Máte živé, sportovně založené děti a chtěli byste jim dopřát trochu zdravého pohybu i u vás na zahradě? Není nic jednoduššího, než jim pořídit klasickou zahradní houpačku. Zažijí s ní spousty zábavy a vy je přitom budete mít pěkně pod dohledem.
Montáž zahradní houpačky není nijak zvlášť obtížná a lze ji zvládnout i svépomocí. Nejdřív to chce ale důkladnou přípravu a na samotnou montáž jednoho šikovného pomocníka.
Vše si dobře promyslete
Rozhodně neuděláte chybu, když si uděláte alespoň jednoduchý náčrtek, jak by měla zahradní houpačka vypadat.
Houpačka z trámů nebo z kulatiny
Ideálním materiálem pro konstrukci zahradní houpačky jsou dřevěné trámy nebo kulatina. Co se týče výběru dřeva, doporučujeme vybrat si řezivo z českých jehličnanů typu borovice nebo smrk. Toto dřevo je pro zahradní houpačku dostatečně tvrdé a není tak nákladné jako třeba dřevo z dubu nebo z jiných listnatých či exotických stromů.
Houpačka potřebuje stabilní upevnění k zemi
Zahradní houpačka pro děti nepatří k nejtěžším dřevostavbám, a pokud to dovoluje terén, do kterého má být ukotvení, tak k jejímu upevnění k zemi bohatě postačí zemní vruty nebo zatloukací trny. Tyto kotvící prvky mají oproti univerzálním betonovým patkám tu výhodu, že jejich použití není spojeno s namáhavým kopáním základům.
Nepodceňujte kvalitu spojovacího materiálu
Kromě stabilního ukotvení potřebuje houpačka k bezpečnému provozu také spolehlivý spojovací materiál. Je sice fajn mít houpačku pevně přibitou k zemi, ale pro co nejvyšší bezpečnost je důležité mít i pevné spojky, které budou držet celou konstrukci pěkně pohromadě i při plném vytížení nebo když se vzbouří počasí a začne vát silný vichr, nebo se strhne bouře.
Ochranným nátěrem prodloužíte životnost houpačky
Každé dětské hřiště nebo dřevěná houpačka má svou životnost. Ta je dána jednak typem dřeva použitého ke stavbě, klimatickými podmínkami v dané oblasti, ale třeba i výběrem optimálního místa na vaší zahradě. Vůbec nejúčinnější ochranou proti všem negativním vlivům působícím na dřevo je tlaková impregnace. Takže pokud žijete v oblasti s vysokým počtem srážek nebo u vás bývá tuhá zima, doporučujeme pro montáž dětské houpačky použít tlakově impregnované řezivo. Kromě tlakové impregnace můžete životnost zahradní houpačky prodloužit také tím, že jí vybavíte ochranným nátěrem.
Na českém trhu se lze setkat s širokou nejrůznějších nátěrových hmot, kterými oživíte vzhled dřeva, ale hlavně mu dodáte potřebné ochranné látky, díky kterým dokáže houpačka lépe odolávat dopadu klimatických vlivů, vlhku, hnilobě a náporu různých škůdců. Ochranných nátěrů existuje mnoho druhů. Velmi používané jsou například tenkovrstvé a silnovrstvé lazury, dřevo se ošetřuje také různými laky a oleji. Abyste ale životnost houpačky nebo jiné zahradní dřevostavby skutečně prodloužili, nestačí pouze jeden nátěr, ale musíte jej v pravidelných intervalech renovovat. Přičemž je velmi důležité, abyste před nanesením nového ochranného nátěru bezezbytku odstranili ten předešlý.
Dbejte na bezpečnost svých dětí
Počítejte dopředu i s tím, že dítě může během dovádění z houpačky spadnout. Proto by v jejím okolí nemělo být nic, o co by se dítě mohlo zranit. Rozhodně houpačku nestavte příliš blízko domu nebo jinému objektu na zahradě, ideální místo není ani u plotu nebo třeba v nerovné, hrbolaté části zahrady. Jednou z možností jak také zvýšit bezpečnost zahradní houpačky a minimalizovat tak riziko úrazů, je vyztužení dopadové plochy kolem houpačky speciálními pryžovými dlaždicemi. Pro bezpečnost zahradní houpačky je také důležitý výběr správného sedátka. Větší děti už v tomhle směru žádnou zvláštní péči nepotřebují, ale pro menší děti je dobré pořídit speciální bezpečnostní sedátko, ze kterého ani při nejlepší vůli při houpání nevypadnou.
Snad již teplé počasí a bezpečné dětské hry vám přeje Vladeko Tachlovice s.r.o
Jirka (4 roky zpět)
Hezký návod seznam.cz