Sponzor rubriky

Vertikální zahrady na fasády domů i do interiéru…

Vložil | 18.3.2024 | Žádné komentáře | OKRASNÁ ZAHRADA

Zdálo by se, že rostliny bez půdy nemohou žít. Ale pohled v přírodě na množství zeleně třeba na skalách či kamenných převisech dává tušit, že rostliny si ke svému růstu vystačí s něčím jiným. Francouzský botanik Patric Blanc (1953) při svých mnohých vědeckých cestách do subtropických lesů dokonale poznal, jak tamní flóra dokáže růst bez substrátu. Princip pak inovoval a použil při sestavení tak zvané zelené zdi (franc. le mur vegétál), kterou si nechal patentovat.

vv6Byl to právě Patric Blanc, který jako první přinesl do evropských měst vertikální zahrady. Zelení pokryté fasády vysokých domů, kde je marné hledat kořeny u podezdívky. Všechny rostliny – například kapradiny, begónie, netíky, anturie, asparágusy, maranthy, monstery – vyrůstají jakoby přímo ze zdi. Jak je to možné?

Na nosnou zeď či stěnu je umístěna kovová konstrukce. Slouží jako podklad pro jeden centimetr silnou plachtu z recyklovaného PVC. Na ni jsou připevněny dvě vrstvy třímilimetrové polyamidové zahradnické plstě se zářezy, které jsou osázeny rostlinami. Tato plsť napodobuje mech, který běžně roste na skalnatých stěnách a slouží jako podpora kořínků mnoha druhů rostlin.

Síť trubic přivádí rostlinám výživu a minerální látky potřebné pro jejich růst. Ovládá se elektronicky. Polyamidová plsť je napuštěna tímto výživným roztokem. Ten se vlivem gravitace dostává až do spodní části konstrukce. Systém funguje jako uzavřený okruh: rostliny si vezmou výživu, kterou potřebují, a přebytečná vláha se zachycuje vespodu konstrukce v odtokovém kanálu, odkud teče znovu do oběhu. Zelená stěna chrání dům před hlukem a slouží také jako tepelná izolace.

Největší výstavní síní Blancových děl je sama Paříž, kde si lze jeho „rostlinné tapisérie“ prohlížet přímo z ulice. Zelenou fasádu má například Musée du Quai Branly nedaleko Eiffelovy věže, která při některých výhledech tvoří pozadí úchvatného panorama tohoto etnografického muzea.

vv2 vv4 vv1
Musée du Quai Branly je díky ozelenění stěn velmi působivou a neobvyklou stavbou.

Blancova patentovaného systému využívají při svých realizacích i bytoví architekti a designéři. Kovový rám zelené stěny může být zavěšený i na zdi interiéru. Stát může i samostatně v místnosti. Do interiéru vnáší mobilní zeleň, příjemné vnitřní klima. Přirozeně čistí vzduch, zvyšuje vlhkost a snižuje hluk. Stěny jsou poměrně lehké. Metr čtvereční této zeleně neváží více než 30 kilogramů.

in2 in3   in5
Vertikální zahrady jsou oblíbenou součástí interiérů, kde vytváří neopakovatelné klima.

Ve stěnách lze kombinovat rostliny převislé, plazivé nebo rostoucí do výšky. Zajímavá je i hra s různými barvami listů. Vzhledem k nízké hmotnosti této konstrukce lze vyprojektovat jakoukoliv výšku. Skladbu rostlin určuje dané klima a také dostupnost světla. V interiéru je pro pěstování důležité doplňkové osvětlení.

Patrick Blanc svými vertikálními zahradami pokryl zdi v různých městech a jeho patent ožil i v dalších realizacích firem, i českých, které svým klientům chtějí prostřednictvím zelených stěn zajímavým způsobem přiblížit přírodu co nejblíže k nim.

Text a foto:  Stanislava Neradová


TIP RAŠELINA a.s. SOBĚSLAV

Pro vaši zahradu tradiční i netradiční vám nabízíme sortiment kvalitních, a léty prověřených výrobků (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.). Seznamte se s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz

Komentáře