Sponzor rubriky

Jak vybírat nové rostliny do zahrady a jak následně správně vysadit?

Vložil | 17.4.2024 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Jaro je i přes občasné výkyvy teplot v plném proudu a my se věnujeme kromě jiného také výsadbě nových rostlin. Ty musíme většinou nakoupit a pak podle předem připraveného scénáře do zahrady umístit. A jak na to?

Za domem máme ještě kousek nevyužitého místa, tam by se určitě hodila cesmína, rododendron, jahodník nebo broskvoň. Jestliže máte neodolatelnou chuť si na jaře koupit nejen něco na sebe, ale i na zahradu, poradíme vám, jak správně a efektivně postupovat bez přílišné námahy.

okrasná zahrada 2NÁKUP ROSTLIN

Při nákupu rostlin bychom měli být důslední a opatrní. Při návštěvě zahradního centra je třeba vybírat rostliny tak, abychom se vyhnuli nákupu nekvalitního materiálu. Ale jak rozeznat kvalitní rostliny?

Základní znaky kvality : a) listy jsou správně zbarvené, b) rostlina nevykazuje žádné příznaky choroby ani škůdců, c) růst není jednostranný, d) stonky jsou dobře porostlé.

VYSAZENÍ DO ZAHRADY

Pokud máme v zahradě slehlou a těžkou zeminu, nejprve ji prokypříme a přihnojíme. Nejlépe však uděláme, když vyměníme substrát v okolí nově vysazovaných rostlin. Nejvhodnější čas na výsadbu je jaro a podzim, kdy je půda dostatečně teplá. To však neznamená, že zbytek roku je pro vysazování nových přírůstků zcela nevhodný. Rostliny kvalitně prokořeněné v kontejnerech lze totiž vysazovat prakticky po celý rok!

sázení rostlinJak postupovat?

V prvé řadě je potřeba, aby byla půda na stanovišti mírně vlhká. To znamená, že po sevření v dlani si udrží kulovitý tvar a po dopadu na zem se rozpadne. Dále se věnujeme vykopání jámy. Ta musí být dostatečně velká, asi o třetinu větší, než je kořenový bal rostliny. Kořenový bal umísťujeme do jámy tak, aby byl po vysazení o dva až tři centimetry níže, než je povrch okolního terénu. Před vysazením je třeba také řádně provlhčit substrát v kontejneru. Rostlinu s neporušeným kořenovým balem pak opatrně vyjmeme a vložíme do jámy. Dále postupujeme tak, že prostor kolem balu vyplníme substrátem a rukama přitlačíme tak, aby se odstranil přebytečný vzduch. Nakonec zasazenou rostlinu vydatně zalijeme.

NÁSLEDNÁ PÉČE

Běžné ošetřování čerstvě zasazených rostlin spočívá v pravidelném zalévání, mulčování, odstraňování plevele ze záhonů a hnojení. Zalévat je třeba v dostatečném množství, protože malé dávky vody rostlinám vůbec nepomáhají. Orientační množství vody je 5 litrů k malému keříku a 20 litrů k velkému keři nebo stromku. Nejlepším způsobem zapouzdření je používání kapkové závlahy pomocí instalované perforované hadice.

zalévání hadicíPokud se zajímáte o to do čeho sázet a čím hnojit, a ekologie vám není lhostejná, máme pro vás zajímavý tip – přírodní řada Vita Natura vhodná pro ekologické zemědělství. Organické zemědělství se dostává pomalu, ale jistě i do našich domovů. Zvláště mladší generace touží po návratu k přírodě a zdravému způsobu života. Tato řada přírodních výrobků je označena privátní značkou Biokont, kterou uděluje nezávislá certifikační organizace a která zaručuje, že výrobky jsou v souladu s platnou legislativou, a tudíž vhodné pro ekologické zemědělství.

Výrobky Vita Natura neobsahují průmyslová hnojiva, obsahují pouze organickou složku, nejsou v nich žádné škodlivé látky pro váš organismus a budou šetrné nejen k vašemu organismu, ale i k přírodě. Nemusíte tedy hledat výrobky ekologických zemědělců, bio zeleninu si můžete vypěstovat sami s jistotou, že je opravdu stoprocentně nezávadná.

Hodně radosti z nových rostlin přeje Rašelina a.s. Soběslav, váš dodavatel rašelinových substrátů a hnojiv.


TIP RAŠELINA a.s.

novinkyPro jarní výsadbu vám doporučujeme kromě celé řady osvědčených substrátů a hnojiv (kompletní nabídku najdete ZDE) také některé konkrétní produkty. A které to jsou?

Horticerit – hnojivo pro trávník 3 v 1, Premium Substrát pro extenzivní pěstování, Vermihumin Substrát s vermikompostem pro borůvky, Premium Dekorační borová kůra, Vita Natura Substrát pro rajčata a papriky, Vita Natura Substrát pro léčivé a aromatické byliny, Vitahumin – Farmářský kompost, Cererit soběslavský, Premium Kapalné hnojivo na borůvky, Favorit – Travní směs Zahrada, Favorit – travní směs Hřiště, Favorit – travní směs Univerzální.

Máte-li zájem o výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), které vám při  výsadbě zahradních rostlin jistě pomohou, můžete se seznámit i s nabídkou jejich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře