Sponzor rubriky

Modulární systémy dětských hřišť aneb prostor pro hraní a dovádění roste s vámi.

Vložil | 31.5.2022 | Žádné komentáře | HRAJEME SI NA ZAHRADĚ

Tak jak dorůstají vaše děti, může se zvětšovat a měnit také místo, na kterém si hrají, včetně stavebních prvků, které každé správné hřiště obsahuje.

Písek je základ

Vše začíná většinou tím, že jsou naše děti malé a potřebují nějaké pískoviště. To ale nekupujeme samostatně, protože bývá součástí základní konstrukce dřevěné hrací věže. Ta je bezpochyby dominantním prvkem celého prostoru a nelze ji vynechat! Jako taková se dá zakoupit jenom v základní podobě (stojny, podlaha, ev. jednoduché zakrytí), což znamená, že cena nebude nijak závratná. Při rozšiřování dětského hřiště se ale bude hodit, protože ostatní moduly na ni navážeme.

Celé hřiště hned anebo raději po částech?

Kupovat všechny atrakce najednou, to se většinou nedělá. Jednak si můžeme pořídit prvky, které děti ani nechtějí, popř. je toho na ně prostě a jednoduše moc. Některé části hřiště pak nevyužívají, což je minimálně škoda peněz a práce s instalací. Daleko lepší je zakoupit základní modul a ten postupně podle reakcí dětí rozšiřovat.

Čím začít a co přidávat?

Jako první si pořídíme výše zmiňovanou věž s pískovištěm. To zakryjeme na noc nějakou plachtou, sítí anebo dřevěnými deskami, viz předcházející díly seriálu. Tak jak děti rostou, můžeme za 2-3 roky přidat další moduly, třeba skluzavku, stěnu na lezení, provazové pavučiny, houpačky, šplhací tyč aj.

Co se týče houpaček, je spousta typů, ze kterých můžeme vybírat (pro malé i větší děti, látkové, plastové, deskové, se zábradlím, kruhové, pro dva aj.)

Mezi další prvky, jež děti milují, patří třeba šplhací tyče nebo stěny na lezení. I o těch byla v minulých dílech řeč. Tyto herní prvky už jsou pro děti větší, konkrétně ty, co mají dobrou motoriku a jsou schopny se částečně o sebe sami postarat. Jedná se totiž o pohyb ve větší výšce, a tak je třeba vnímat i jistou možnost úrazu. Starší děti již ale pojem „nebezpečí“ znají a umí se mu vyhýbat…

Hřiště můžeme rozšiřovat nejen podle toho, kolik dětí máme, ale i jak staré jsou. A navíc, jistě nám sami rádi řeknou, co je baví! Přikupování dalších prvků je možné spojit také s narozeninami, oslavami na ukončení školního roku a stranou nezůstávají ani Vánoce či svátek. Příležitost pro nákup nové houpačky či vybavení dětského zahradního domku se vždycky najde!

Nezapomínejte na plochy kolem!

Pokud již při zakládání dětského hřiště budeme počítat s jeho následným rozšiřováním, musíme mít k dispozici více místa nejen pro stavbu, ale také pro navazující dopadové plochy.

Také je dobré hned při instalaci dřevěné věže s pískovištěm získat představu o tom, jak velké jsou další moduly, popř. na kterou stranu věže se přidávají. To proto, aby se nám nestalo, že základní stavbu umístíme např. někam do rohu nebo ke stěně domu či plotu. Možná to zpočátku nevadí, ale minimálně jednu až dvě strany hrací věže pro rozšíření pak využít nemůžeme.

Rozšiřujeme…

Z technického hlediska jsou základní dřevěné konstrukce připraveny na to, abychom k nim mohli něco přidat. To znamená, jsou zde místa pro úchyty, které jsou jako spojovací prvky součástí jednotlivých přikupovaných modulů. Se skutečností, že budeme hřiště rozšiřovat výrobce počítá, takže systém spojek a úchytů není nijak složitý, většinou se jedná o běžné kovové prvky.

Při rozšiřování dětských hřišť je vždy lepší, pokud jsou další herní moduly od stejného výrobce, to proto, že kompatibilita je v takovém případě stoprocentní. Ale ani s jinými prvky problémy nebývají, běžný kutil si s jejich instalací hravě poradí. Časem tak můžeme z původně malého hřiště vytvořit větší hrací areál, kde máme dvě nebo tři věže, mezi nimi různé dřevěné lávky zajištěné ze strany provazovými sítěmi, doplněné skluzavkou či šplhací tyčí pro rychlý sjezd dolů na zem…

Při sestavování jednotlivých modulů do větších celků bychom měli vycházet také z toho, že existují návody výrobce, které zcela přesně říkají, kam se daná část hodí a kam bychom ji montovat neměli. Jde totiž o to, že houpačku nemůžeme umístit do prostoru, kde se shromažďují děti následně lezoucí po žebříku na věž. Ale to pocitově zvládneme rozhodnout i sami!

Pokračování příště…

Autor příspěvku: Vladeko – https://www.detskahriste.cz/

Komentáře