Pěstování rostlin bez chemie je základem ekologického zemědělství, jehož principy a myšlenky praktikujeme i na našich zahradách a zahrádkách.
Nahradit chemické postřiky proti škůdcům můžeme třeba změnou agrotechnických postupů, ale čím hnojit, aby měla zelenina dostatečné množství výživy a přitom se nejednalo o uměle vytvořené látky? Zkuste výluhy z rostlin, které ke hnojení používali již naši předkové.
Jednou snadno dostupnou a výživově hodnotnou rostlinou je klasická kopřiva. Ta tvoří jakýsi základ každého rostlinného hnojiva, protože výluhy z ní obsahují nejen velké množství dusíku, ale i ostatních prvků. A právě dusík prospívá jak zelenině, tak také okrasným dřevinám období růstu, které je intenzivní právě v této době.
Jak výluh připravit?
Základem jsou kopřivy, které nekvetou. Po nasbírání je natrháme nebo nasekáme na větší kusy a umístíme zhruba do ½ až 2/3 výšky nádoby s poklicí. Zelenou hmotu zalijeme vodou a kopřivy necháme samovolně kvasit asi 3 – 4 týdny. Během procesu kvašení je občas zamícháme. Že je výluh hotový poznáme podle jeho tmavé barvy, a toho, že se proces kvašení zastavil. Následně obsah nádoby přecedíme a výluh uchováváme v chladu. Pro hnojivou zálivku ho ředíme v poměru 1: 10 až 1:40, záleží na tom, jak často zaléváme. Výluh v menší koncentraci můžeme přidat do každodenní zálivky, koncentrovanější roztok pak připravujeme tehdy, využíváme-li výluh jako klasické hnojivo. To ostatně ředíme podle návodu také.
Hnojivý roztok používáme klasicky zálivkou ke kořenům, jako výživa „na list“ postřikem se nehodí. Ideální doba hnojení je buď po dešti a nebo zrána.
Výluh z kopřiv je některými pěstiteli doporučován také jako přípravek na ochranu proti mšicím. V tomto případě se vyrábí tak, že 0,5 kg kopřiv (celé rostliny i s očištěnými kořeny) zalijeme cca 5 litry vody a necháme zhruba 14 dnů kvasit. Přecedíme a jako neředěný roztok aplikujeme na kolonie mšic.
Výluhy ale nemusejí být jenom z kopřiv, i když ty jsou mezi zahrádkáři nejrozšířenější. Hojně využívanou rostlinou je např. kostival lékařský (oproti kopřivě výluh skoro nezapáchá a tak se dá používat i na balkónové rostliny), měsíček, tymián a nebo „nenáviděná“ pampeliška. A pokud jako léčivou bylinu sbíráte přesličku, zkuste jejím výluhem pohnojit vaše rostliny. Budou mít pevná a zdravá pletiva a stanou se méně náchylnými oproti savým a žravým škůdcům. Z „léčivek“ se dá použít také heřmánek, který chrání rostliny ve velké míře před houbovými chorobami a při rozkladu rostlinných zbytků funguje jako „urychlovač zrání kompostů“.
Autor textu: ing. Jan Stropnický, foto: archiv
Všechny potřebné výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav (substráty, hnojiva, kondicionéry aj.), které vám nejen v červenci na zahradě jistě pomohou, najdete v nabídce zahradních center na stránkách www.raselinazc.cz. Podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, využijte eshop.raselina.cz…