Tyto rostliny jsou v našich podmínkách neodmyslitelně spjaty s podzimem a je dobře, že se v poslední době pohledy na ně mění. Dříve totiž byly jenom symbolem „Dušiček“ a k výzdobě domů nebo oken se nepoužívaly. To se teď ale mění, i když zůstává, že je po odkvětu většinou vyhazujeme, v lepším případě kompostujeme. Je to ale zbytečné, chryzantéma nemusí být okrasou jen na pár týdnů…
CHRYZANTÉMA SE PŘEDSTAVUJE
Již v dávných dobách, ale v jiné, asijské civilizaci, byla chryzantéma vysoce ceněna, protože se jako jedna z podzimních rostlin využívala v ikebaně. U nás se v současnosti sice ve smuteční vazbě vyskytuje také, ale kromě hrobů ji nacházíme i v truhlících za oknem, před vchodem do domu nebo poblíž zahradního sezení. Prostě všude tam, kde se i na podzim chceme kochat krásou barevných květů.
Tyto rostliny podzimu ale často bereme jen jako jakousi náhradu květin letních, a to i přesto, že chryzantémy mají jednu vlastnost, kterou by jim mohly ostatní závidět. Zvolna a poměrně dlouho nakvétají a když rozkvetou, drží své často velice krásné (barevně i tvarově) květy na stoncích hodně dlouho.
Tyto podzimní květiny si hlavně v době před Dušičkami kupujeme jako hrnkové. Jedná se většinou o nízké rostliny se záplavou různě barevných květů, díky nimž se nádherně hodí do malých prostor. A navíc, protože je máme v kontejnerech, jsou i bez problému přenosné.
NÁDOBOVÉ ODRŮDY
Do přenosných nádob se vysazují hlavně chryzantémy, které se nazývají “multiflora”. Jedná se o vcelku nízké odrůdy s drobnějšími květy, které byly vyšlechtěny našimi evropskými zahradníky. Malé květy mohou být bílé nebo červené, popř. žluté, oranžové či jsou k dispozici jejich barevné kombinace. Mezi hrnkové odrůdy patří např. Boženka, Drago, Hermína nebo Luv, Mandarin a Surf.
Také velkokvěté zahradní chryzantémy jsou velkou ozdobu. Hodí se ale spíše do vázy.
PÉČE PŘI NAKVÉTÁNÍ
Chryzantémy kupujeme většinou ve stavu, kdy se jedná o „kvetoucí kouli“, která po svém obvodě nese kromě nepřeberného množství již rozvitých květů také hodně poupat. Taková rostlina potřebuje nejen hodně světla, ale i vzdušné prostředí.
Naše babičky říkávaly, že je to kytka čerstvého povětří! Z tohoto důvodu ji nelze řadit mezi klasické pokojové rostliny, i když určitou dobu v bytě vydrží. Aby nám chryzantémy dlouho kvetly, neměly by stát na stanovišti, které je hodně vlhké a chladné. To jsou dva faktory, které podporují rozvoj houbových chorob, proti nimž se můžeme chránit preventivním postřikem. Zároveň je také potřeba dbát na přiměřenou zálivku, kterou nepřeháníme. Ideálně zaléváme ráno a snažíme se lít vodu jenom ke kořenům. Listy by měly zůstat suché. Velké rostliny je možné postavit do misky s vodou, to proto, abychom pořád nemuseli mít v ruce kropáček. Pokud se totiž chryzantémy ocitnou na teplejším slunném stanovišti, může jim za chvíli voda dojít a ony zvadnou.
Po přinesení domů je možné tyto podzimní krásky také přihnojit, prodlouží se jim doba kvetení. Tak jak odkvétají, je potřeba ostrými nůžkami suché květy stříhat. Pokud to budeme dělat pravidelně, rostliny pokvetou bohatě. Aby ale neměly kvítky malé, je potřeba zároveň s řezem částečně vyštipovat násadu poupat. Kde, to poznáme velice snadno, protože shluky poupátek se přehlédnout nedají! Jestliže tuto péči zanedbáme, budou květy chryzantém nejen menší, ale je nebezpečí, že poupata nahloučená na těsno zaschnou a při namočení zplesniví. A to se projeví i na kvalitě ostatních květů.
Protože máme nádoby s chryzantémami venku, je potřeba se o ně postarat také ve chvíli, kdy přicházejí první sněhové srážky, popř. padá sníh s deštěm. Aby nedošlo ke zničení květů, přeneseme rostliny třeba pod krytou pergolu nebo zahradní posezení. A začíná-li mrznout, bude na řadě světlý sklep nebo okno v garáži. Nemáme-li možnost krytého stanoviště, uděláme jim alespoň nějakou stříšku, třeba ze chvojí. Nebo je ponecháme na zahradě, ale kořeny zamulčujeme, a přidáme navíc i stříšku ze chvojí.
Když se na rostlině přestanou objevovat květy, nevyhazujeme ji. Chryzantéma může přezimovat na světlém místě do jara, je ale potřeba zajistit teplotu kolem 5 – 8oC. Místnost by neměla být vlhká a zaléváme jen občasně. Takto zaopatřená vydrží chryzantéma do jara, kdy ji počátkem dubna umístíme na teplejší místo (kolem 12 oC) a navýšíme i přísun vody. Rostlina znovu začne růst, už ale možná nebude tak silná, vitální a bohatě košatá jako ta na podzim. Ale poroste, a navíc – můžeme si z ní vzít řízky. Ty klasicky zakořeníme na množárně a na podzim budeme mít chyzantémy vlastní. Pro množení odebíráme jen vrcholové řízky, které pícháme na množárnu s vlhkým substrátem (rašelina + písek). Teplota při množení by se měla pohybovat v rozmezí 15 – 20oC.
Toto všechno bychom měli mít na paměti, když bereme v zahradnictví chryzantémy do ruky. Při správné péči a dodržení několika mála pravidel to totiž nemusejí být rostliny jen na pár podzimních týdnů. Při dobré péči vydrží bez problémů i několik let!
Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický
Při pěstování okrasných a užitkových rostlin vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….