Sponzor rubriky

Návod na snadné a rychlé připevnění pergoly k fasádě, včetně té zateplené

Vložil | 20.4.2017 | Žádné komentáře | ZAHRADNÍ STAVBY A NÁBYTEK

 

Zahradní pergoly jsou oblíbeným prvkem zahradní architektury, kterým si lze jednoduše, a přitom prakticky zkrášlit zahradu. Tradiční místo pro pergolu je sice volně v prostoru zahrady, ale velmi často a s oblibou si lidé pergoly staví v bezprostřední blízkosti svého domu nebo jí připevní přímo k němu. Zpravidla si tak před domem vytvoří klidné kryté místo, kde můžou za pěkného počasí s rodinou či přáteli sedět.

Jak snadno a rychle připevnit pergolu k fasádě (1)Dneska si řekneme, jak se taková pergola ke zdi domů připevňuje a jakých pomůcek se při tom používá.

Závitové tyče a chemická malta

Nejčastěji se pro kotvení pergoly do zdi domu používá závitových tyčí a chemické malty. Je to nenáročný, a přitom efektivní způsob, jak docílit pevného ukotvení. Spolehlivé závitové tyče by měli být vyrobeny z pevné, nerezové oceli a měli by mít dostatečnou délku (prodává se celá řada velikostí. Dříve, než se začne vrat do zdi, je nutná důkladná prohlídka obvodového zdiva, zvláště u zateplených fasád s izolační vložkou. Byla by škoda narušit si kvůli pergole pracnou a nákladnou izolaci. Po revizi je potřeba vyvrtat patřičný počet otvorů pro závitové tyče. Jakmile jsou díry vyvrtány, vyplní se chemickou maltou, které se také říká chemická kotva, pak se do otvoru s maltou zasune závitová tyč a malta se nechá zatuhnout. Aby tyč v otvoru pevně držela, musí se všechny kroky provést v rychlém sledu za sebou, aby malta nezaschla předčasně. Před použitím chemické malty je možné do otvoru vsunout plastový košíček, který usnadní dávkování a zabrání vniknutí přílišného množství malty. Když jsou závitové tyče pevně zasunuty do zdi domu, přimontuje se na ně dřevěné nosné ráhno, jinak řečeno vazník. Na vazník se pak přidělá pergola pomocí spolehlivého spojovacího materiálu, ideálně z nerezové oceli.

Jak snadno a rychle připevnit pergolu k fasádě (3)Jak je to s popínavými rostlinami

Pokud chcete pergolu využívat také k pěstování popínavých rostlin, je lepší, když je mezi zdí a pergolou alespoň malá mezera. Pomůžete tím, že vlhko vytvářené živými rostlinami nebude na fasádu tolik působit jako v případě, kdy by byla pergola namontovaná přímo na zdi domu. Přestože je to běžná praxe u všech zahradních dřevostaveb, u pergol určených k pěstování popínavých rostlin je zvlášť důležité natřít dřevo ochranným nátěrem, který pomůže pergole čelit vyšší frekvenci vlhka a hmyzu, která je s pěstováním pnoucích rostlin spojená. Existuje celá řada ošetřujících nátěrů, které dodají dřevu potřebné obranné látky a zušlechtí jeho vzhled. K dostání jsou i čiré bezbarvé nátěry, které ponechají dřevu jeho původní strukturu i barvu a pergola si tak podrží svůj rustikální nádech.

Jak snadno a rychle připevnit pergolu k fasádě (4)Jak je to se zateplenými fasádami

Při kotvení pergoly do zateplených fasád je třeba použít delší závitové tyče, protože ty musí proniknout nejen obyčejnou zdí, ale izolační vrstvou. Někdy se také u zateplených fasád používá stejná metoda, jako u pergol na pěstování popínavých rostlin, kdy je mezi ráhnem a zdí domu distanční mezera.

Pojistka v podobě kotvy do země

U velkých zahradních pergol postavených u zdi se občas místo ukotvení přes nosné ráhno do zdi používá stejně jako u pergol v postavených v prostoru ukotvení do země. V řadě případů se používá dokonce obojího způsobů upevnění, do zdi i do země. Nicméně nosné ráhno by samo o sobě mělo být natolik bezpečně upevněno, aby kotvenou pergolu udrželo i bez zajištění klasickými kotvami do země. Pokud se však jedná o krytou pergolu se střechou z asfaltových šindelů nebo jiné těžší krytiny, je výhodnější přistoupit na oba způsoby ukotvení.

Více inspirace najdete na stránkách www.vladeko.cz/pergoly/

Komentáře