, při výsadbě jim můžeme přispět přidáním kompostu s pískem, na stanovištích s méně výživnou půdou pak i pravidelným přihnojování hlavně na jaře a počátkem léta. I když jsou poměrně suchovzdorné, když dobře zakoření, je dobré je občas zalévat. Hlavně pokud je suché jaro a potom v létě před kvetením.

podzimni-vzhled-miscanthus-sinensis-graciellaPokud chceme mít obří Miscanthus floridulus či dobře vybarvený Miscanthus purpurascens, je potřeba jim zajistit dostatek vláhy a nebo polostinné stanoviště. Když jsou na suchu, neumírají, ale bývají malé a řídké. Většina kultivarů Miscathus sinensis bývá suchovzdornější, ale co se týká jejich odolnosti vůči mrazu, tak jsou na tom někdy malinko hůře než M. floridulus a M. purpurascens. Kombinovat tyto stepní trávy můžeme mezi sebou či s jinými trvalkami a skalničkami ze stepních a lučních stanovišť. Možné je to samozřejmě i s letničkami. Důležité je seřezávat tyto velké trávy až na jaře, ne na podzim! Suchá hmota chrání kořeny před mrazem!

Traviny, které jsou spíše z lesních stanovišť či z lemů mezi loukou a lesem, mají rády spíše polostín, neměly by být na úpalu celý den, ale dostatek světla potřebují. Především na jaře, když znovu narůstají. Ale potom, hlavně během léta, by měly být ve stínu nějakých dřevin či stavby. I když mají rády vlhčí půdu, občasný přísušek snesou a nemají rády trvalé zamokření. Na hnojení pak náročné nebývají, spíše naopak.

Okrasné traviny jsou stále ještě trochu opomíjenou a vcelku nenáročnou možností pro naše zahrady a parky. Mnoho z nich může kromě jara a léta nesmírně přispět i ke zpestření a rozzáření našich zahrad zejména koncem léta a na podzim, kdy většina rostlin již odkvetla a spíše se chystá na zimu. V této době začíná období zejména velkých trsovitých travin ze stepí a lesů, které přes léto narostou do své velikosti a začínají kvést, případně se nádherně zbarvovat. Možností je nespočet, pro každý koutek vaší zahrady najdete jistě svého favorita.

Autorka příspěvku: ing. Ludmila Zažímalová


Pro vaši zahradu nejen okrasnou, ale i užitkovou, nabízí společnost Rašelina a.s. Soběslav sortiment kvalitních a léty prověřených výrobků (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.). Seznamte se s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz. Teď v době coronavirové pandemie je to bezpečný a rychlý způsob, jak získat vše, co pro pěstování potřebujete!

Komentáře