Sponzor rubriky

Jak vybrat správnou bramborovou sadbu…

Vložil | 7.4.2022 | Žádné komentáře | UŽITKOVÁ ZAHRADA

Za chvíli budeme sázet brambory a tak je potřeba se s předstihem připravit! Kromě správně nachystaných záhonů je nutné také nakoupit sadbové brambory, které ale mají specifické vlastnosti. A víte jaké?

Pokud si neschováváte doma z minulé sklizně bramborovou sadbu vlastní, určitě si pro ni půjdete v těchto dnech do obchodu. V následujících odstavcích si povíme, jak by měla vypadat a na co si dát při nákupu pozor.

brambory_sklizen

Vlastnosti bramborové sadby

Uznané sadbové brambory by měly být na každém balení označeny štítkem, který potvrzuje, že se jedná skutečně o sadbu, a ne o brambory konzumní. To je důležité hlavně z toho důvodu, abychom měli jistotu, že sadba neobsahuje viry či jiné choroby, které se následně projeví na podstatném snížení výnosu. Pozor tedy na sadbu, kterou získáte od známých či jiných vesnických pěstitelů. Nikdy totiž nevíte, co kupujete! Sadba uznaná (certifikovaná) je označena číslem partie uznávacího řízení, datumem, hmotností v balení a dodavatelem. Nesmí chybět ani rostlinolékařský pas ES a velikost třídění nebo stupeň množení A či B. Pokud tyto údaje na sadbových bramborách chybí, většinou se jedná o přetříděné konzumní brambory, které znaky a kvalitu správné sadby nemají.

Brambory určené pro výsadbu se prodávají většinou v balení po 5, 10 a 25 kg ve stupni množení A nebo B. „Béčko“ je určeno přímo k pěstování konzumních brambor, „áčko“ pak představuje stupeň množení, u kterého můžeme sadbu použít také v příští pěstitelské sezóně. U sadby je rovněž důležitá její velikost, většinou se dodává v rozměrech 30 mm až 50 mm (třídění probíhá na třídících sítech, jejichž minimální velikost ok je stanovena na 25 x 25 mm, maximální pak na 60 x 60 mm). Zároveň platí, že sadba jako taková nesmí být mořena proti klíčení.

Při nákupu sadby bychom měli také myslet na to, kdy hodláme brambory sklízet a k čemu je budeme v kuchyni používat.

Podle délky vegetační doby brambory třídíme na:
1) velmi rané s dobou vegetace do 90 dní, určené k okamžité spotřebě na vaření
2) rané (vegetační doba 90-110 dní), používají se jak pro přímou konzumaci, tak také pro následné uskladnění
3) polorané (vegetace v délce 110-130 dní), vhodné pro uskladnění
4) polopozdní až pozdní (vegetační doba nad 130 dní), určené k dlouhodobému uskladnění

Kromě uvedeného kritéria je také třeba vědět to, že u hlíz rozlišujeme celkem 4 varné typy:
A: brambory pevné a lojovité, určené k přípravě salátů a k přímému konzumu po uvaření
B: brambory univerzální, středně pevné, které se používají uvařené k přímému konzumu
C: brambory měkké a moučnaté, hodící se zejména k přípravě těsta a kaší
D: brambory silně moučnaté, používané jen pro průmyslové užití (ty raději nepěstujeme)

Příprava bramborové sadby

I když je možné sázet brambory bez předchozí přípravy a větší hlízy půlit, zkušení pěstitelé doporučují standardní velikosti a přípravu v podobě narašení, předklíčení, a nebo dokonce zakořenění.

potato sprouted on a wooden vintage Potato tubers with germinated sprouts in wooden box before planting into the soil Zakořeněné sadbové brambory
Vlevo narašená, uprostřed naklíčená a vpravo zakořeněná bramborová sadba.

Narašení znamená, že díky lehce navýšené teplotě se hlízy probudí a vytvoří asi 2–5 mm dlouhé klíčky. Tento proces trvá při teplotách 8–10 °C zhruba tři neděle a brambory se dají sázet bez problémů třeba i strojově.

Intenzivnějším způsobem přípravy sadby, který může urychlit sklizeň hlíz až o dva týdny, je předklíčení. Zde se jedná o vytvoření zelených až červenofialových klíčků o délce 15–25 mm s růžicemi lístků a základy kořínků v podobě jakýchsi hrbolků. Jejich vytvoření trvá cca pět až šest týdnů a brambory by měly být uloženy v přepravkách, na předkličovacích paletách nebo v polyetylenových průhledných sáčcích s větracími otvory. Předklíčenou sadbu je potřeba sázet ručně, při větším objemu lze využít speciálních sázecích strojů.

Nejméně využívané je v praxi zakořeňování sadby, které ale může urychlit sklizeň až o tři nebo i čtyři týdny. Provádíme ho nejlépe v bedničkách, na jejichž dno nasypeme vrstvu zeminy, rašeliny nebo písku. Na tu položíme hlízy korunkovou částí nahoru a zasypeme je asi dvoucentimetrovou vrstvou země. Hlízy lehce zavlažujeme a necháme při teplotách kolem 20 oC tvořit kořínky. Ty vyrostou do požadované velikosti asi za tři neděle. Následnou výsadbu provádíme samozřejmě ručně.

Ať již chceme nebo nechceme přípravě sadby čas věnovat, je pravdou, že o celkovém výnosu rozhoduje podle zkušených bramborářů skoro z jedné poloviny. Další vliv má výsadba a následné ošetřování. O nich si povíme v některém z dalších článků…

Autor příspěvku: Ing. Jan Stropnický


TIP RAŠELINA a.s.

TIP RAŠELINA a.s.

hnojivo_eshopHnojivo pro brambory  je granulované hnojivo určené k základnímu hnojení před výsadbou brambor. Složení hnojiva zajišťuje vyrovnanou a dostatečnou výživu, která příznivě ovlivňuje počet, velikost a kvalitu hlíz. Obsah hořčíku v hnojivu zabraňuje chloróze (žloutnutí listů) a zvyšuje kvalitu produkce. Huminové látky obsažené v hnojivu zlepšují transport živin a jejich efektivnější příjem rostlinou, také pomáhají překonávat nepříznivé vlivy. Výrobek si můžet zakoupit v e-shopu za 385 Kč, balení 10 kg.

Někteří pěstitelé brambor doporučují po výsadbě zakrýt plochy netkanou textilii. Ta může poloužit k tomu, že se země lépe prohřívá a brambory snáze klíčí.  Textilie je vyrobena z bílé tkaniny s gramáží 17g/m2, jež zajišťuje nejen pevnost, kvalitu a UV stabilizaci, ale dokonale chrání před mrazem, nárazy větru a teplotními výkyvy. V e-shopu je k dostání za 159 Kč, rozměry 10 x 3,2 metru.

Máte-li zájem o další výrobky z naší produkce (substráty, hnojiva, kondicionéry růstu aj.), navštivte eshop.raselina.cz , popř. stránky s nabídkou našich zahradních center na www.raselinazc.cz. Tady si podle svého bydliště vyberete to nejbližší a můžete nakupovat…

Komentáře