Sponzor rubriky

Nemáte místo u domu? Nevadí, zahradu můžete mít na terase, a to třeba i ve městě!

Vložil | 23.3.2016 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

 

Rozlehlé terasy jsou vyústěním filozofie novodobého pojetí bydlení v městské zástavbě. Zvětšují obytnou plochu bytu, k němuž přiléhají, a může na nich být v podstatě cokoliv…

V tomto článku vás zavedeme do centra Uherského Hradiště, kde jsme navštívili obytný dům, na jehož terase u samé střechy je již z ulice vidět zahrada vybudovaná v japonském stylu. Její majitelka nám k tomu řekla: „K této zahradě, která je samozřejmě atypická, jsme se dostali velmi jednoduchým způsobem. Prostě jsme si kdysi tak jako řada lidí u nás koupili byt v nově vznikajícím domě, jehož součástí byla i prostorná terasa. A protože můj manžel celý dům projektoval, bylo již od samého prvopočátku pamatováno na potřebnou technickou přípravu, bez které by se na terase tato zahradní realizace vytvořit nedala. Již v projektu se tedy muselo počítat s tím, že plocha nebude jen volně pochozí, ale že na ní porostou v určitém profilu zeminy stromy a budou uloženy větší kameny. Tyto technické věci nám ženám většinou nepřísluší, a tak jsem se do dění v zahradě zapojila až v momentě, kdy byla realizace v japonském duchu s pomocí Okrasného zahradnictví Tonja vytvořena. Ošetřovat a obývat zahradu tohoto typu je nejen příjemné, ale z hlediska pocitů z toho, že je umístěna zhruba patnáct metrů nad úrovní chodníku, i velmi kouzelné.

Pohled od skleněného zábradlíNa této zahradě je asi nejkrásnější to, že stojí uprostřed městské zástavby poměrně velkého okresního města. Lze do ní vstupovat z každého pokoje našeho bytu, který mi připadá jako malý přízemní domek, jenž se nachází někde na okraji městské aglomerace. Z něj vedou do zahrady několikeré prosklené dveře, což znamená, že do ní můžeme vcházet z kuchyně, obýváku nebo i ložnice. A to za každého počasí, což nám umožňuje intenzivně vychutnávat všechny její proměny a kouzla. Jak s nadsázkou občas říkám, nemusím jezdit na dovolenou, nemusím jezdit na chatu, v podstatě žiji „v malém rodinném domku“ uprostřed krásné zahrady, kterou mám denně na očích a ráno, přes den nebo i v okamžiku, kdy přijdu z práce, v ní mohu relaxovat. A přitom jsem v centru města! Samotná zahrada je do písmene L a navazuje na dvě strany našeho bytu, což zajišťuje důležitou anonymitu a zároveň překrásný výhled, který je zajímavý hlavně ve večerních hodinách, kdy se začínají rozsvěcovat pouliční lampy.

Pohled na zahradu od místa posezeníStejně jako každá jiná zahrada prošla i ta naše z hlediska realizace naprosto běžným vývojem. V prvé řadě je třeba zmínit firmu Tonja z Uherského Hradiště, která vytvořila původní projekt a provedla nejdůležitější práce. My jsme později některé věci změnili, nemáme zde například tolik dřevěných mol, která byla v původním projektu, a částečně se změnila i skladba zeleně. Páteřní rostliny ale pocházejí z prvotních výsadeb, další jsme si v rámci údržby a „ladění zahrady“ již vysazovali sami. Abychom byli propojeni s okolním světem, zvolili jsme pro ohraničení terasy jednoduché kovové zábradlí, které je vyplněno skleněnými tabulemi. Celá zahrada je tak otevřena do prostoru, vzdušná, a hlavně zábradlí opticky nezabraňuje pohledu do okolního světa, což považuji právě z hlediska toho, že je zahrada umístěna na střeše, za velmi působivé.

I když je v zahradě hodně zeleně, její údržba není nijak složitá a většinou si ji děláme sami. Není problém posekat trávník, zakrátit přirůstající rostliny nebo ostříhat kulovité buxusy. Co se týče tvarovaných zahradních stromů, na ty objednáváme servis z firmy Tonja. Určitým centrálním bodem této zahrady je dřevěné molo a na něm umístěné posezení ve formě dřevěného nábytku. Na něj si můžeme sednout, odpočívat ve stínu javorů a na obě strany se dívat na aranžované scenerie. A není problém vyndat přenosný gril a pozvat hosty na zahradní grilování…

Z hlediska vývoje zahrady si myslím, že jsme někde u konce představ o tom, jak by měla vypadat, a žádné razantní změny neplánujeme. Pokud bych měla naši realizaci charakterizovat, myslím, že se jedná o evropskou okrasnou zahradu s japonskými prvky, ve které vládne klid, pohoda a uvolněná atmosféra. A právě proto ji mám velice ráda a cením si toho, že mohu bydlet uprostřed města a přitom v oáze klidu a zeleně.“

Kompozice s tvarovanou borovicí

Kromě pohledů majitelky zahrady, která ji dennodenně užívá, nás zajímalo i to, na základě čeho realizovala Tonja právě tuto podobu, případně, co bylo při budování nejobtížnější. Majitelka firmy, k tomu uvádí: „Tato zahrada vznikla podobně jako mnoho dalších, které jsme realizovali, na základě zadání klienta. Ten přišel s tím, že má k dispozici neobvyklý prostor, který je po technické stránce připraven na to, aby v něm mohla vzniknout zahrada v japonském stylu.

Cesta do zadní části zahradyPro naše architekty byla realizace střešní zahrady zajímavou výzvou. Původní návrh vycházel z toho, že prostor bude pomocí dřevěných mol, jež jsou propojena cestičkou ze šlapáků, rozdělen na několik prostorů, v nichž budou následně vytvořena aranžmá z tvarovaných dřevin, javorů, pokryvných a kvetoucích rostlin tak, aby byla zahrada celoročně pestrá, zajímavá a plná optických vjemů. Dřevěné podesty pak měly sloužit například k umístění mobilní zeleně nebo přenosného dřevěného nábytku, na kterém je možno relaxovat. Realizace začala navážkou zeminy spojenou s jednoduchou modelací terénu, po které přišla na řadu výsadba páteřních dřevin. Další zeleň si již vysazovali majitelé sami, což vůbec není na škodu, i když oproti projektu získala zahrada o trochu jinou podobu. Dané změny ale vyplynuly z toho, že se prostor začal zabydlovat, prostě se jedná o plynulý a zcela přirozený vývoj.

Tak, jak je zahrada navržena, realizována a užívána, je krásným dokladem toho, že i v městské zástavbě je možné při citlivé spolupráci zahradního architekta, realizační firmy a investora dosáhnout toho, že byť několik desítek metrů nad zemí bydlíme v zeleni a můžeme se těšit každodenní proměnou živých rostlin…

Text a foto: Tonja Uherské Hradiště

Komentáře