Sponzor rubriky

Srpnový výsev špenátu – chutná a čerstvá zelenina koncem léta…

Vložil | 17.8.2023 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Čerstvý špenát se s mraženým špenátovým protlakem nedá v chuti ani konzistenci vůbec srovnat, a právě proto bychom se neměli jeho pěstování bránit.

špenátPěstování špenátu není vůbec náročné, dá se pěstovat od jara až do podzimu, teď ho můžeme vysévat na záhony uvolněné po sklizni ranějších plodin . Špenát je zelenina s vysokou zdravotní hodnotou, protože má vysoký obsah karotenu a vitaminu C. Dále obsahuje komplex vitamínů B, vitaminy E a K a mnoho minerálních látek. Železo a listová zeleň ve špenátu mají příznivý vliv na tvorbu krve. Dále podporuje činnost štítné žlázy, zlepšuje trávení a látkovou výměnu. Špenát lze pěstovat na všech půdách, kromě půd vysloveně těžkých nebo písčitých. Nesnáší sucho a polohy vystavené větru.

Čerstvý špenát se s mraženým špenátovým protlakem nedá v chuti ani konzistenci vůbec srovnat. A přitom pěstování špenátu není vůbec náročné a dá se pěstovat od jara až do podzimu. Špenát je zelenina s vysokou zdravotní hodnotou, protože má vysoký obsah karotenu a vitaminu C. Dále obsahuje komplex vitamínů B, vitaminy E a K a mnoho minerálních látek. Železo a listová zeleň ve špenátu mají příznivý vliv na tvorbu krve. Dále podporuje činnost štítné žlázy, zlepšuje trávení a látkovou výměnu.

spenat_1Špenát lze pěstovat na všech půdách, kromě půd vysloveně těžkých nebo písčitých. Nesnáší sucho a polohy vystavené větru. Špenát vysetý od konce srpna do října můžeme sklízet až na jaře. Jestliže ho máme na venkovních záhonech, doporučujeme ho chránit před mrazy přikrývkou z chvojí.

Špenát sejeme do řádků vzdálených od sebe v rozmezí 20 – 25 centimetrů, do hloubky 2-3 centimetry, abychom nemuseli jednotit. Sklízíme buď jednotlivé dobře vyvinuté listy, nebo vypichujeme celé rostliny.

Na trhu existuje celá řada odrůd špenátu. Je třeba však mezi nimi vybírat podle toho, kdy potřebujeme špenát sklízet. Samozřejmostí jsou jarní a podzimní odrůdy, výjimkou nejsou ani letní a zimní odrůdy špenátu. Mezi podzimní odrůdy špenátu vhodné pro výsevy v srpnu  patří například: Lorelay, Misano F1, Matador, San Marco F1, Winter Riesen.

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


Co se vám může při pěstování šenátu hodit?

Zahradnický substrát APokud budete v létě na záhony vysévat špenát, jistě by bylo dobré vylepšit půdu.To můžete udělat např. pomocí Zahradnického substrátu A pro výsevy, množení a řízkování. Ten je vyráběn ze směsi rašelin, jemně mletého vápence a vícesložkového minerálního hnojiva Cererit je vhodný nejen pro hobby výsevy a balíčkovanou sadbu, ale také pro plošné výsevy. Dodává nejen živiny, ale podporuje následně i rozvoj kořenosoustavy. V e-shopu je k dostání za 226 Kč s DPH, balení 70 litrů.

Na vylepšení zeminy v záhonu se dá použít třeba i Přírodní substrát univerzální. Neobsahuje průmyslová hnojiva a je vhodný pro pěstování nejen zeleniny, ale také ovoce, květin či okrasných dřevin. Struktura substrátu a další fyzikální vlastnosti zajišťují dobrý přístup vzduchu ke kořenům, což příznivě ovlivňuje zakořeňování rostlin a rozvoj kořenového systému. Obsah jílovitých částic zvyšuje poutání živin a omezuje možnost jejich ztrát vyplavováním a podíl rašeliny omezuje rozvoj kořenových chorob. Substrát si můžete zakoupit v e-shopu za 75 Kč, balení 20 litrů.

cereritHnojit můžete např. Cereritem. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se základními i stopovými prvky (NPK + MgO, S, B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin. Aplikuje se zapracováním do půdy při její přípravě k setí nebo sázení a při přihnojování během vegetace. Dávka hnojiva je doporučena rozdělit v poměru 2/3 před výsadbou (setím) jako základní hnojení a 1/3 užít k přihnojení během vegetace. Dle délky vegetace je možno rozdělit ještě i dávku přihnojovací. V e-shopu je k dostání za 462 Kč s DPH, balení 10 kg.

Protože pořád bojujeme s nedostatkem vody, doporučujeme při výsevu špenátu na záhony využít Revitalizační organický substrát proti suchu. Ten smícháme s původní zeminou v poměru 1:1. Listová zelenina je obecně náchylná na nedostatek vody, přičemž prvními projevy jsou povadlé listy. Sucho se projeví následně na jejich opadu a u listové zeleniny je třeba počítat i s menší plochou a tudíž  se sníženým výnosem. Proto se rozhodně vyplatí zainvestovat o pár korun navíc do speciálního Revitalizačního organického substrátu. V e-shopu je k dostání za 191 Kč, balení 50 litrů.

Při pěstování nejen špenátu, ale i dalších užitkových a nebo okrasných rostlin, vám pomohou výrobky z produkce společnosti Rašelina a.s. Soběslav. Můžete se s nimi seznámit třeba v nabídce zahradních center na www.raselinazc.cz, podle bydliště si jistě vyberete to, které je vám nejblíže! A pokud chcete nakupovat pohodlně z domova, či nemáte možnost nikam cestovat, využijte eshop.raselina.cz ….

Komentáře